Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още за гласуването на сънародниците ни в САЩ

Избирателната секция във Вашингтон - 2 април 2023 г.
Снимка: Младен Петков

Гласуването на предсрочния парламентарен вот в метрорайона на американската столица премина спокойно, като конкретно в секцията в посолството бяха подадени по неофициални наблюдения около 440 бюлетини, което e по-малко от на миналите избори, когато е имало около 520 гласа. В същото време на около 30 минути от американската столица бе отворена и друга секция, все още от там не са оповестени всички официални данни, но нагласите са като цяло за по-слаба активност.  

Това може би е индикатор за по-слаба активност и на други места, защото по принцип секцията във Вашингтон е една от тези с най-активните избиратели. Очакванията са за по-малко избиратели, че въпреки че на няколко пъти по обед и в следобед се образуваха опашки и имаше хора, които казаха, че са чакали между 40 минути до час, за да гласуват.  

Евелина Хопсън, която каза, че е чакала около 45 минути, поясни: 

"Според мен просто е сравнително бавно вътре се движеха нещата. Разделиха ни на две опашки вътре - за хората, за хартиена бюлетина и за тези, които искат да гласуват с машина. Аз лично казах, което е по-бързо, там да мина". 

В секцията имаше една машина и за някои това е довело до забавянето.  

Сред темите, които избирателите набелязаха като важни бяха корупцията, икономиката и външната политика: 

"Евроатлантическите ценности на България и ориентация. Не може и най-бедната държава в Европейския съюз да няма един осъден политик. Това е абсурд, абсурд! Искам да видя осъден политик в България, осъдени политици в затвора. Искам да видя, че другите политици си вършат съвестно работа, защото има някаква отговорност и наказуемост. За това гласувах аз. Искам България да спре да стои на два стола. Не може България да стои и на изток, и на Запад да очакват добри инвестиции", заяви един избирател, който пожела да остане анонимен.  

Нина Огнянова заяви, че е гласувала по същия начин, както и миналия път:  

"Ще видим какво ще се получи този път. Да се надяваме, че ще имаме парламент, който да се задържи. Искаме нещо по-различно. Искаме борба с корупцията. Искаме по нов начин се следват политиките в България, да се променят някои неща. Този вот, който да задвижи една промяна, която да идва от младите хора. За това гласувах аз." 

Огнянова отговори така на въпроса за регистрираното покачване в Съединените щати на броя на тези гласували с "не подкрепям никого" на вота през октомври: 

"Според мен това е много глупаво да се постави такъв вот, защото като не гласуваш за никого, ти фактически и казваш: "Не ме интересува какво се случва в тая страна." 

Иван настоя за промяна, която да включва борба с корупцията и също: 

"Едно нещо бих каза ако някой ме слуша по това предаване. Живеех в Швейцария и се прибрах в България с кола. Карах из цяла Европа, даже и през Сърбия минах, къде имаха война хората. Много хубави пътища и магистрали направени. От границата като влезнах в България ми беше ужас. Ще си потроша колата. Как може такова нещо?"

Темата за Украйна също бе в съзнанието на някои гласоподаватели като Ивайло Гачев, който каза, че е гласувал различно от миналия вот: 

"Войната в Украйна промени решението ми за за кого да гласувам. Смятам, че много от партиите водят пагубна политика за нашата държава. И днес пуснах гласа си за партия, която поне на думи не изглежда, че се стреми да ни вкара в конфликта, който се случва в тази част от света."

Сред дошлите да гласуват в посолството бе и Моника Евстатиева от Американското обществено радио, която живее в Съединените Щати от 17 години и гласува всеки път:  

"Аз съм журналист и вярвам в демокрацията. Разбира се, че ще гласувам всеки път. Сега последните 2 години това ми е 5ти път и разбира се е много по-сложно. Днес имахме само една машина, имаше много по-дълга опашка. Но трябва да изразяваш демократичния си глас." 

Евстатиева коментира и увеличения брой на миналите избори на гласувалите „не подкрепям никого:“  

"Хората според мен са загубили малко надеждата, че нещо може да се случи, защото в продължение на 2 години коалиционно правителство се опитва да бъде сформирано и не може да се случи това. И ние виждаме през последните две години някои тенденции, които са много притеснителни. Една от които е, че България е заплашва малко да се изолира от Запада с различни мнения, изразявани, които не са много сходни с тези на Европейския съюз и на Щатите. И от друга страна хората също така малко са загубили вяра, че има въобще възможност политиците в България да направят достатъчно компромиси, за да можем всъщност да продължим напред." 

Все още няма официални резултати от САЩ. На миналите избори в Щатите през октомври водещи бяха "Продължаваме промяната", последвани от Възраждане и "Демократична България" - обединение. Гласували тогава бяха около 10 300, което е сравнителна добра за САЩ активност.

Рекорден интерес бе отбелязан през ноември 2021 от близо 11 200. По принцип е необичайно гласовете в Америка да минат 10 хиляди, но дори рекордните над 11 хиляди фона на общата картина не е много като се има предвид, че по неофициални данни българите в Америка са около 350 хиляди.


По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антониу Гутериш, генерален секретар на ООН

Гутериш: Свободата на медиите не е избор, а необходимост

Пресата за планетата или журналистиката, изправена пред екологична криза – това е темата на днешния 31-ви Световен ден на пресата и свободата на словото. Свободата на медиите не е избор, а необходимост, подчерта в тази връзка генералният секретар на ООН Антонио Гутериш. По данни на ЮНЕСКО през изминалите 15 години е имало 750 атаки срещу..

публикувано на 03.05.24 в 04:25
Имениците ще почерпят с традиционния козунак и великденски яйца.

Свищовското село Горна Студена организира празник на козунака и шареното яйце

В свищовското село Горна Студена днес за първи път ще се проведе празник на козунака и шареното яйце. В двора на военния музей, където е била главната квартира на Руската дунавска армия, кулинарното и певческото си майсторство ще представят 12 села от региона. От 9:00 часа в двора на военния музей в Горна Студена майсторките от региона ще..

публикувано на 03.05.24 в 04:11

Зеленски: Срещата на върха в Швейцария ще бъде първата реална възможност за справедлив мир в Украйна

Глобалната среща на върха за мир в Швейцария ще бъде първата реална възможност за започване на установяването на справедлив мир в Украйна, каза днес в ежедневното си видеообръщение украинският президент Володимир Зеленски. "Тези дни заедно с Швейцария завършихме изпращането на покани за срещата на върха. Конкретните дати, на които ще се състои..

публикувано на 03.05.24 в 04:03
Димитър Главчев

Главчев аргументира отмененото решение на служебното правителство за частната болница "Мама и аз"

Аргументите за вчерашната отмяна на решението на служебното правителство за създаване на частна болница "Мама и аз" са общественото напрежение, а също и неодобрението към проекта от страна на президента Румен Радев, ДПС и ПП-ДБ, заяви днес служебният премиер Димитър Главчев. Радев призова кабинетът "Главчев" да преосмисли решението за..

публикувано на 02.05.24 в 21:31
Йозгюр Йозел и Реджеп Ердоган

Турският президент се срещна с лидера на опозицията за първи път от 8 години

В четвъртък президентът на Турция Реджеп Ердоган проведе разговори с лидера на основната опозиционна Републиканска народна партия (CHP) - първата подобна среща от близо осем години, която стана факт само месец, след като CHP изпревари партията на Ердоган на местните избори. Гласуването на 31 март отбеляза най-тежкото поражение на Ердоган и..

публикувано на 02.05.24 в 21:15

"Газпром" излезе на нетна загуба през 2023 г. за пръв път от над 20 години

Руският държавен газов гигант "Газпром" отчете през 2023 г. първата си годишна нетна загуба от повече от 20 години насам поради намаляващите доставки за Европа и по-ниските цени на синьото гориво. Газпром Груп", която също така включва петролни и енергийни бизнеси, отчете загуба от 629 млрд. рубли (6,84 млрд. долара) през миналата година в..

публикувано на 02.05.24 в 20:48

ЕК прие временно удължаване на кризисните инструменти за държавна помощ в подкрепа на земеделието

Европейската комисия прие промени във Временна рамка за държавна помощ при кризи и преход, за да удължи с половин година част от разпоредбите ѝ, които биха могли да помогнат за справяне с проблеми в земеделието и рибарството. Продължението е до края на тази година. С днешните промени се дава възможност да бъде осигурена ограничена помощ под..

публикувано на 02.05.24 в 20:13