Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделски производители протестираха в Перник

Снимка: Елена Тамакярска

Земеделски производители протестираха в Перник. Недоволството им е свързано с вноса на селскостопанска продукция от Украйна и политиките в сектора като цяло през последните години.

В сутрешните часове земеделските производители от региона се събраха пред спортна зала "Борис Гюдеров" в Перник. Оттам на бавен ход машините, ескортирани от полиция, поеха по вътрешно-градската магистрала към пътен възел "Даскалово". Протестиращите направиха обиколка на съоръжението, което наложи известно ограничение в автомобилния трафик за кратко, след което протестът продължи встрани от пътя на външно-градската магистрала.

"Причината за нашия протест е вносът на украинско зърно в България, защото със сегашните цени и цените, които се очаква да стартират тази година, 90 процента от колегите фалират. Подкрепяме изцяло протеста на колегите от Асоциацията на зърнопроизводителите, като ние добавяме още едно нещо. Това е новият стратегически план. Просто в планинските области, тук в Пернишко сме планинска област, с тези условия на работа, в смисъл сроковете за оран, предсеитбени култури и т.н., ние изцяло фалираме",  заяви Венцислав Митков - председател на националното сдружение "Обединени земеделски производители", което е организатор на протеста.  

По данни на полицията в протеста са се включили около 70 машини.


По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Тревожно висок остава броят на случаите на сексуално насилие срещу деца и младежи в Германия

В Германия броят на случаите на сексуално насилие срещу деца и младежи остава тревожно висок. Според най-новия доклад на Федералната криминална служба през 2024 година полицията е регистрирала близо 18 хиляди жертви. Повечето жертви на сексуално насилие в Германия са деца, предимно момичета. В повече от половината случаи извършителят е бил..

публикувано на 21.08.25 в 20:05
Снимката е илюстративна

Очаква се значително забавяне в доставката на пратки за САЩ, съобщават от "Български пощи"

Във връзка с нови изисквания от страна на администрацията на САЩ ще има значително забавяне в доставката на пратки за Америка, съобщават от "Български пощи". Възможно е връщане на пратки и необходимост от повторното им изпращане. Завишени са и изискванията към предварителните електронни данни за митническа декларация, изпращани към..

публикувано на 21.08.25 в 19:36
Зам.-министърът на транспорта Димитър Недялков (вляво) обясни мерките за сигурност при превалутирането в село Бели извор.

Полиция ще помага за охраната на пощите при обмяната на левове в евро

На места към охраната на пощенските клонове, които ще обменят левове в евро,  ще се присъединят и полицаи, каза Димитър Недялков, заместник-министър на транспорта. Във врачанското село Бели извор той участва в първата среща от съвместната информационна кампания на "Български пощи" и местните власти за въвеждането на новата валута...

публикувано на 21.08.25 в 19:33

Прокуратурата ще иска постоянен арест за пияния шофьор, катастрофирал на детска площадка в София

Прокуратурата ще иска постоянен арест за пияния шофьор, който тази нощ – след гонка с полицията, катастрофира на детска площадка в столичния кв. "Христо Смирненски". Освен с обвинение за шофиране след употреба на алкохол, той има и обвинение за закана за убийство към жена, която води скитнически начин на живот. Именно заради заплахите към..

публикувано на 21.08.25 в 19:06
Извънредно заседание на Комисията по околната среда и водите в Народното събрание

Създават Национален борд по водите за справяне с кризата с безводието

До две седмици ще бъде създаден Национален борд по водите, който ще координира действията на институциите за преодоляване на водната криза. Това е една от спешните мерки, които народните представители от Парламентарната комисия по околната среда и водите, прие на днешното си извънредно заседание. С 12 гласа "за", един "против" и трима въздържали..

публикувано на 21.08.25 в 19:05

Израелските военни обявиха, че е започнала втората фаза на операцията срещу "Хамас" в Газа

Израелското военно командване обяви, че е започнала втората фаза на операция "Колесниците на Гидеон", целяща унищожаване на терористичната групировка "Хамас" в ивицата Газа. Призивите на местното палестинско население, на роднините на все още неосвободените заложници и на международните организации Израел да се откаже да превзема град Газа..

публикувано на 21.08.25 в 18:41
Снимката е илюстративна

В Ямбол продължава кампанията за безплатно изследване за СПИН и вирусни хепатити B и C

В Ямбол до края на август продължава кампанията за безплатно изследване за СПИН и вирусните хепатити B и C. До момента са взети проби от над 220 лица на различна възраст. За да бъдат обхванати по- широк кръг от хора, служителите на Регионалната здравна инспекция изпращат мобилни екипи във фирми, институции и търговски обекти, както и в..

публикувано на 21.08.25 в 18:29