Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна поиска свикване на Съвета за сигурност на ООН заради ядрените ракети в Беларус

| обновено на 26.03.23 в 19:06
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украйна призова за спешна среща на Съвета на сигурност на ООН заради обявеното вчера от Русия разполагане на на тактически ядрени оръжия в Беларус.  Намерението на Кремъл бе обявено лично от президента Владимир Путин. Той изтъкна, че Съединените щати от години разполагат ядрени оръжия на територията на свои съюзници. Днес по темата реагира и НАТО.

В позицията на украинското външно министерство се казва, че с тези свои намерения Русия подкопава основите на Договора за неразпространение на ядрените оръжия, архитектурата на ядреното разоръжаване и системата на международната сигурност като цяло.

Според Киев тези действия на Русия ще превърнат Беларус в заложник на Кремъл и това ще доведе до катастрофални последици за бъдещето на бившата съветска република.

"Русия за пореден път потвърждава хроничната си неспособност да управлява отговорно ядрените оръжия като средство за възпиране и предотвратяване на война, а не инструмент за заплахи и сплашване. Светът трябва да се обедини срещу този, който застрашава бъдещето на човешката цивилизация", подчертават от Външното министерство на Украйна.

По-рано секретарят на украинския Съвет по въпросите на националната сигурност Олексий Данилов написа в "Туитър", че действията на Русия са "стъпка към вътрешната дестабилизация на Беларус".

А началникът на канцеларията на украинския президент Михайло Подоляк заяви, че Путин се страхува от загуба и затова прибягва до тактика на "сплашване".

Критика за намеренията на Русия дойде и от НАТО. Говорител на Алианса, цитиран от "Ройтерс", заяви, че Москва използва „опасна и безотговорна“ ядрена реторика. "НАТО е нащрек, следим отблизо ситуацията", казва представителят на военния съюз.

"Ройтерс" отбелязва, че обявеният в събота ход на Путин не е неочакван, а е един от най-ясно изрезените ядрени сигнали на Русия от началото на военната инвазия в Украйна.

Агенцията коментира, че докато Вашингтон, другата ядрена суперсила в света, омаловажава опасенията след изявлението на Путин, НАТО твърди, че са далеч от истината обещанията на руския президент за неразпространение на оръжия и даването на пример с разполагането на американски оръжия в чужбина.

Споменаването от страна на Русия на ядреното споделяне между страните от НАТО е напълно подвеждащо. Съюзниците на НАТО действат при пълно спазване на международните си ангажименти, се казва в изпратена до "Ройтерс" позиция на Алианса.  
По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дебора Михайлова: Пускането на Георги за 10 000 лв. е подигравка и съучастие

"За мен пускането на Георги за 10 000 лева е просто абсурдно. Смятам, че това е подигравка не само за мен, а и за жените, които биват насилвани от мъжете си и от приятелите си. Това, което се случва, не е бездействие, а съучастие". Това заяви в интервю за Нова телевизия Дебора Михайлова. Пуснаха от ареста Георги Георгиев Случаят "Дебора"..

публикувано на 08.08.25 в 09:24

Кузман Илиев: Нашият бизнес работи в една отровна среда

Нашият бизнес работи в една отровна среда. Това заяви пред БНР Кузман Илиев, икономически анализатор и лидер на партия "България може". "Отвори се кутията на Пандора и се даде картбланш на регулаторите да притискат всеки, който не може, според тях, да обоснове в свободна пазарна икономика защо вдига една или друга цена , което е тотален..

публикувано на 08.08.25 в 09:15

Обявяват частично бедствено положение в община Хасково

Частично бедствено положение ще бъде въведено днес в община Хасково заради пожара, който избухна вчера край село Момино. Това съобщи заместник-кметът на общината Динко Тенев, цитиран от БТА. Пламъците обхванаха вчера следобед горски площи и земеделски земи между селата Момино и Елена, като засегнатата площ е около 1000 декара. Огънят е обхванал..

публикувано на 08.08.25 в 09:04
Адвокат Венцислав Бенов

Адв. Бенов: Законът предвижда сериозни санкции за търговците, които не формират цените си правилно

От днес е задължително двойното обозначение на цените на стоки и услуги в лева и в евро. Двете трябва да са изписани с еднакъв шрифт върху етикетите , а търговците получават два месеца гратисен период, за да приведат в съответствие софтуера на касовите си апарати. Законът за въвеждане на еврото предвижда задължително от 8 август..

публикувано на 08.08.25 в 08:40

Тръмп обявява споразумение за прекратяване на конфликта Азербайджан - Армения

Днес се очаква президентът на САЩ Доналд Тръмп да обяви споразумение за прекратяване на конфликта между Азербайджан и Армения. Информацията е от Си Би Ес Нюз. Президентът на Азербайджан Илхам Алиев и премиерът на Армения Никол Пашинян ще присъстват на събитието в Овалния кабинет. Армения възнамерява да предостави на САЩ права за развитие..

публикувано на 08.08.25 в 08:23
главен комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Екстремен риск от пожари в следващите 7 дни. Бъдете внимателни!

В Пирин няма опасност огънят да се разрасне . Това съобщи пред БНР директорът на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. Той обясни, че от вчера там има възможност да се подава вода наземно чрез изградена линия. Екипите на пожарната, изпратени в Сакар , също полагат усилия да не се допусне..

публикувано на 08.08.25 в 08:00
Президентите на Русия Владимир Путин (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп - архивна снимка

Изтича ултиматумът към Русия да прекрати бойните действия в Украйна

Днес изтича 10-дневният ултиматум, който Тръмп даде на Русия , за да прекрати бойните действия в Украйна. Ако това не стане, Вашингтон заплашва да наложи високи мита на Москва. Тръмп също така предупреди, че ще приложи сурови икономически санкции към страни като Китай и Индия, които купуват петрол и друга продукция от Русия. Целта е да се..

публикувано на 08.08.25 в 07:50