Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руслан Стефанов: Корупцията и противодействието ѝ не са крайна точка, а пътешествие

Руслан Стефанов
Снимка: Спас Крайнин

"Корупцията, противодействието на корупцията и завладяната държава не са крайна точка, това е пътешествие и няма да свърши". Това заяви пред БНР Руслан Стефанов - главен икономист от Центъра за изследване на демокрацията, преди днешната конференция "Антикорупция и национална сигурност".

"Докато има власт и докато има стремеж за власт, концентрация на власт, ще има и корупция. Тя е проблем, с който се сблъскват всички властови позиции в света. Не е нещо, което се решава веднъж завинаги. Напротив - може да има влошаваме, може да има и подобряване. Опитваме се да използваме всеки инструмент, с който да подтикнем, подпомогнем българските институции и гражданското общество, за да придвижат това противодействие по-напред", коментира той в интервю за предаването "Преди всички".

Той обясни, че уязвимостта на завладяната държава може да се използва от други държави чрез бизнес интереси или политически връзки. По думите му Балканите са един от най-уязвимите региони в Европа. Два са основните канала, по които се осъществява това: 

"Единият е нелегалните финансови потоци, които на Балканите общо са около два пъти по-големи в сравнение със средното за света. Вторият канал - влиянието върху медиите, т.нар. завладяване на медиите. Тук не говорим само за финансово такова, а говорим за контрол през правителството и т.нар. когнитивен контрол, т.е. взаимодействието с чуждестранни сили".

Руслан Стефанов даде пример с посолството на Русия в България, което има повече взаимодействие от потребители в страната в сравнение с всички останали страни на Балканите, взети заедно: 

"Това означава харесвания на постове, реакция на пост, коментар на пост. Тук говорим за много сериозно влияние, което се превръща и в политическо през съответните механизми на демокрацията".

Според него завладяната държава има много различни проявления

"Когато говорим за правителство - имаме предвид и трите власти - законодателна, съдебна и изпълнителна власт. Всяка от тези функции би могла да бъде завладяна. Тя е предмет на съответното влияние. Може да говорим за завладяване, когато в случая в поредния доклад на САЩ се говори за липса на действия, което показва невъзможност, неспособност или завладяване", коментира Стефанов. 

По думите му класически пример за това беше т.нар. апартаментгейт. По същия начин се говори често за чадър над определени интереси, каза той, като добави и случая с фалита на КТБ, 9 години след който няма виновен. 

"В повечето случаи в България започваме да търсим непременно и само тесния юридически поглед, а това, което е ясно, е, че при всички случаи става дума за една сравнително черно-бяла картина, в която българските институциите не са реагирали адекватно". 

Обикновено на завладяната държава е трудно да се противодейства, отбеляза Руслан Стефанов и добави обаче, че в комбинация между институции, неправителствени организации, гражданско общество и международни пратньори може да се намери начин да се взаимодейства. 

Той посочи, че днес ще направят и преглед на някои позитивни развития. Изградените институции в определена степен действат, смята той. Според него не трябва бланкетно да отписваме всички институции и начина, по който те работят

По думите му главният прокурор и вътрешният министър трябва да работят заедно, за да има ефективно противодействие на престъпността и завладяването на държавата:

"Очевидно вътрешният министър не споделя притесненията на главния прокурор. Това ни навежда на мисълта, че може би не всичко, което главният прокурор казва, е точно така. Това ни дава възможност да търсим баланса, каква точно е истината. Разчита се и на активността на гражданското общество и помощта от нашите международни партньори". 

Последните 2 години не са прекрасен пример за нещо добро, което се е случило, изказа мнението си Руслан Стефанов. Той подчерта, че институциите, които бяха "използвани за бухалка" в много случаи, бяха закрити, като например специализираното правосъдие. По думите му другите инструменти, като КПКОНПИ, инспекторарите, в последните 2 години на практика не функционират. Там могат да се търсят промените, смята той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Асен Василев трябва да бъде питан за връзките му с Паскал и Таки

Председателят на "ДПС - Ново начало“ Делян Пеевски  отговори на обвиненията на бившия регионален министър Андрей Цеков, че е оказвал натиск, за да не влезе в действие ТОЛ системата: "Първо попитайте Андрей Цеков като министър колко стотин милиона е платил на бившите си работодатели. Питайте господин Цеков колко често седеше в моя кабинет, пиеше..

публикувано на 10.04.25 в 14:03
Президентът Румен Радев

Радев: Най-добрият изход е нулеви мита между ЕС и САЩ

Решението на Белия дом да отложи с 90 дни налагането на по-високите митнически ставки беше коментирано и от президента Румен Радев. Според държавния глава важното е, че Европа е успяла да остане единна в тази ситуация: "Много е важно това, че Европа запази своето единство по отношение на тези мита. По-важно е това, което канцлерът Мерц заяви,..

публикувано на 10.04.25 в 14:02
Даниел Митов

Бившият зам.-директор на ГДБОП Калин Литов е временно отстранен от МВР

Бившият заместник-директор на ГДБОП Калин Литов е временно отстранен от МВР. Това потвърди в Сливен вътрешни министър Даниел Митов, след годишния отчет на областната дирекция на МВР. Решението е във връзка с дисциплинарното производство срещу Литов. Министърът не пожела да коментира мотивите за отстраняването на бившия заместник-директор на..

публикувано на 10.04.25 в 13:57
Иво Христов

Иво Христов: Трудно е да се открие логика в действията на политическите играчи

"Тръмп блъфира и променя решенията си в рамките на 24 часа. Но съотношението на силите не е в полза на САЩ, които са на прага на търговска война с целия останал свят".  Такъв коментар направи пред БНР бившият евродепутат от БСП/ПЕС Иво Христов, след като американският президент постави на 90-дневна пауза реципрочните мита.  "Тръмп действа..

публикувано на 10.04.25 в 13:50

ЕК отлага с 90 дни първата вълна от контрамита срещу САЩ

Европейската комисия отлага с 90 дни първата вълна от контрамерки срещу американските мита, заяви председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен. Еврокомисията взема предвид изявлението на американския президент Доналд Тръмп за отмяна на наложените мита за 90 дни, каза тя. "Искаме да дадем шанс на преговарящите", подчерта Фон дер..

публикувано на 10.04.25 в 13:48
Генералният директор на БНР Милен Митев

Милен Митев: Медията не може да бъде използвана като инструмент на властта

Новините на обществените медии се ползват с най-висока степен на доверие в 28 от 31 европейски страни, от които 25 членки на Европейския съюз. Това обяви генералният директор на Българското национално радио Милен Митев, който цитира данни от проучване на "Евробарометър" от 2022 година на конференция, посветена на влиянието на фалшивите новини..

публикувано на 10.04.25 в 13:31
Николай Денков

Николай Денков: Ако не бяхме ние, България нямаше да се върне по пътя към eврозоната

"Ако не бяхме ние, България нямаше да се върне по пътя към еврозоната". Така съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков отговори на упрека на Борисов, че с намерението да внесат вот на недоверие срещу правителството, веднага след като България получи дата за приемане в еврозоната, на практика рискуват получаването на положителен доклад за..

публикувано на 10.04.25 в 13:29