Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нетаняху обяви намерението си да спре реформата, която предизвика масови протести

| обновено на 27.03.23 в 18:51
Протестиращите пред Кнесета в Йерусалим, Израел, 27 март 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израелският премиер Бенямин Нетаняху е обявил намерението си да спре съдебната реформа, която предизвика масови протести в страната и загриженост във Вашингтон. Това съобщи израелската радиотелевизионна компания КАН. Допълнително напрежение внесе уволнението на министъра на отбраната  Йоав Галант, който се обяви за прекратяване на проекта за реформи.
Президентът на Израел Ицхак Херцог прикани правителството да спре спорния план за съдебна реформа. Според радиотелевизионната компания КАН премиерът Нетаняху вече е информирал партньорите в коалицията за преустановяване на плана. Според медията главният идеолог на инициативата - министърът на правосъдието Ярив Левин, вече също е осъзнал, че няма друг изход и от своя страна е успял да убеди крайнодесния министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир.

Пред Ройтерс обаче министърът на финансите Бецалел Смотрич заяви:

"Реформата, насочена към коригиране на съдебната система и укрепване на израелската демокрация, не трябва да бъде спирана при никакви обстоятелства. Ние сме мнозинството. Не трябва да капитулираме пред насилието, анархията и общите стачки".

Съпротивата срещу проекта изведе израелците на поредните многохилядни демонстрации. Министър-председателят Бенямин Нетаняху призова протестиращите да се въздържат от насилие.

Предотвратен беше опит за проникване в парламента в Йерусалим. От най-големия синдикат призоваха за стачка. Бяха спрени полетите от най-голямото израелско летище "Бен Гурион", както и работата на две основни пристанища -  Хайфа и Ашдод. Израелски ветеран, участващ в протеста, каза:

"Бях войник по време на Шестдневната война, а във войната през 73-а ме раниха. Воювахме за демократична и либерална западна страна. Сега искат да ни превърнат в теокрация като Иран и в диктатура на един престъпник."
Кабинетът на Нетаняху, който положи клетва в края на миналата година, се надяваше с реформата да укрепи изпълнителната власт в Израел след поредица кризи - от 2019 година нито едно правителство не е издържало повече от година. Предложението е да се ограничи правото на вето на Върховния съд на приетите от парламента закони, а правителството да има думата при избор на съдиите.

Според Нетаняху така се реализира програмата, заради която избирателите са го върнали в управлението. Опонентите му обаче смятат, че резултатът е подкопаване на демокрацията и абсолютна власт на най-дясната управляваща коалиция в историята на Израел.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кипър има силен ръст на социалните предприятия

Кипър отбелязва силен ръст на социалните предприятия, а една трета от кипърците са получили помощ от организации за социална икономика, най-често в образованието, заетостта или предоставянето на стоки, бе обявено на икономически форум в Никозия. Над 1 000 организации, деклариращи социална мисия, действат в страната през тази година,..

публикувано на 25.11.25 в 04:47

Брекзит струва на Великобритания 90 милиарда паунда годишно

Брекзит струва на Обединеното кралство около 90 милиарда паунда годишно под формата на загубени данъчни приходи, показва нов анализ, публикуван от "Индипендънт", само дни преди минстърът на финансите Рейчъл Рийвс да представи изключително важния за страната бюджет, в който се очакват увеличение на данъците.  Мрачният анализ допълва, че..

публикувано на 25.11.25 в 04:43
Сградата на Община Ямбол

В Ямбол отбелзват Международния ден за борба с насилието над жени с шествие и дискусия

В Ямбол Международният ден за борба с насилието над жени ще бъде отбелязан общоградско шествие и дискусия.  Инициативите са на местния "Инър Уийл клуб", с подкрепата на общината.  По повод 25 ноември активистите приканват гражданите да "Оцветят света в оранжево", като  от 12:00 часа, те ще се съберат пред сградата на общината, откъдето  по..

публикувано на 25.11.25 в 04:37

"МЕЧ" искат още пари за напояване в бюджет 2026

До момента само една партия в парламента предлага пари за напояване в проектобюджета за 2026 г.  Партия "МЕЧ" настоява между двете четения на план-сметката на държавата за догодина да бъдат заложени очакваните от земеделците милиони за реконструкция на напоителните съоръжения в страната.  В предложението за промени в националния бюджет за..

публикувано на 25.11.25 в 04:31

Заседание по делото за смърта на Сияна в Плевен

В Окръжния съд в Плевен е насрочено заседание по делото "Сияна" - 12-годишното момиче загина, а неговият дядо бе тежко ранен при катастрофа край Телиш.  55-годишният обвиняем Георги Александров до момента не се признава за виновен. Той е в ареста с постоянна мярка "задържане под стража“. По делото, което започва в 10 часа, ще бъдат изслушани вещи лица..

публикувано на 25.11.25 в 04:17

Ловеч организира "Хоро на светлината" против насилието срещу жени

Ловеч ще се включи с "Хоро на светлината" в световната инициатива "Orange the World" - международна кампания на ООН за превенция на насилието над жени и момичета, която  се организира днес.  Инициативата се организира от "Интернешънъл Инър Уийл клуб" - Ловеч, в партньорство с Община Ловеч, и ще се проведе от 12:00 до 13:00 часа пред Драматичния..

публикувано на 25.11.25 в 03:57
Киев

Руски дронове атакуваха Киев

Руски дронове са атакували украинската столица Киев тази нощ. Според "Ройтерс" е поразена цивилна инфраструктура - предизвикани са пожари в най-малко две жилищни сгради.  Кметът Виталий Кличко, поясни в Телеграм, че едната е многоетажна сграда, евакуирана след като е била ударена в район "Печерск" в центъра на града. Кличко съобщи и за..

публикувано на 25.11.25 в 03:47