Централната избирателна комисия обявява днес окончателните резултати от проведените в неделя предсрочни парламентарни избори, предаде репортер на БНР. Вече е ясно, че вота от 2 април е с по-висока избирателна активност от този проведен през октомври миналата година.
Над 77 000 повече са избирателите, отишли до урните, общо те са почти 2 680 хиляди души.
14 партии, 7 коалиции и двама независими кандидати се явиха на изборите, 6 са формациите, които ще попълнят състава на следващото Народно събрание.
С окончателните резултати от Централната избирателна комисия посочват броя на гласувалите за всяка от формациите, участвали в изборите. След първата обработка на секционните протоколи в районните комисии е ясно, че в 49-ото Народно събрание влизат 6формации. С първи резултат са ГЕРБ-СДС, втора е коалицията "Продължаваме промяната-Демократична България", следвани от партия "Възраждане", Движението за права и свободи, "БСП за България" и партията "Има такъв народ".
Окончателните резултати са на база отстранените несъответствия от повторната обработка на протоколите от секциите и е възможно сега обявените данни да претърпят корекции.
Освен това ЦИК обявява и разпределението на мандатите за всяка от шесттеформации първо на национално ниво, а после по изборни райони. Ясни стават и разместванията на партийните листи на база преференциите за кандидатите. В окончателните резултати ще се посочва и броят на хората, гласували с машини и тези с хартиени бюлетини, както и броят на недействителните гласове.
Решението на КС да допусне и 5-те искания за касиране на последните предсрочни избори е безпрецедентно с оглед на мащаба - брой секции, които трябва да бъдат проверени. Това каза пред БНР Цветелина Пенева от Обществения съвет на ЦИК и подчерта: " Задачата е сериозна по мащаб, защото има много малко време . Крайният срок на експертите е 10-и..
Три години затвор при първоначален общ режим получи шофьорът на тежкотоварен камион, която в края на октомври миналата година, беше задържан на ГКПП "Кулата" с близо 81 килограма марихуана. Присъдата беше наложена от Окръжния съд - Благоевград след постигнато споразумение между прокуратурата и извършителя на престъплението. 60-годишният шофьор..
Няма изненади в това, което виждаме в ЕК. Изненада ме, че за първи път сме свидетели, в моя опит от 2007 г., когато ключови комисари и вицепрезиденти са държани като заложници, докато не се уговорят групите, че няма да си отстрелват кандидатите. Не е било в такъв мащаб преди. В този период малко се говореше за техните качества, коментира..
С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже относителна конструктивност. Това каза пред БНР доц. Наум Кайчев, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и заместник-председател на съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония (РСМ). Александър Николоски: РСМ има проблем не с Франция, а с..
Видяхте какво се случи в пленарната зала, коалиция "Москва" е вече факт, каза лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски пред журналисти в кулоарите на парламента. По думите му Кирил Петков "кръжи – първо, на колене при "Възраждане", сега - на колене влезе при БСП, готов на всичко, за да опази ограбеното". Пеевски се обърна към избирателите..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере необходимото мнозинство, ситуацията се повтори и при достигналите до балотаж Рая Назарян и Силви Кирилов. Следващият - седми опит, беше насрочен за утре в 11:00 часа. Рая Назарян и Силви Кирилов..
Обединението "Демократична България", което е част от коалицията ПП-ДБ, няма да пречи на избора на Силви Кирилов за председател на Народното събрание, съобщи депутатът Божидар Божанов. Рая Назарян и Силви Кирилов отново на балотаж за председателския пост в 51-вото НС Шести опит – неуспешен: Пак не избраха председател на НС Той обяви,..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..