Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илиян Метев: "Една провинциална болница" всъщност е филм за емпатията

Илиян Метев
Снимка: Спас Крайнин

"За мен този филм е за емпатията, която може да възбудим един към друг, за човешките взаимоотношения. Филмът отразява по особен начин пандемията, но на по-дълбоко ниво за мен този филм е да погледнем към другия, да го чуем и да се опитаме да му помогнем". Това заяви пред БНР Илиян Метев - сценарист и режисьор на филма "Една провинциална болница", чиято премиера е тази вечер от 18 часа в кино "Люмиер". 

Прожекцията е в рамките на София филм фест. Режисьори на лентата са Илиян Метев, Златина Тенева и Иван Чертов, а продуцент – Мартичка Божилова.
В предаването "Преди всички" Метев разказа, че преди да дойде пандемията от Ковид, със Златина Тенева са правили проучвания за друг документален филм - за акушерките в България. Бяхме обиколили 20-30 болници в страната, а пандемията автоматично стопира този проект, отбеляза той. 


Усетихме сериозността на ситуацията, когато видяхме, че пандемията има глобален аспект, посочи режисьорът. Той сподели, че в този период се е чувствал се безсилен: 

"Усетих необходимистта да направим нещо полезно". 

"Искахме да направим нещо сравнително достоверно с фокус върху хората, които са в тези болници - пациенти и лекари, нещо извън статистиката. Това беше целта - просто да покажем реалността каква е чрез ситуациите, които се случват, а не чрез статистики и числа. Индиректно чрез възможността зрителят да се запознае от първа ръка - надяваме се зрителят да се замисли - кои са тези хора, които работят на тези места, и какви са усилията, които полагат - истински да се усети какво се дава от един медик, за да спаси един човешки живот. На човешко и емоционално ниво това не може да се усети от една статистика. Опитахме се да отворим възможно достоверен прозорец към ежедневието на тази болница", разказа Илиян Метев. 

"За мен този филм много разми границите какво е филм и какво не е. За мен това не е филм - ние показваме много деликатни фрагменти от живота на тези хора", добави той.
 
Според него ако във филма човек търси някаква информация, която да е шикиращо нова, ще е разочарован: 

"Ако човек има вниманието да погледне в лицата на хората или жестовете, или реакциите, мисля, че в тези детайли ние най-много се откриваме като хора - дали това ще е на сериозна тематика като пандемията или в човешките взаимоотношения".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Есенна поредица събития в афиша на "Софийски музикални седмици" 2024

Тази година Международният фестивал "Софийски музикални седмици" има продължение и през есента. Между 13 и 30 септември организаторите предвиждат богат афиш от концерти, срещи и съпътстващи събития като майсторски класове, представяния на книги и албуми.  Проф. Момчил Георгиев очерта акцентите в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" - чуйте в..

публикувано на 20.09.24 в 19:16

Дачо Господинов е оригинален поет и прекрасен приятел

Дачо Господинов е оригинален поет и прекрасен приятел. Така го характеризират познаващите го от Северозапада и не само там. Роден на 18 февруари 1968 г. в Разград, където и живее до момента. Завършва българска филология във ВТУ " Свети Свети Кирил и Методий" и специализира Библиотекознание в НБУ, София Настоящата книга не е първа на..

публикувано на 19.09.24 в 13:45

Звездни солисти за откриването на сезона на Софийската филхармония

На 19 септември в зала "България" Софийската филхармония ще открие новия си творчески сезон с концерт под диригентството на Найден Тодоров, който в момента е служебен министър на културата. Солистите, поканени да изпълнят Двойния концерт от Йоханес Брамс са двама от най-търсените музиканти в света - цигуларят Аугустин Хаделих и виолончелистът Готие..

публикувано на 19.09.24 в 09:25
Асен Найденов

Спомен за диригента Асен Найденов

На 12 септември 1899 г. е роден големият български диригент Асен Найденов. Наричаха го стълб на операта, патриарх, доайен на българските диригенти през 70-те и 80-те години на отминалия век. И с пълно право - Асен Найденов беше на диригентския пулт 71 години, постави над 100 оперни и балетни спектакъла, дирижира 1318 оперни представления и към..

публикувано на 18.09.24 в 18:30
Татяна Робева, Нели Трошева и БХК

Улица в София беше кръстена на диригента Георги Робев

В Деня на София на столичната карта се появи улица, която от 17 септември 2024 г. нататък ще носи името на забележителния български хоров диригент и педагог - проф. Георги Робев. Мястото е в квартал "Дружба", в близост до Дома на културата "Искър". Инициативата е на дъщерята на видния музикант - Татяна Робева, и на Българската хорова капела "Георги..

публикувано на 18.09.24 в 17:50

Есенните "Дни на музиката в Балабановата къща" започват в Пловдив

На 18 септември в Епископската базилика на Филипопол от 18:30 ч. ще бъде първият концерт от есенното издание на фестивала "Дни на музиката в Балабановата къща". Откриването е поверено на духовия квинтет "Пилекадоне", а солисти са оперната певица Светлина Стоянова и джаз пианистът Константин Костов - и двамата с успешна международна кариера. Мотото на..

публикувано на 18.09.24 в 16:54

Радиооркестърът отбелязва с концерт Деня на независимостта на България

На 18 септември в Софийската национална опера и балет от 19:00 ч. ще се състои празничен концерт в чест на Деня на независимостта на България. Поканата за него е от Българското национално радио и сдружение „Реформ Юнион Клуб“, които отбелязват празника за втора поредна година, а на сцената ще бъде Радиооркестърът със своя главен диригент Константин..

публикувано на 18.09.24 в 15:27