Заповедта на Международния наказателен съд (МНС) в Хага за арест на руския президент Владимир Путин предизвика вълна от реакции.
В изявлението на магистратите се посочва, че има основания да се смята, че президентът Путин носи лична отговорност за военни престъпления, извършени в окупирани територии в Украйна, като депортиране на възрастни и деца в Русия. Съдът в Хага издаде заповед за арест и на Мария Лвова-Белова, комисар по правата на детето в кабинета на Путин в тази връзка.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че заповедта на Международния наказателен съд е "нищожна" в правно отношение:
"Смятаме самата постановка на въпроса за възмутителна и неприемлива. Русия, както и редица други държави, не признава юрисдикцията на този съд."
Украинският президент Володимир Зеленски приветства решението като "историческо" и подчерта:
"Невъзможно е да се извърши подобно престъпно деяние без заповедта на висшия ръководител на терористичната държава. Разделянето на деца от семействата им, лишаването им от всякаква възможност да контактуват с роднините си, укриването на деца на територията на Русия, хвърлянето им в отдалечени райони. Всичко това е очевидна държавна политика на Русия, държавни решения и държавно зло, което започва именно от ръководителя на тази държава."
Зеленски допълни, че досега в Украйна са върнати малко повече от 300 деца от всички, които са били отведени насила.
Европейският първи дипломат Жозеп Борел изтъкна, че е поставено "началото на процеса на поемане на отговорност".
Американският президент Джо Байдън посочи, че съдебното решение е оправдано и добави:
"Въпросът е, че Международният наказателен съд не е признат в международен план, от нас също, но смятам, че той направи много силен ход."
Руският комисар по правата на човека Мария Лвова – Белова отбеляза иронично: "Добре е, че международната общност оценява работа за закрила на децата на нашата страна – това, че ги извеждаме от военните зони и създаваме подходящи условия за тях, обграждаме ги с грижа и обич".
САЩ и НАТО разработват нов механизъм за финансиране на трансферите на оръжия за Украйна. Подновеното трансатлантическо сътрудничество по отношение на Украйна идва в момент, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп изрази разочарование от продължаващите атаки на Москва срещу съседната ѝ страна и заплаши, че ще започне да налага тарифи и други..
През изминаващата седмица, природата за пореден път показа на човека, че е по-могъща от него. В сряда, на руския полуостров Камчатка в Далечния Изток беше регистрирано едно от най-големите земетресения, регистрирани в историята - 8,8 по Рихтер. Няколко бяха ранените там. Въпреки опасенията по крайбрежието на целия Тихоокеански регион,..
По-високи цени и по-малко избор за потребителите – такъв ефект от новите текстове в Закона за въвеждане на еврото и законопроекта за веригите на доставки прогнозира икономистът Петър Ганев, който е част от екипа на Института за пазарна икономика. В своя публикация Ганев изследва потенциалните последици от текстовете върху ценообразуването и..
В 19 ч. в троянското село Шипково тази започва традиционният празник на минералната вода. Шипково е един от най-старите балнеоложки курорти в страната създаден още в началото на миналия век, а празникът на минералната вода се организира за пети път, поясни кметът на селото Наталия Керембова. "Има за цел да популяризира минералната вода и..
Четирима души са застреляни при нов случай на масово убийство в Съединените щати. Полицията издирва мъж в щата Монтана и предупреждава, че той е въоръжен и опасен. Той е открил стрелба в бар в град Анаконда - бивш индустриален център с 10 000 души население. Жителите му са призовани да останат вкъщи, да заключат вратите си и ако..
Отбелязваме 122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание В село Попови ливади над Гоце Делчев честванията ще започнат със заупокойна молитва за загиналите и молебен за здраве, която ще бъде отслужена от Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим. Венци и цветя на признателност ще бъдат поднесени пред..
По-слаби от очакваните данни за новооткритите работни места в САЩ, които бяха изнесени от Бюрото по трудова статистика станаха причина Доналд Тръмп да заяви, че ще уволни неговият ръководител. Според последните данни на Бюрото по трудова статистика през юли американската икономика е добавила по-малко работни места от очакваното, като вместо..
Дългото стоене пред екрани на различни устройства причинава сериозни проблеми с очите и виртуален аутизъм при децата. Това обясни пред БНР д оц...
" Частична справедливост , макар че е само за 10 месеца. За реабилитиране ще работя отсега нататък – да си върна позициите като гражданин, който не..
Веселин Маринов за пръв път ще участва в едно от големите летни събития в България – фестивала "Сцена на върховете" на Белоградчишките скали...