Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илиян Метев: "Една провинциална болница" всъщност е филм за емпатията

Илиян Метев
Снимка: Спас Крайнин

"За мен този филм е за емпатията, която може да възбудим един към друг, за човешките взаимоотношения. Филмът отразява по особен начин пандемията, но на по-дълбоко ниво за мен този филм е да погледнем към другия, да го чуем и да се опитаме да му помогнем". Това заяви пред БНР Илиян Метев - сценарист и режисьор на филма "Една провинциална болница", чиято премиера е тази вечер от 18 часа в кино "Люмиер". 

Прожекцията е в рамките на София филм фест. Режисьори на лентата са Илиян Метев, Златина Тенева и Иван Чертов, а продуцент – Мартичка Божилова.
В предаването "Преди всички" Метев разказа, че преди да дойде пандемията от Ковид, със Златина Тенева са правили проучвания за друг документален филм - за акушерките в България. Бяхме обиколили 20-30 болници в страната, а пандемията автоматично стопира този проект, отбеляза той. 


Усетихме сериозността на ситуацията, когато видяхме, че пандемията има глобален аспект, посочи режисьорът. Той сподели, че в този период се е чувствал се безсилен: 

"Усетих необходимистта да направим нещо полезно". 

"Искахме да направим нещо сравнително достоверно с фокус върху хората, които са в тези болници - пациенти и лекари, нещо извън статистиката. Това беше целта - просто да покажем реалността каква е чрез ситуациите, които се случват, а не чрез статистики и числа. Индиректно чрез възможността зрителят да се запознае от първа ръка - надяваме се зрителят да се замисли - кои са тези хора, които работят на тези места, и какви са усилията, които полагат - истински да се усети какво се дава от един медик, за да спаси един човешки живот. На човешко и емоционално ниво това не може да се усети от една статистика. Опитахме се да отворим възможно достоверен прозорец към ежедневието на тази болница", разказа Илиян Метев. 

"За мен този филм много разми границите какво е филм и какво не е. За мен това не е филм - ние показваме много деликатни фрагменти от живота на тези хора", добави той.
 
Според него ако във филма човек търси някаква информация, която да е шикиращо нова, ще е разочарован: 

"Ако човек има вниманието да погледне в лицата на хората или жестовете, или реакциите, мисля, че в тези детайли ние най-много се откриваме като хора - дали това ще е на сериозна тематика като пандемията или в човешките взаимоотношения".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40