Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фермер: Министърът на земеделието да преспива в кошара поне 3 дни месечно

Мариана Милтенова: Българските плодове и зеленчуци ще станат екзотични. Секторът се унищожава сигурно и бързо

Васил Караиванов: домакинствата имат повече доходи за харчене, а производителите и търговците се възползват от това

Снимка: БГНЕС

Фермер от Кюстендилско с над 30-годишен опит, който отглежда пасищни животни, съветва "министърът на земеделието в месеца поне 3 дни да преспива в една кошара при един фермер, при един овчар, кравар".

За производството на 100 тона и на 3 литра мляко на ден таксата е една и съща, това е безобразие – все едно вие да имате колело, а аз – рейс и данъкът да е еднакъв, коментира животновъдът пред БНР.

Нито краварят, нито мандраджията печели, печели само магазинерът, категоричен е той.

"Всички фермери са отчаяни. Всички производители са отчаяни. Големите фирми са на големите хора, не са на обикновените хора", описва настоящата криза фермерът.

Снимка: БГНЕСБългарските плодове и зеленчуци ще стават екзотични продукти заради цялостната политика в земеделието. За това предупреди в предаването "Преди всички" Мариана Милтенова от Националния съюз на градинарите.

"Достигането до 7-8 лева цена на краставиците беше предизвестено. В последните години алармираме, повече от 10 години, че производството на плодове и зеленчуци в България стремглаво върви надолу. Секторът се унищожава сигурно и бързо", заяви тя.

Системата за единно плащане на площ е еднаква за всички култури. Всяка от отделните култури обаче има различни разходи за производство и различна себестойност, а това е довело до пълен дисбаланс на сектора и отказ на производителите на плодове и зеленчуци от дейността им, поясни Милтенова в интервю за БНР.

Ако не се вземат някакви мерки, не би могло да имаме евтини плодове и зеленчуци, подчерта Милтенова. По думите ѝ ДДС в България е 20%, докато в много държави членки ДДС върху хранителните продукти е много по-нисък.

Снимка: БГНЕС

Цените с една информационна кампания няма как да намалеят, смята икономистът Васил Караиванов от Катедра "Икономика" на Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"Ако наблюдаваме повишаването на цените и инфлацията, тя се развива на няколко отделни цикъла за различни групи стоки. Сега всеки казва – аз не съм, другите са. Истината е, че всички заедно го направиха това."

Говорят за таван за брутната печалба от 25%. За различните крайни точки обаче – дали ще е голяма верига или малък магазин, има различни логистични вериги с различни надценки и разходи, отбеляза икономистът.

Потреблението на домакинствата за последното тримесечие на 2022 г. е нараснало с близо 28%, тоест те са похарчили с 28% повече, изтъкна Караиванов. По думите му домакинствата имат повече доходи за харчене, а производителите и търговците се възползват от това.

На потребителите им отнема около месец, за да свикнат с новите цени, каза още Васил Караиванов.

"Хората сме такива - икономическо "животно", което свиква. Цените нарастват, нарастват, но не могат да нарастват до безкрайност."

Относно проверките на КЗК Караиванов посочи, че за доказване на картел са необходими безспорни доказателства за наличие на съглашателство.

"Доказва се едва след като някой признае по някаква причина и даде информация. Поне досега това, което беше изнесено като информация от КЗК – за млечните продукти, за яйцата, за големите вериги, съмнявам се, че ще стане толкова лесно. Това е мярка някакво действие да бъде отчетено, но сне съм сигурен, че ще има резултат."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02