Външните министри на съперниците от Близкия изток Иран и Саудитска Арабия се срещнаха в Пекин в четвъртък, съобщи Техеран. Това проправя пътя за нормализиране на отношенията им с изненадващото посредничеството на Китай, предаде АФП.
Иранският външен министър Хосейн Амир Абдолахиан и саудитският му колега принц Файсал бин Фархан ал Сауд обсъдиха стъпки за повторно отваряне на посолствата и консулствата на двете страни, се казва в изявление на иранското външно министерство.
"Външните министри на Ислямска република Иран и Саудитска Арабия преговаряха и обмениха мнения с акцент върху официалното възобновяване на двустранните отношения и стъпките за повторното отваряне на посолствата и консулствата на двете страни", се казва в съобщението.
Саудитската държавна телевизия "Ал Ехбария" също съобщи, че двамата министри са провели среща в Пекин, за да "обсъдят прилагането на споразумението", излъчвайки кадри как двамата се ръкуват пред саудитски и ирански знамена, а след това разговарят и се усмихват.
На 10 март Техеран и Рияд обявиха споразумението за възстановяване на отношенията, прекъснато преди седем години, когато протестиращи в Иран атакуваха саудитски дипломатически мисии.
Изненадващото сближаване между предимно сунитската мюсюлманска Саудитска Арабия, най-големият износител на петрол в света, и Иран, населен предимно с шиити, и в напрегнати отношения със Запада заради ядрените му дейности, има потенциала да промени отношенията в турбулентния от десетилетия регион.
По време на телефонни разговори през март министрите решиха да се срещнат по време на свещения за мюсюлманите месец Рамазан, който приключва по-късно през април.
Саудитски представители заявиха, че министерската среща е следващата стъпка за възстановяване на връзките, а иранско изявление миналата седмица говори за "конструктивен път на отношенията между двете страни".
Съгласно споразумението от миналия месец те трябва да отворят отново посолствата и мисиите си в рамките на два месеца и да приложат споразумения за сигурност и икономическо сътрудничество, подписани преди повече от 20 години.
Саудитска Арабия скъса отношенията с Иран през януари 2016 г., след като протестиращи нападнаха посолството ѝ в Техеран и консулството в иранския град Машхад заради екзекуцията от Рияд на саудитския опозиционен шиитски духовник Нимр ал Нимр.
Очаква се разговорите между външните министри да бъдат последвани от посещението на иранския президент Ебрахим Раиси в Рияд.
Раиси прие покана от краля на Саудитска Арабия Салман, потвърди в понеделник първият вицепрезидент на Иран Мохамед Мохбер.
Предизвикателство за САЩ
Иран и Саудитска Арабия подкрепят съперничещи си страни в няколко конфликтни зони в региона, включително в Йемен, където бунтовниците хуси са подкрепяни от Техеран, а Рияд води военна коалиция, подкрепяща правителството.
Двете страни също се борят за влияние в Сирия, Ливан и Ирак.
Традиционният съюзник на Рияд Вашингтон приветства споразумението за разведряване, но заяви, че остава да се види дали иранците ще "уважат своята страна на сделката".
Успехът на Китай в сближаването на Иран и Саудитска Арабия постави под въпрос дългогодишната роля на САЩ като основен външен силов посредник в Близкия изток.
Официални представители на Иран и Саудитска Арабия проведоха няколко кръга на диалог в Багдад и Оман, преди да постигнат споразумението в Пекин.
"Изчистването на недоразуменията и погледът към бъдещето в отношенията между Техеран и Рияд определено ще доведе до развитие на регионалната стабилност и сигурност", заяви след споразумението ръководителят на Върховния съвет за национална сигурност на Иран Али Шамхани, водеше преговорите от страна на Иран.
Той добави, че споразумението може да "увеличи сътрудничеството между страните от Персийския залив и ислямския свят за справяне със съществуващите предизвикателства".
През 2016 г. редица страни от Персийския залив последваха действията на Рияд за ограничаване на връзките с Техеран, но също те започнаха и възстановяване на дипломатическите отношения.
Иран посрещна посланик на ОАЕ миналия септември, след шестгодишно отсъствие, а в сряда назначи свой посланик в ОАЕ след почти осемгодишно прекъсване.
Миналата година Иран заяви, че Кувейт е изпратил първия си посланик в Техеран от 2016 г. насам.
Иран също приветства потенциалното сближаване с Бахрейн, близък съюзник на Саудитска Арабия, който в миналото обвини Иран, че подкрепя въстание, ръководено от шиити в управляваното от сунити кралство. Техеран отрича това обвинение.
"Това положително развитие може да се случи и по отношение на други страни в региона, включително Бахрейн", заяви говорителят на иранското външно министерство Насер Канани миналия месец.
Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..
24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..
Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..
В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..