Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сформирането на работна група за промени в конституцията на РСМ забуксува

Християн Мицкоски
Снимка: Ройтерс

Два дни преди крайния срок, в който представители на политическите партии в Република Северна Македония могат да предложат свои представители в работната група, която трябва да подготви промени в конституцията на страната, председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски каза вчера, че без да има гарантирано мнозинство от 2/3 в парламента на страната, работната група е напълно неоснователна. По думите му правителството политизира процеса на конституционни промени, предаде БТА.

Няколко дни по-рано Мицкоски предложи промени в конституцията, по примера на хърватската конституция, която е национална, с изброени малцинства, което предизвика реакциите на албанските партии в Северна Македония.

От една от тях - "Алтернатива", която преди промените в правителството беше част от управляващото мнозинство в страната, съобщи, че също няма да участва в работната група.

"За нас не може да има работна група за изготвяне или подготовка на промените в конституцията, докато няма политически консенсус между политическите партии за подкрепа на тези промени, чрез които пътят към интеграцията на държавата в ЕС да бъде отворен. Освен това "Алтернатива" не може да седи на обща маса и да обсъжда тази тема с партии, които все още не са се обявили, че предлагат поправки за борба с корупцията“, каза Зекирия Ибрахими от "Алтернатива".

Демократичният съюз, който също беше част от управляващото мнозинство преди промените в правителството и има един депутат - председателят на партията Павле Траянов, повтори тезата си, че настоява за реципрочност от страна на България и затова няма да участва в работната група за конституционни промени.

"Преди да започне процедурата по вписване на българите в конституцията, е необходимо България да осигури реципрочност, македонците да бъдат признати и да могат да се организират и обединят чрез създаване на културни центрове, граждански сдружения, политически партии и други форми на сдружаване, с цел подхранване и утвърждаване на културните, езиковите, историческите и други особености - права, които имат всички етнически общности в Македония, включително и българите", допълват от Демократичния съюз.

Вчера и от партия "Левица", която има двама депутати в парламента, казаха, че няма да участват в работната група, защото това би било предателство.

"Думите на Мицкоски, че ВМРО-ДПМНЕ е решила да не номинира представители в работната група за конституционни промени, които са необходими за продължаване на европейския път на страната, е само още едно потвърждение, че Мицкоски е против ЕС и че е пълен заложник на "Левица", реагираха от СДСМ в изявление.

Според управляващата партия "Мицкоски просто следва (председателя на "Левица" Димитър) Апасиев и заедно са против ЕС". От СДСМ обаче са категорични, че няма да се откажат от европейското бъдеще на страната и "рамо до рамо с гражданите и ще разобличат пропагандата на "Левица" и Апасиев", става ясно от изявлението.

Срокът, в който трябва да бъдат направени предложения за членове за работната група за конституционни промени, е до понеделник, 10 април.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна процесът срещу шестимата българи във Великобритания, обвинени в шпионаж

Макар и с известно закъснение започна процесът срещу шестимата българи във Великобритания, обвинени в шпионаж в полза на Русия.  Все още обаче няма какво повече да бъде съобщено от Централния наказателен съд - Олд Бейли в Лондон, предаде нашият кореспондент Веселин Паунов.  Подсъдимите са първоначално арестуваните петима миналата година Орлин Русев,..

публикувано на 26.11.24 в 18:14
Израелски войници стоят до израелско знаме от ливанската страна на границата, близо до южното ливанско село Марун ал-Рас, 26 ноември 2024 г., на фона на трансгранични военни действия между

Израелският министър на отбраната одобри продължаване на настъплението в Северен Ливан

В очакване на прекратяване на огъня между Израел и шиитската ливанска групировка "Хизбула" израелският министър на отбраната Израел Кац одобри продължаването на настъплението на север. Това се казва в официално изявление на неговия говорител. За първи път израелската армия издаде предупреждение за евакуация за центъра на Бейрут.  Очаква се..

публикувано на 26.11.24 в 18:08

Прекратено е делото срещу Тръмп за безредиците след изборите през 2020 година

Делото срещу Доналд Тръмп за опита да се задържи на власт в Съединените щати след поражението в изборите от 2020 година бе прекратено. Това стана по искане на специалния прокурор Джак Смит, който работи по делото от две години, но реши да го спре след победата на Тръмп в тазгодишните избори. Решението е в съгласие с дългогодишна практика на..

публикувано на 26.11.24 в 17:46

В Панагюрище честват 75-ата годишнина от откриването на Панагюрското златно съкровище

Панагюрище ще отбележи 75-тата годишнина от откриването на Панагюрското златно съкровище.  Честванията ще се проведат от 4 до 8 декември, като през този период са предвидени поредица от културни и исторически събития. Сред тях е и международна научна кръгла маса, на която се очаква да бъде представен нов, различен прочит на Тракийското..

публикувано на 26.11.24 в 17:41

Румъния е поредна страна, в която с тенденцията "разочаровани от управляващите" правят обрати

Победата на първи тур на изборите за президент в Румъния на Калин Джорджеску е изненада от гледна точка на социолозите. За мен лично не толкова голяма изненада , защото Румъния е поредна страна, в която се вижда т енденцията, как разочарованите от управляващите, правят нещо неочаквано за управляващите. Това се видя в изборите Грузия,..

публикувано на 26.11.24 в 17:26
Епископската базилика в центъра на Сандански

Туристическата обиколка на Епископската базилика в центъра на Сандански

600 години назад във времето се връщаме чрез туристическата обиколка на Епископската базилика в центъра на Сандански. Тя е едно от най-значимите паметници на културно-историческото наследство на България, свидетелство за ранното християнство на Балканите.  Разположена е в центъра на града, тя е открита през 1989 година по време на археологически..

публикувано на 26.11.24 в 17:14
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Държим да има повторни изследвания за чума. Няма протестна готовност

Фермерите не са в протестна готовност. Държим да има повторни изследвания за чума .  Това каза пред БНР Симеон Караколев, председател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите, като уточни, че в момента участва в среща във Велинград с министъра на земеделието, кмета на общината, представители на БАБХ и собствениците на овцете. "Искам да..

публикувано на 26.11.24 в 17:06