Общинското предприятие по туризъм в София очаква възстановяване на броя на туристите от преди пандемията и дори по-добри резултати през настоящата година. През миналата година броят на туристите е бил 80 на сто от тези през 2019та. Това заяви за "Хоризонт" неговият директор Людмил Пелов. В столицата се отчита значителен ръст на туристите спрямо предходните години, заяви директорът:
"През 2022-ра година на територията на Столимна община има едно увеличение - над 61 процента спрямо предходната година. Делът на чуждестранните туристи се е увеличил спрямо българските, като предходната година - 2021-ва, съотношението е било по равно, а в случая е 58 процента за чуждестранните спрямо 42 процента за българските".
Два дни и половина средно се задържат гостите на града, като традиционните пазари остават:
"Израел, Италия, Германия. Румъния и Турция винаги са имали интерес към София като дестинация. Наблюдава се едно възобновяване на туристите от Великобритания, от Гърция и също така има доста голям ръст и интерес от туристи от доста по-далечни страни - САЩ, Бразилия, Канада, Южна Корея, Япония, Индия дори".
Очаква се интересът на полските туристи освен към Черноморието, да се засили и към София, след като в края на март стартира редовна линия на един от нискотарифните превозвачи между Вроцлав и София два пъти седмично. Градът разполага с 27 000 легла във всички категории, като средната заетост на легловата база е между 25 и 30 процента:
"При чужденците най-голям дял във възрастта на туристите обхваща възраст между 30 и 44 години, които са млади и активни хора".
Добре се развива събитийният конферентен туризъм, обиколните турове на града. Интерес има и към организирано посещение на заведения с типично български храни и напитки, както и полудневни и целодневни екскурзии до Витоша и близки места като Рилския манастир, Боровец или Копривщица.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в интервю за американската телевизия "Фокс Нюз", че Израел планира да поеме контрола над ивицата Газа, но не за постоянно: "Не искаме да запазим Газа за нас. Искаме да имаме периметър за сигурност, но не искаме да я управляваме. Искаме да я предадем на арабски сили, които да я управляват правилно, без да ни..
На вчерашната среща в Кремъл специалният пратеник на Съединените щати Стив Уиткоф е отправил към руския президент Владимир Путин "изгодно" предложение за спиране на огъня в Украйна. Това твърди полското издание "Онет", без да посочва обаче източниците си. Путин заяви, че може да се срещне със Зеленски "при определени условия" Полското..
Американски журналист оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия. Мъжът е бил сам, разчитал е на оскъдни запаси от храна и е имал сериозна травма на крака. 38-годишният Лун, който е работил за New York Times и Atlantic и е бивш кореспондент на "Гърдиън" за Русия, е бил на почивка със сестра си в Норвегия. На 31 юли той тръгва сам на 4-дневен преход..
ГДБОП е задържала членове на известната рокерска банда "Хелс Ейндлъжс" във Велико Търново и Асеновград, научи БНР от свои източници. В Асеновград е задържан мъж с прякор "Латвиеца", издирван с червена бюлетина от Интерпол. Към момента от МВР не коментират акцията. Заподозрените са арестувани за насилие, рекет и разпространение на..
Опасността за ново разпалване на пожара в Сакар идва от усиления в района вятър, съобщи директорът на Противопожарната служба главен комисар Александър Джартов : "Основно усилията са да го запазим в тези граници, в които е до момента, разбира се, там, докъдето можем да достигнем с екипи, за да можем да го угасим, но все още не можем да..
Руският президент Владимир Путин заяви, че може да се срещне с украинския си колега Володимир Зеленски при "определени условия", които обаче са "далеч" от това да бъдат изпълнени. Пред журналисти в Кремъл руският лидер каза, че "като цяло“ няма нищо против среща със Зеленски". Коментарът на Путин идва часове след като Зеленски повтори призива си..
Израелският кабинет по сигурността се събира днес, за да обсъди военните планове в Газа. Срещата идва след поредния призив за помощ от семействата на държаните от "Хамас" заложници. Този път те тръгнаха с лодки в посока Газа от крайбрежния град Ашкелон, носейки жълти знамена и плакати с изображенията на заложниците. Георги Милков: Пълна окупация..
Падане заради интоксикация е най-вероятната причина за смъртта на 39-годишния бивш треньор по тенис, чието тяло беше намерено до един от входовете на..
"От край време водите в България , откакто е създадена и известна, не са текли с едно и също водно количество ". Това каза пред БНР Асен Личев ,..
Какво знаят столичани за Амфитеатъра на Сердика може да чуете в анкетата на Виолета Борисова.