Това заяви в интервю за БНР евродепутатът Андрей Новаков.
"Един европейски камион - трябва да има отделна линия за него, отделно гише, бърза писта", посочи Новаков. Той е автор на законодателна промяна, заложена в Регламента за международните транспортни коридори, чието гласуване предстои. Тя предвижда проверката на един камион да трае максимум 1 минута, за да се преодолеят "тапите" по границите между страни от ЕС, какъвто е случаят с българо-румънските гранични пунктове.
Предложението е внесено и в Комисията по петиции, като съответната петиция е подкрепена с 44 000 подписа, уточни евродепутатът. След внасянето на петицията и разглеждането ѝ ще бъдат изпратени представители да извършат проверка на граничните ни пунктове с Румъния.
"В момента, в който отиде ЕК там и остане 3-4 дни да проверява, ще се види, че опашки няма да има. Докато има проверка. Това означава, че може да се случи", изрази увереност Новаков.
Според него "тази ситуация няма да бъде решена нито от българското, нито от румънското правителство", а решението е едно и "трябва да дойде от Брюксел".
Има редица институции, които нямат място на границата, смята евродепутатът. По думите му проверки от КАТ, ДАИ, НАП, ТОЛ полицията може да се извършват и вътре в страната, за да не се затормозява трафикът на граничните пунктове.
Новаков предлага още да има зелен коридор за проекти, касаещи международни транспортни трасета и тези проекти да минат буквално "на ръчно управление", така че ЕК да оказва натиск за реализирането им.
Той поясни, че става дума за пътища, жп линии и вътрешни водни пътища и се аргументира, че докато средното забавяне на такива проекти в Европа е 11 години, то при нас е тройно.
Относно изтеклия доклад за вътрешна употреба между Министерството на финансите и Министерския съвет и опасността от превишен дефицит до края на годината Андрей Новаков коментира:
"Задължително е да се вземат мерки, които да внесат стабилност. Не можем да говорим за еврозона при такъв дефицит. Това ще повлече негативни последствия и по отношение на европейските фондове, на европейските програми, които се съфинансират от българските общини."
"Да обложиш онези, които са декларирали печалбата си, които са я изработили, означава, че им казваш – заповядайте в сивия сектор", категоричен е евродепутатът по отношение на предложението за еднократно облагане на свръхпечалбите, за да има повече средства в бюджета.
По думите му така успешните бизнеси "ще платят за небалансирания бюджет, който през последните 2 години беше насърчаван".
По темата с протестите във Франция евродепутатът отбеляза:
"Начинът, по който се управлява държава, явно не се приема от хората, които живеят там и които гласуват. Постоянните протести, жълтите жилетки, сега виждаме същото. Френското правителство се е възползвало от вратичка да прокара реформата (пенсионната – бел. ред.), без да се налага да гласуват в парламента, което вбеси още повече хората. Президентът Макрон трябва да поеме политическата отговорност за случващото се и да успокои хората."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Първо преговори, после можем да говорим за прекратяване на огъня. Така говорителят на руското външно министерство Мария Захарова разясни снощния призив на Владимир Путин за преки разговори между Русия и Украйна в Истанбул. В Украйна изглежда не са разбрали изявленията на руския президент, заяви Захарова за ТАСС. По думите ѝ двете страни..
"Надявам се народните представители да изпълняват своите ангажименти не само към еврозоната, но и към демокрацията и към българския народ", написа днес във Фейсбук президентът Румен Радев, който по-рано тази седмица предложи референдум за присъединяването към еврозоната. Деница Сачева: Президентът няма за цел да пита, а да използва хората..
От Кюстендилско и Радомирско ще обединят усилията си срещу проектите за изграждане на фотоволтаици в района, казаха активисти. По-конкретно заради паркове, които се изграждат по склоновете на Конявската планина. Както БНР информира, жителите на близкото кюстендилско с.Коняво се обявиха категорично срещу нов проект за фотоволтаична централа в..
Първо е нужно е 30-дневно примирие, после следва всичко останало. Така ръководителят на президентската администрация в Киев Андрий Ермак разясни позицията на страната му, след като руският президент Владимир Путин излезе с идея за преки преговори следващата седмица. Володимир Зеленски определи предложението като позитивен знак, но поиска..
Повече грижи за психическото здраве на учениците въвежда гръцкото министерство на образованието след шокиращи данни на гръцките психиатри. Министреството на образованието обсъжда със специалисти промяна в програмата по психическо здраве на учениците. Официално проучване на психиатрите в Гърция шокира с данни, че всяко четвърто дете има..
В Оман започва нов кръг преговори чрез посредници между Иран и САЩ за преодоляване на разногласията по иранската ядрена програма. Специалният американски пратеник Стив Уиткоф заяви, че в клаузите на евентуално споразумение трябва да бъде включено демонтиране на иранските инсталации за обогатяване на уран. Уиткоф отбеляза, че ако днешната среща се..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
"Нека влезе, за да излезе най-накрая." Този призив отправи в интервю за БНР политическият анализатор Георги Харизанов, член на ГЕРБ, в отговор на..