На обществено обсъждане до 9 май е подложена Наредба номер 9.
"Тя е за пакета дейности, които НЗОК осигурява. Свързани са с клиничната лаборатория и имунология, медико-диагностични изследвания в извънболничната помощ. Най-вече маркерите за сърдечна недостатъчност и сърдечен тропонин", обясни пред БНР проф. Петко Салчев, Национален център за опазване на общественото здраве, бивш председател на НЗОК
Тези маркери се правят след като има съмнение за дадено заболяване, посочи още той.
"Това не е скрининг и профилактика, а диагностичен метод. Важно е колко лаборатории в страната могат да го извършат и какъв обем от пациенти ще обхванат. Разширяването на пакета е внесено като предложение преди около месец".
Увеличението на здравната вноска той определи като политически въпрос.
"Това се непреки данъци за населението. Решава се извън здравната система".
Личното мнение на проф. Салчев е, че в момента средствата са достатъчни, стига да се изразходват ефективно.
Той смята, че към изследванията трябва да включи това да витамин Д.
"Важно е за установяване на рахит при децата и на остеопороза при възрастните".
Проблемът е кой ще назначава тези изследвания и към какви лаборатории, обясни професорът.
"Всяко допълнително изследване, което се вкарва в основния пакет, е добре дошло за пациентите. Следва да се изясни на кого и как ще бъде осигурено. При проблеми с аортата има иновативна техника за влагане на ендоваскуларни протези. Предстои да се договори обемът на пациентите и цената".
Проф. Салчев и колегите му ще приветстват въвеждането на всички нови диагностични и лечебни методи. Проблем може да възникне при договарянето между НЗОК и БЛС.
Цялото интервю на Таня Милушева и Елена Бейкова с проф. Петко Салчев може да чуете в звуковия файл.
"Често пъти заложеното посещение от специалист по здравни грижи не е ефективно. На този етап може да се осъществи само от колеги, които имат договор с общопрактикуващ лекар", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Ина Ненова, председател на Националния професионален консултативен съвет на акушерките и преподавател във Варненския медицински университет
Акушерките и сестрите, които работят при семейните лекари, често не наблюдават бременните и не познават спецификата на потребностите им, посочи тя.
"Губи се връзката в последователността на грижите. С Наредба номер 9 се увеличава единствено срока. Трябва да се направят и изменения в това кои колеги могат да осъществяват тези посещения"
От Националния професионален консултативен съвет на акушерките вероятно ще излязат с предложение за това.
"Имам достатъчно колеги, които биха отишли на домашно посещение, но въпросът с финансирането и документацията е сериозен и ги плаши".
Цялото интервю на Таня Милушева и Елена Бейкова с Ина Ненова може да чуете в звуковия файл.
Голямата битка е - когато срещу нас се играе мръсно, да играем твърдо, но с благородство и добрина. Да си печелим битките с уважение, не като чупим. Политическата конкуренция не трябва да бъде свързвана с това как никой, освен теб, не може да направи нещо добро, каза кметът на София Васил Терзиев пред протестиращите в негова подкрепа. Протест пред..
От Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ) обявиха, че вдигат блокадата и от вторник в София отново ще има наземен градски транспорт. В пряко излъчване в страницата на синдиката във Фейсбук, председателят на Федерацията на транспортните синдикати Александър Шопов и протестиращи започнаха да премахват загражденията в депо "Банишора"...
В Токио президентът Румен Радев се срещна с император Нарухито. С разговори на високо политическо равнище продължава визитата на държавния глава в Япония. Със срещи на високо равнище в Токио продължава посещението на президента Радев в Япония Аудиенцията на българския президент при японския император се проведе в двореца в Токио. Срещата..
Израел ще допусне влизането на бебешка храна в Газа след два месеца пълна хуманитарна блокада. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че Израел не бива да допуска масов глад в Ивицата по дипломатически причини. Дори и приятелски на Израел страни няма да толерират "картини на масов глад", каза Нетаняху във видеообръщение, след като от офиса му разпространиха..
Това е бухалка! Това заяви пред БНР Джейхан Ибрямов, заместник-председател на ПГ на ДПС-ДПС, и определи като очаквано запечатването на партийната централа на столичния булевард "Ал. Стамболийски" 45а. "Получихме писмо, отговорихме му, пуснахме заявление до Министерски съвет да продължим да ползваме тази сграда, получихме веднага..
В Румъния започнаха преговори за съставяне на ново правителство. Това става ден след вчерашния втори тур на президентските избори в страната, спечелени с 53,6% от Никушор Дан - кметът на Букурещ, независим проевропейски кандидат . В Румъния премиерът се назначава от президента и ролята му за формиране на кабинет е ключова...
Наземният градски транспорт в София ще работи утре. Това обяви Георги Панайотов - председател на КТ "Подкрепа" в столичния електротранспорт, цитиран от БГНЕС. "От синдиката ще продължат да отстояват по-високи възнаграждения за служителите в сектора", заяви още Панайотов. Допълнителните 15 милиона лева, които държавата ще отпусне на Столична община, ще..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..