Това каза киберекспертът Мирослав Стефанов пред БНР.
"Трябва да се изгради защитата, преди подобна заплаха да стигне до нас. Първата грешка, която се допуска с училищата, е, че тази заплаха е насочена към домейни, които не са корпоративни и не са защитени. На abv конкретно. Пощата предоставя безплатна услуга. Едно училище, институция не трябва просто да вземе имейл, който е даден без пари, ей така, а да си използваме корпоративния имейл на училището."
Има наредби, които казват как точно да се изгради тази защита, подчерта киберекспертът. По думите му, "не е кой знае колко скъпо тези имейли да бъдат под такава спам защита".
Има начин да се анализира дали един имейл представлява реална заплаха, или не, посочи Стефанов. Според него друг е въпросът "дали нашата държава е готова за такова нещо".
Киберсигурност се изучава вече в няколко университета у нас, допълни експертът в предаването "Преди всички".
По дигитални следи се прави анализ и в някакъв момент се стига до извършителя, но ако той е някъде по света, това става по-трудно, поясни още Мирослав Стефанов.
"Доста ученици яхнаха тази вълна и започнаха от телефоните си да изпращат имейли, защото казаха – ето, виждате ли, този не е хванат. Напротив, той може да е локализиран. Не е това – дали този ще бъде хванат, или не. Ако не бъде спазен законът, наредбата и училищата и институциите да си направят своята защита предварително, това ще продължи, този начин на тормоз и заплаха към всички нас", коментира Стефанов.
"Вече почти всички училища имат видеонаблюдение, имат и охрана. В САЩ, ако някой отиде до оградата и седи повече от 5 минути, вече става оперативно интересен, самата охрана отива да го пита – какъв си, що си, какво искаш. Отделно има плакати кои са педофилите в дадения район до училището. Направена е организация, с която да се прави превенция. По този начин го виждам."
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..