Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравният министър на Полша пристига на визита в България

Адам Неджелски - министър на здравеопазването на Полша
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Месец след като България и още три европейски членки поискаха предоговаряне на условията за доставка на ваксини срещу Covid-19 от производителя "Пфайзер", здравният министър на Полша Адам Неджелски ще гостува у нас по покана на колегата си д-р Асен Меджидиев. Двамата ще направят изявление след срещата си този следобед.

В средата на март на заседание на Съвета на ЕС здравните министри на България, Полша, Унгария и Литва излязоха с обща декларация за договора с "Пфайзер".

В позицията се посочва, че е нужно отчитане на нуждите и бюджетните възможности на всички европейски членки. И че предложенията за допълнение на споразумението, направени от производителя, не са справедливо решение на проблема с излишъка от ваксини срещу Covid-19, и не отговарят на нуждите на гражданите и на финансовите интереси на държавите.

Според министрите Европейската комисия трябва да продължи преговорите, особено за плащанията за неполучени доставки, за намаляване на броя договорени дози или да изкупи излишните количества и да ги дари на нуждаещи се държави.

Призоваваме ЕК, когато действа от наше име, да договори нова, по-справедлива сделка в обществен интерес, се посочва в декларацията.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проекта

Мобилна изложба по проект - "Местна кухня в четири сезона"

Етнографите от Русенския музей представиха в мобилна изложба работата си по проекта "Местна кухня в четири сезона", подкрепен от Национален фонд "Култура". Идеята е не само да бъде съхранено това нематериално културно наследство, а и да се превърне в отличителна част от българските туристически маршрути в региона. Трима етнографи - Десислава..

публикувано на 02.11.25 в 06:35

"Стига мълчание": Сдружение "Ангели на пътя" организира национален протест

Сдружение „Ангели на пътя“ организира национален протест под надслов „Стига мълчание“.  Акцията е насрочена за 12 часа пред съдебните палати в София и в останалите градове на страната. Протестът се организира в социалните мрежи. Организаторите на националния протест, сдружение "Ангели на пътя" заявяват, че акцията е в името на Мартин и..

публикувано на 02.11.25 в 04:51

В Северна Македония гласуват на втори тур за местна власт

В Северна Македония избирателите ще се върнат пред урните, за да изберат кметове на 32 общини и на столицата Скопие. Секциите отварят в 07:00 ч. местно време и ще затворят в 19:00 ч. Първият тур се проведе на 10 октомври. Управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ спечели най-голям брой гласове за общински съветници на местните избори - малко над 300 000, но..

публикувано на 02.11.25 в 04:43

Близо 170 души могат да бъдат осъдени в Турция заради участието им в протест срещу насилието над жени

Турски съд прие обвинителен акт срещу 168 души, опитали се да организират демонстрация в Истанбул през ноември 2024 г. по случай Международния ден срещу насилието над жени, съобщи сайтът „Търкиш минит“, позовавайки се на информация от неправителствената организация Стокхолмски център за свобода. С обвинителния акт се искат до три години..

публикувано на 02.11.25 в 04:37

Висок риск за горски пожари в Кипър

За висок риск от горски пожари предупреди екоминистерството на Кипър преди откриващия се днес ловен сезон. Правителството прие първия по рода си пакет от мерки за предотвратяване на пожари чрез оползотворяване на изоставени земеделски земи. Продължителната суша в Кипър увеличи опасността от избухване и разпространение на горски пожари,..

публикувано на 02.11.25 в 04:00
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп с предупреждение към Нигерия заради отношението към християните

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че е разпоредил Министерството на войната на САЩ да се подготви за евентуална военна намеса в Нигерия, ако нигерийското правителство "продължи да допуска убийства на християни", предаде Ройтерс. Освен това правителството на САЩ ще спре всички помощи и всякакъв вид подкрепа за африканската страна, обяви..

публикувано на 02.11.25 в 02:55

4 жертви на израелски удар в Южен Ливан

При израелски удар в Южен Ливан са били уби четирима души. Ранени са други трима, уточняват от ливанското министерство на здравеопазването, цитирани от АФП. Агенцията коментира, че тези удари пораждат опасения за стабилността на едногодишното примирие между Израел и проиранската групировка. Въпреки прекратяването на огъня през ноември миналата година,..

публикувано на 02.11.25 в 02:50