Най-малко 65 са машините за гласуване, които не работят по различни технически причини и в съответните секции се гласува само с хартиени бюлетини, обобщи говорителят на Централната избирателна комисия Росица Матева.
"Различни са причините - неразчитане на смарт карти; няма чувствителност на дисплея; изписват се различни надписи на машината без да може да започне работа. Различни причини, но изводът е един - с тези машини няма да се гласува. Към 13:10 часа са две жалби. Втората е срещу решение на РИК - Разград. Сигналите са 37. Доста от тях са за нарушения на секционните избирателни комисии. Според избирателите приканват, някои от тях, за машинно гласуване".
Става въпрос за секции в Русе, Видин, Добрич, Благоевград, София - област и други части на страната. Председателят на ЦИК Камелия Нейкова уточни и за какви различни технически проблеми при устройствата за гласуване става въпрос:
"Проблем с принтера и съобщение: "Дневникът не е синхронизиран" или софтуерен проблем, системна грешка, инициализирането на машината е неуспешно, четецът на машината не разчита картите, несинхронизиране на дневник, проблемът е, че не може да се подмени дисплея, машината не реагира, дефектирали портове на флаш паметите и машината не открива източници за записване на информацията".
Има случаи на размазана бяла или по-къса бюлетина. На въпрос на Българското национално радио дали проблем не създава хартията за машините, говорителят на ЦИК Росица Матева отговори:
"Не мога да отговоря на този въпрос, на този въпрос ще отговори фирмата, на която е възложено изпълнението - сертификатите са предоставени от "Сиела" по обществените поръчки, които досега сме правили и всъщност е определяна "Сиела" за изпълнител. Така че, същата по вид хартия е доставяна от печатницата на БНБ и не би трябвало да има проблем с тази хартия".
Специализираната хартия с допълнителните защити за отпечатване на бюлетина от машинно гласуване се доставя от печатницата на БНБ - става въпрос за 25 хиляди ролки, като за всяка машина има по 2. Утвърдени от ЦИК още при обявяването на обществената поръчка са параметрите на хартията и на ролките.
Само за час (от 12 до 13 ч.) машините с различни технически проблеми, заради които се преминава изцяло на гласуване с хартия, в страната се увеличиха с 15 - от 45 на 60.
В близо 1000 секции вчера не е проведен тест за свързване с платформата за видеонаблюдение. За това е информирана Централната избирателна комисия с писмо от Министерството на електронното управление
За трите много мандатни избирателни района на София - 23 и 24 и 25-и - активността е съответно 8,33%; 6,75% и 8,95 на 100
В Кърджали активността към 11:00 ч. е 6,45 на 100. Във Видин - 12,8, а в Силистра 10,7%
Следващите официални данни за избирателната активност за цялата страна ще бъдат оповестени малко преди 17 часа и ще отразяват активността към 16 ч.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в интервю за американската телевизия "Фокс Нюз", че Израел планира да поеме контрола над ивицата Газа, но не за постоянно: "Не искаме да запазим Газа за нас. Искаме да имаме периметър за сигурност, но не искаме да я управляваме. Искаме да я предадем на арабски сили, които да я управляват правилно, без да ни..
На вчерашната среща в Кремъл специалният пратеник на Съединените щати Стив Уиткоф е отправил към руския президент Владимир Путин "изгодно" предложение за спиране на огъня в Украйна. Това твърди полското издание "Онет", без да посочва обаче източниците си. Путин заяви, че може да се срещне със Зеленски "при определени условия" Полското..
Американски журналист оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия. Мъжът е бил сам, разчитал е на оскъдни запаси от храна и е имал сериозна травма на крака. 38-годишният Лун, който е работил за New York Times и Atlantic и е бивш кореспондент на "Гърдиън" за Русия, е бил на почивка със сестра си в Норвегия. На 31 юли той тръгва сам на 4-дневен преход..
ГДБОП е задържала членове на известната рокерска банда "Хелс Ейндлъжс" във Велико Търново и Асеновград, научи БНР от свои източници. В Асеновград е задържан мъж с прякор "Латвиеца", издирван с червена бюлетина от Интерпол. От МВР не коментират акцията. Националното радио научи, че са арестувани над 10 души, заподозрени за действия,..
Опасността за ново разпалване на пожара в Сакар идва от усиления в района вятър, съобщи директорът на Противопожарната служба главен комисар Александър Джартов : "Основно усилията са да го запазим в тези граници, в които е до момента, разбира се, там, докъдето можем да достигнем с екипи, за да можем да го угасим, но все още не можем да..
Руският президент Владимир Путин заяви, че може да се срещне с украинския си колега Володимир Зеленски при "определени условия", които обаче са "далеч" от това да бъдат изпълнени. Пред журналисти в Кремъл руският лидер каза, че "като цяло“ няма нищо против среща със Зеленски". Коментарът на Путин идва часове след като Зеленски повтори призива си..
Израелският кабинет по сигурността се събира днес, за да обсъди военните планове в Газа. Срещата идва след поредния призив за помощ от семействата на държаните от "Хамас" заложници. Този път те тръгнаха с лодки в посока Газа от крайбрежния град Ашкелон, носейки жълти знамена и плакати с изображенията на заложниците. Георги Милков: Пълна окупация..
Падане заради интоксикация е най-вероятната причина за смъртта на 39-годишния бивш треньор по тенис, чието тяло беше намерено до един от входовете на..
Трябва да се дадат повече възможности за качествено образование по математика в средните училища . Това заяви пред БНР Тодор Тодоров, част от..
Какво знаят столичани за Амфитеатъра на Сердика може да чуете в анкетата на Виолета Борисова.