Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държат ли ПП и ДБ ключа за нови избори?

Кирил Петков и Асен Василев
Снимка: Ани Петрова

Днес лидерите на коалиция "Продължаваме промяната" – "Демократична България" ще дадат първото си официално съвместно изявление. Останалите втори на тези избори си дадоха пет дни, за да обмислят какво да кажат на избирателите. 

"Този път ще е различно", обеща Кирил Петков по време на предизборната кампания. Обаче получихме отново от същото.

Отново се питаме – може ли да имаме редовно правителство. Как се върнахме на изходна позиция, точно когато очаквахме решение на политическата криза? Първа причина, абсолютната убеденост на коалицията ПП-ДБ, че ще са първи и ще диктуват правилата:  

"Поне едни 5% аз очаквам да водим. Те виждат, че промяната идва като бърз влак", беше отбелязал Кирил Петков.

А правилата за съставяне на правителство, според Кирил Петков, когато се виждаше първа сила, бяха: 

"Няма да правим никакви експертни работи. Ще има ясно политически изявено правителство. Този път сме готови да поемем отговорността дори като правителство на малцинството, отколкото да имаме сглобка на някаква безпринципна коалиция или коалиция с партньори, които не изповядват нашите ценности."

Далеч по-нюансирана беше позицията на коалиционния партньор ДБ. Според Христо Иванов "остава да се търси обединение, частично, около някакви големи национални задачи и формат на правителство, което би направил възможно неговото функциониране".

Загубата на 2 април се оказа шокова. Вместо съкрушителна победа, равносметката е загуба на над 73 хил. гласа в сравнение с явяването им поотделно на предишните избори и съответно по-малко депутатски мандати. Лидерите се скриха в изборната нощ и вкупом се смълчаха в следващите дни. Следизборното от социалните мрежи послание изпрати Христо Иванов - с констатацията, че обществото е разделено и политиците трябва да започнат да съшиват прокъсаната тъкан на обществото, защото "демокрацията е разговор между несъгласни".  

Във вторник ръководството на "Продължаваме промяната" се събра да анализира резултатите от вота. Заседанието завърши с изявление на двамата партийни ръководители Асен Василев и Кирил Петков. 

Разминаването в позициите даде повод да се заговори за вътрешнопартийни проблеми в коалицията. Единни ли са в ПП?Какво означава да не се подкрепя правителство, но да се подкрепят политики? Склонни ли са ДБ да преговарят с ГЕРБ? Надхитри ли чрез преференции малкият партньор големия? След втора поред загуба от ГЕРБ по-видни са проблемите в ПП. Там пръв фронта "свои срещу свои" отвори бившият транспортен министър Николай Събев. "Ако са почтени, Асен Василев, Даниел Лорер и групата им трябва незабавно да си подадат оставките и да напуснат ПП", написа той.  

"За пръв път аз виждам публичен призив за разрив между двамата лидери които сме свикнали да ги гледаме като едно цяло тяло", коментира напусналият партията Иван Христанов, оттеглил се заради изместилия го от челно място в Плевен отцепник от ИТН Радостин Василев. Пред БНР Христанов повдигна завесата и съобщи за готвен още преди 5 месеца заговор. Христанов разбуни духовете с информация, че действащ служебен министър, му съобщил, че ДБ води преговори с ГЕРБ. "Пазим коалицията, не допускаме сепаратистки действия, изказвания в тази посока са интриги", коментира Христо Иванов пред подкрепящото го издание "Дневник". Евродепутатът Радан Кънев потвърди, че политическа коалиция между ГЕРБ и обединението ПП-ДБ не е възможна, а запазването на обединението е "най-важното".  

Не са опровергани обаче информациите, че в ПП има недоволство заради разместените с преференции листи от кандидатите на ДБ в Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Плевен. ЦИК още не са обявили официално имената на бъдещите депутати, но журналистически сметки показват, че ПП ще има едва 37 свои представители срещу 53 в миналия парламент и 26 сега на ДБ. Анализатори пък спорят дали обединението с ДБ е свалило гласовете или е спасило ПП, така че отливът от тях да не е толкова видим.  

И още един конфликт в ПП. Бившият им пиар – Диана Дамянова, определи кампанията за безлична, а появата на Лена Бориславова в нея – за най-големия гаф, свалил между 5 и 10% от гласовете. Само преди две години Дамянова наричаше Бориславова "новата звезда". На този фон – лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не спира да отправя оферти, почти смирен.

"Най-стабилно управление е коалиция между големите партии. Българите на тези избори казаха, че без ГЕРБ не може, но и без ПП и ДБ също не може. Личните ни чувства нямат никакво значение. Само да оправим държавата за няколко месеца."

Дали пък спасителен вариант за съставяне на правителство няма да е откриването на общ враг – президента?

100 сини интелектуалци в открито писмо отправиха апел към политическите партии, определящи се като проевропейски, да постигнат разбирателство и да формират парламентарно мнозинство около ясни приоритети и безспорен кандидат за премиер. Един от аргументите им е тъкмо, че без ясна воля на българския парламент, служебните правителства на Румен Радев губят политическия си фокус и поставят под въпрос цивилизационния избор, направен в годините на прехода. 

Самият Радев подкани партиите да съставят час по-скоро кабинет.

Формирането на кабинет е в ръцете но новоизбраните депутати. Дали ще отидем отново пред урните, зависи от това, което ще ни съобщят днес ПП-ДБ.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50
Мете Фредериксен и Роберта Мецола

Роберта Мецола: Еврото означава сигурност и стабилност

"Мисля, че постигнахме отличен резултат в пленарната зала само преди няколко минути – 531 евродепутати гласуваха "за“ България да се присъедини към еврозоната, проправяйки последните стъпки към това, което казваме от дълго време, че "еврото е стабилност“, знаете, еврото означава сигурност и стабилност". Това коментира пред БНР  председателката на..

публикувано на 08.07.25 в 17:13

Как Многопрофилната болница в Пазарджик привлича кадри?

Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В последните години областната болница се превърна в база за обучение и има сключени договори с всички медицински университети в страната.  Освен заплатите по Колективния трудов договор, специализантите..

публикувано на 08.07.25 в 15:51
Ангел Янчев, депутат от

Ангел Янчев: "Възраждане" ще продължи борбата за българския лев

"Въобще не беше подложено за гласуване в Европейския парламент предложението на  Рада Лайкова , избрана от България, от листата на "Възраждане" и част от Европа на суверенните нации, която предложи отлагане на въпроса и на решението за влизане на България в еврозоната, тъй като е  очевидно разделението в българското общество , месеците протести...

публикувано на 08.07.25 в 14:27
Меглена Кунева

Меглена Кунева: За мен днешният ден е историческа победа

" За мен днешният ден е историческа победа, демонстрация на нашата дисциплина , за да може да се стигне дотук и ако трябва да бъда съвсем обрана в изказването си, без да проявявам емоционалност, признавам, че би ми био трудно,  това е изпълнение на договора, който ние сме подписали , освен че подписахме договора съм самите членки на Европейския съюз,..

публикувано на 08.07.25 в 13:18