Най-дълго съществуващото предаване за музикално-сценични изкуства в българския ефир “Каста дива” отпразнува своя 30-и рожден ден със специално издание в Мраморното фоайе пред Първо студио на БНР. Предаването, чиято емблема е арията на Норма из първо действие на едноименната опера на Белини, се ражда на 6 март 1993 г. като наследник на оперните концерти, които се излъчват в събота преди обед още от създаването на програма “Хоризонт” на БНР. През изминалите 30 години от своя ефирен живот “Каста дива“ дава възможност на меломаните не само да следят премиерите и новините от българските театри и най-престижните европейски и световни сцени, но и да се срещнат отблизо с големите звезди на операта, балета, оперетата и мюзикъла, да надникнат зад кулисите през погледа на всички, създаващи магията на спектакъла - диригенти, режисьори, хореографи, художници на декорите и костюмите, гримьори... Днес предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ се излъчва всяка неделя от 20 до 22 часа.
Празникът беше троен. През 2023 г. дългогодишният музикален редактор Красимира Йорданова отбелязва диамантена творческа годишнина - 60 години в БНР, 30 от тях редактор на "Каста дива". Тя беше удостоена с най-високото отличие на Съюза на българските музикални и танцови дейци „Кристално огърлие“, връчено й лично от председателя на съюза Станислав Почекански.
Водещ на „Каста дива“ вече 15 години е Росица Кавалджиева, която празнува сребърен творчески юбилей - 25 години в БНР. Нея Съюзът на българските музикални и танцови дейци отличи със Специална награда за принос към българската музикална култура.
“За мен е чест да бъда част от този празник, от този троен юбилей, защото БНР и Софийската опера са две души в една. Чрез ефира и нашето изкуство се разпространява и влиза в душите на нашата публика, Вашите слушатели. А живата легенда Красимира Йорданова е знак, който свързва операта с ефира“, отбеляза директорът на Софийската национална опера и балет акад. Пламен Карталов, който връчи на екипа на „Каста Дива“ почетни грамоти и плакет.
„Това е един от моментите, в които като ръководител на Радиото си давам сметка, че съм малка част от нещо много по-голямо. Тази възможност всеки ден ме кара да се чувствам горд. Новините, политиката, актуалните предавания, може би, са солта на обществената медия, но музикалните предавания са нейните по-екзотични подправки. Те ни дават възможност и да поемем глътка въздух, да се насладим на красивото и естетичното, създадено от други хора. Да се порадваме на нещо, което ни обединява със своите естетически качества“, отбеляза генералният директор на БНР Милен Митев.
Довечера в Банско започва традиционната “Лятна филмомания под звездите” . В три поредни вечери жителите и гостите на града могат да видят наградените ленти от последното издание на Международния фестивал на планинарското кино, както и други подбрани филми. Това е 15-ото издание на кинопанорамата. Прожекциите ще бъдат на площада в планинското..
На 23 юли преди 123 години в Русе се ражда една от най-ярките звезди на българската сцена – Мими Михайлова Балканска. Името ѝ бързо се превръща в синоним на талант, чар и изключително сценично присъствие, оставяйки трайна следа в сърцата на поколения зрители и утвърждавайки я като водеща фигура в Народната опера и Музикалния театър. Родена като Руска..
Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и..
Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл.
На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря". Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...