Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елеонора Негулова: Малкият бизнес стои много здраво въпреки трудностите

Елеонора Негулова
Снимка: Стопкадър, БНТ

Малкият бизнес показа на българското общество, че може би е най-стабилната част от него, заяви пред БНР Елеонора Негулова - председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес.

"Всички колеги, които трябваше да преодолеят трудностите на Covid, след това ограниченията във връзка с войната, политическата нестабилност, доведоха до преструктурирания, търсения на нови пазари. Много от колегите, които трябваше да затворят, се опитаха след това да рестартират. За съжаление, една голяма част от тях не успяха", коментира тя в интервю за предаването "Преди всички". 

По думите й 99,8% от всички предприятия в България попадат в сектора на микро, малките и средни предприятия

"Клишето "Това е гръбнакът на българската икономика" всъщност още не се е осъзнал единствено от политиците", категорична бе Негулова и подчерта, че в кампаниите не е имало послания към малкия бизнес

"Ние видяхме срещи на големите работодатели, синдикатите. Коментираха се минималната работна заплата, без да може това да се комуникира с малкия бизнес, защото той не е представен в тристранното сътрудничество".

Въпреки всички тези проблеми малкият бизнес стои много здраво, смята тя. По думите й политиците ги чуват много трудно:

"Лесно е да се говори с 600-700 фирми - толкова са големите предприятия в България. Трудно е да се говори със стотици хиляди". 

Нямаме държавен междуведомствен координатор на политиките към малките и средни предприятия, отбеляза Елеонора Негулова. 

"Затова дори да има много пари тук или там, в едно или друго министерство, по една или друга програма, междуведомствената координация е много слаба и поради това се работи на парче. Дори да има ресурс, той трудно стига до много крайни получатели от сектора на малкия бизнес".

Според нея трябва да се издигне рангът на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия до държавна агенция, за да може да бъде координаторът на политики и средства. 

По думите й основният проблем е, че не може нищо да се предвиди и планира: 

"Много голяма част от малкия бизнес се движи на автопилот. Една част от него бива пометена от форсмажори, през които преминаваме през последните 2 години. Не може да се планира бизнес развитието". 

Няма национална мрежа от местни центрове за бизнес подкрепа, посочи тя другия проблем. 

"Има поредица от проблеми, които през годините не се решават", смята Негулова. От 2015 г. тя вижда много слаба промяна в някои от принципите в положителна посока:

"Повечето тъпчат на едно място, при други дори има намаление на показателите спрямо средното европейско ниво".

"Чуваемостта е много слаба, защото малкият бизнес е слабо представен. Реално правим тези усилия систематично през тези 23 години, но резултатите са слаби", коментира Негулова и добави още:

"Проблемът е хроничен. Има някакви проблясъци, които стоят в основата на нашата работа да продължаваме, освен че нямаме друг избор. Трябва да продължаваме да правим тези усилия. Надяваме се, че ще има редовно правителство, че ще се направят всички тези крачки към това да се облекчава нашия износ. Всички тези въпроси са ключово важни не само за малкия бизнес, а за цялото общество. Колкото по-рано се осъзнае, толкова по-дълготрайни и положителни ефекти би имало". 

Тя се обърна към политиците:

"Трябва първо да мислят за малкия бизнес, защото това е основата на българската икономика. Когато мислят за малкия бизнес, трябва да знаят, че мислят за България. Не трябва да се гледа фокусирано в един или друг бранш, а да се обърне внимание на традиционните български икономически дейности. Напраете това, за което са ви избрали хората. Както ние работим и стоим като елемент на националната сигурност на терен, така и вие си свършете работата".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Събев

Димитър Събев: Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България

Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите".  Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той.  "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..

публикувано на 20.02.25 в 15:00

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..

публикувано на 20.02.25 в 14:58

Хранителни продукти за настанените в центровете за бездомни на Столичната община

С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44

Нови текстове в Закона за киберсигурност предвиждат по-високи глоби

Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..

публикувано на 20.02.25 в 14:43

Парламентарното заседание бе прекъснато заради липсата на кворум

Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..

публикувано на 20.02.25 в 14:24