Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МО поетапно ще обновява запасите от боеприпаси, чиято годност изтича в следващите 3 години

Никола Стоянов
Снимка: БГНЕС

Министерството на отбраната поетапно ще започне да обновява запасите си от боеприпаси, чиято годност изтича в следващите три години, съобщи министърът на икономиката Никола Стоянов. ВМЗ-Сопот ще проверява тяхната пригодност и ще ги доставя през съществуващи вече договори:

"ВМЗ ще използва тези снаряди, ще ги проверява, да види какво от тях може да се използва, какво има нужда да бъде поправено. След като минат през ВМЗ и те вече са абсолютно годни. ВМЗ с тях ще доставя през договори, които вече има. Не става дума за нови договори въобще. А съответно ще се ангажира и ще произведе нови такива, които да върне на българската армия".

Министърът на икономиката Никола Стоянов посочи още, че ВМЗ-Сопот не изнася директно боеприпаси. Ако евентуално има клиенти за 155-милиметрови снаряди, разрешителните за износ се издават по стандартния ред от Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията:

"Ако ВМЗ има клиенти за 155-милиметрови, тези клиенти ще поискат износни разрешителни от Комисията, а те ще си подпишат договор с ВМЗ. ВМЗ е просто производител, той не търгува", каза Никола Стоянов.


По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

85 % от анкетираните работници биха останали в енергийния сектор при възможност, сочи проучване

85 % от работниците в топлоелектрическите централи и въглищните мини от регионите на Стара Загора, Перник и Кюстендил биха останали в енергийния сектор, ако имат възможност. Други 60 на сто биха приели друга дейност в същото предприятие, ако тя бъде подкрепена от обучение. Това показват данните от проучването на КНСБ и КТ "Подкрепа" сред 90..

публикувано на 21.07.25 в 14:29
Георги Георгиев, БОЕЦ

Георги Георгиев: Опитът полиция да влезе в офиса с взлом е за сплашване и на сдружение "Боец"

Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в интервю пред БНР. По-рано днес полиция и ДАНС са влезли в сградата, където е офисът на сдружението, а по-късно от СДВР обясниха, че са търсили нелегални имигранти - 25 араби. "Проникнаха..

публикувано на 21.07.25 в 14:02
Кореком

"Корекомите": Вълшебно място, но и лост за контрол над хората по времето на социализма

Когато говорим за недалечното минало с носталгия и се упрекваме в консуматорско поведение, не е лошо да си припомним какво купувахме през социализма и къде се продаваха стоките, които сега са "на една ръка разстояние".  "Няма. И в склада няма" остана като реплика в речника на всички, които имат спомени от социалистическото ни минало. "..

публикувано на 21.07.25 в 14:00

Зам.-председателите на ВАС поемат ръководството на съда

Днес е последният работен ден на Георги Чолаков като изпълняващ функциите ръководител на Върховния административен съд. От утре той излиза в двумесечна отпуска, а до избора на нов временен ръководител, начело на институцията ще са заместник-председателите Мариника Чернева и Любомир Гайдов. До това се стигна заради приетите в началото на..

публикувано на 21.07.25 в 13:36

Шестима младежи са тежко ранените при катастрофата край с. Червена вода

Шестима младежи са тежко пострадалите при катастрофата, станала тази нощ на пътя Русе-Кубрат в района на село Червена вода. Час след полунощ 19-годишен водач на "Фолксваген" Пасат, при десен завой напуска лентата си за движение, навлиза в насрещното и удря челно БМВ, управлявано от 19-годишно момиче. И в двата автомобила е имало по четирима..

публикувано на 21.07.25 в 13:19
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Проблемът на правителството е с прекаляването - оттук идват големите грешки

Правителството естествено иска пълен мандат, а дали гражданите искат?  Управлението не се разграничава от ареста на кмета на Варна и губят от това, каза създателят и собственик на социологическата агенция "Мяра" Първан Симеонов в интервю за предаването "12+4" на БНР. "Защото, когато се появи софийската история, арестът на зам.-кмета..

публикувано на 21.07.25 в 13:12
Президентът Румен Радев с тенисистите Иван Иванов (вляво) и Александър Василев.

Отличия от президента за тенисистите Иван Иванов и Александър Василев

На тържествена церемония в Гербовата зала на президентството държавният глава Румен Радев удостои с почетни плакети тенисистите Иван Иванов и Александър Василев. Иван Иванов спечели юношеската титла на тазгодишното издание на тенис турнира Уимбълдън. Отличие от президента получи и Александър Василев, полуфиналист при юношите на Откритото..

публикувано на 21.07.25 в 13:08