Най-дълго съществуващото предаване за музикално-сценични изкуства в българския ефир “Каста дива” отпразнува своя 30-и рожден ден със специално издание в Мраморното фоайе пред Първо студио на БНР. Предаването, чиято емблема е арията на Норма из първо действие на едноименната опера на Белини, се ражда на 6 март 1993 г. като наследник на оперните концерти, които се излъчват в събота преди обед още от създаването на програма “Хоризонт” на БНР. През изминалите 30 години от своя ефирен живот “Каста дива“ дава възможност на меломаните не само да следят премиерите и новините от българските театри и най-престижните европейски и световни сцени, но и да се срещнат отблизо с големите звезди на операта, балета, оперетата и мюзикъла, да надникнат зад кулисите през погледа на всички, създаващи магията на спектакъла - диригенти, режисьори, хореографи, художници на декорите и костюмите, гримьори... Днес предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ се излъчва всяка неделя от 20 до 22 часа.
Празникът беше троен. През 2023 г. дългогодишният музикален редактор Красимира Йорданова отбелязва диамантена творческа годишнина - 60 години в БНР, 30 от тях редактор на "Каста дива". Тя беше удостоена с най-високото отличие на Съюза на българските музикални и танцови дейци „Кристално огърлие“, връчено й лично от председателя на съюза Станислав Почекански.
Водещ на „Каста дива“ вече 15 години е Росица Кавалджиева, която празнува сребърен творчески юбилей - 25 години в БНР. Нея Съюзът на българските музикални и танцови дейци отличи със Специална награда за принос към българската музикална култура.
“За мен е чест да бъда част от този празник, от този троен юбилей, защото БНР и Софийската опера са две души в една. Чрез ефира и нашето изкуство се разпространява и влиза в душите на нашата публика, Вашите слушатели. А живата легенда Красимира Йорданова е знак, който свързва операта с ефира“, отбеляза директорът на Софийската национална опера и балет акад. Пламен Карталов, който връчи на екипа на „Каста Дива“ почетни грамоти и плакет.
„Това е един от моментите, в които като ръководител на Радиото си давам сметка, че съм малка част от нещо много по-голямо. Тази възможност всеки ден ме кара да се чувствам горд. Новините, политиката, актуалните предавания, може би, са солта на обществената медия, но музикалните предавания са нейните по-екзотични подправки. Те ни дават възможност и да поемем глътка въздух, да се насладим на красивото и естетичното, създадено от други хора. Да се порадваме на нещо, което ни обединява със своите естетически качества“, отбеляза генералният директор на БНР Милен Митев.
Рубриката от 30.03.25 година. Изречението на месеца е "Свободата е дар, но не и когато на мястото на стария, идва нов господар". Негов автор е Христина Борисова от Севлиево.
В звуковия файл можете да чуете рубриката от 23.03.25 година.
Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители. Заедно с античния комплекс „Източна порта на „Филипопол“, обектите са част от проекта на община Пловдив „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020. Работата по проекта, който е на стойност 9.3 млн...
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
"Хобито ми е особено, защото не е свързано със спорта, а с нещо, което е с лоша слава в човешката история – най-жестокия военен сблъсък досега: Втората световна война." Това сподели в предаването "Хоризонт до обед" Асен Минчев, ветеран в българската спортна журналистика, дългогодишен репортер в БНР, отразявал събития от света на ските,..
Рубриката от 09.03.25 година. Водещ - Даниела Якова.
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..