"Видеонаблюдението не е някакъв сложен процес. Искам да успокоя секционните избирателни комисии". Това обясни пред БНР Валери Цолов, заместник-председател на 24 РИК.
"Трябва да натиснат едно копче, за да го стартират, да сканират един QR код, да си свършат работата и да натиснат копчето за спиране на устройството. На доста места няма да има онлайн излъчване и записът ще бъде публикуван. Не би трябвало основен проблем да е видеонаблюдението. Трудностите идват от това, че не се казват еднозначно и крайно нещата".
Хората не са много наясно с новите правила около видеонаблюдението, отбеляза той.
"В медийното пространство се чуха противоположни мнения от фигури, които имат значение за организацията. Затова изчакахме обученията на територията на 24 РИК тази седмица. Влизаме в контакт и се опитваме да получим крайна информация, която не подлежи на промяна. Основният въпрос към днешна дата е по колко секунди трябва да се показва всяка бюлетина. В методическите указания на ЦИК пише, че трябва да се покаже бюлетината и да се види изборът на гласоподавателя. Но по-късно казаха, че не е необходимо всяка една да минава през камерата. Това са две различни неща. Не знам на какво се дължи тази промяна. Ще напиша писмо до ЦИК, ако приеме това нещо, да се изменят самите методически указания. Да е написано черно на бяло. Нито е ясно колко време трябва да бъде задържано, нито на какво отстояние".
Секционните избирателни комисии си разпределят кой каква роля ще изпълнява при показване на бюлетините и съобщаване на информацията от гласа зад кадър, разясни още Цолов.
Той приветства възможността да се гласува и с хартиена бюлетина, защото всеки трябва да има равно право и да не се чувства ограничен.
"Колкото и да е малък броят на хората, които искат да гласуват с хартия. Тези, които го правят, нямат проблем с машините, а с достоверността на отчитане на вота."
Когато има отежнен секционен протокол и трябва да сборуваш много числа, се получават аритметични грешки, посочи заместник - председателят на 24 РИК.
Цолов е недоволен от факта, че политиците изместват фокуса и говорят за начина на гласуване, вместо да говорят за политики и как ще излезем от кризата, в която се намираме.
"Освен всичко останало, това кара хората да не гласуват и ги отвращава, че изборите може да са манипулирани. Тази практика на говорене не ми допада".
Цялото интервю на Силвия Великова с Валери Цолов може да чуете в звуковия файл.
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. "В целия цивилизован свят специализантите вземат малко пари, те не вземат лекарски заплати като за специалисти, но има отношение към тях - те са..
България на път, но в безпътица! Върви объркана, разединена и с пробит бюджет към еврозоната. "Съдружници по неволя" крепят правителството, за да не бъде компрометирано от вотовете на недоверие пред европейските партньори по-малко от седмица преди окончателния отговор за еврото от Брюксел. И ултиматум за младите ни лекари –..
Близо три четвърти от обектите, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени, сочи доклад на Института за световни ресурси и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Причината - недостиг или излишък на вода. 73% процента от 1172 неморски обекта, класифицирани като световно наследство, са..
От Министерството на енергетиката обявиха, че има възможност "Мини Марица-изток" да се включат в добива на редкоземни метали. На фона на това, че Китай разполага с 90 процента от световните редкоземни елементи. А САЩ подписаха споразумение с Украйна за редкоземните елементи в замяна на военна помощ, България все още няма яснота как ще..
Започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с официален домакин България. В българската делегация ще участват министърът на културата Мариан Бачев, министърът на туризма Мирослав Боршош, министърът на околната среда и водите Манол Генов и експерти от трите..
Десетки хиляди представители на ЛГБТ общността се събраха в Мадрид за годишния Прайд. С шествие те отбелязаха 20 години от легализирането на еднополовите бракове в Испания. Под мотото "20 години напредък в правата: нито крачка назад“ демонстрантите подчертаха, че има още много работа във време на "регресия" и "омраза" срещу общността,..
Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей се появи на публично място за първи път след влизането в сила на прекратяването на огъня с Израел миналия месец, предаде АФП. Той е участвал в събота в религиозна церемония в столицата Техеран. Иранската държавна телевизия показа как аятолахът поздравява хора в джамия на церемония по случай големия..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..