Мартин Димитров обясни в предаването "Преди всички", че вчера коалицията му е направила единственото конструктивно предложение - да има ротационен председател-от ГЕРБ и ПП-ДБ.
"Да се сменя на два месеца. Такава практика е наложена в ЕП. Когато няма очевидно мнозинство, тогава се взимат подобни компромисни решения. ГЕРБ свали редовно правителство, без да има план да състави свое. Нямат силата да направят такова. Сега нямат мнозинство да излъчат председател, а отхвърлят нашето предложение. Други предложения няма. Това е начинът да заработи бързо парламента. Важно е да се правят конструктивни предложения".
Правилникът на парламента се гласува от депутатите и може да бъде избрано всякакъв тип председателство, обясни той.
"Единственото конструктивно решение да заработи парламента е на ПП-ДБ. Останалите политически сили имат два варианта-или да примат нашето, или да измислят тяхно".
Димитров призова днес да се намери решение или ГЕРБ да си намерят друго мнозинство.
"Те имат мнозинство с ДПС и БСП. Миналият път си избраха Вежди Рашидов за председател. Заедно върнаха хартиените бюлетини. Те събират тези гласове всеки път, когато има нужда. Важно е парламентът да заработи. През следващите три месеца ни чака много работа. Още днес е редно и правилно да бъде избран председател на НС. Ако очаквате да подкрепим председател на ГЕРБ, без дори да ни е искана подкрепа и да са водени разговори, както се прави, това противоречи на всички правила на европейската политика".
Предложението на Бойко Борисов, ако не бъде излъчено редовно правителство, парламентът да гласува служебното правителство, Димитров определи като признание за близките отношения между Борисов и Радев.
"Те свалиха заедно последното редовно избрано правителство. Това не е добър вариант. Кабинетът, съставен от Румен Радев, е от хора, които трудно се справят със съответните области. Не виждам каква би била ползата точно те да продължат да изпълняват тези задължения".
Мартин Димитров посочи, че Планът за възстановяване, Шенген и еврозоната са изключителни приоритети за коалицията ПП-ДБ.
"Ние ще работим по тях, независимо какво е правителството".
Той каза още ,че ако ГЕРБ не успее да направи правителство, ПП-ДБ ще предложи такова.
Димитров призна, че внесените подписи за провеждане на референдум срещу еврото го притесняват.
"Решението е да има информационна кампания. Служебното правителство не се справя в много важни сфери. Нямаше такава кампания. Решението не е да се търсят безпринципни съглашателства".
Цялото интервю на Диана Дончева с Мартин Димитров може да чуете в звуковия файл.
Над 100 души се включиха в протеста срещу полицейското насилие в Казанлък като затвориха за кратко тази вечер централния булевард. Те преминаха в мълчалив поход до районното управление в града. Причината за протеста е смъртта на 47-годишния Даниел Кискинов, който в края на февруари почина след като бе арестуван по сигнал за кражба. Според..
Проф. д-р Огнян Бранков от Катедрата по хирургия на Медицинския факултет на Медицинския университет (МУ) в София и проф. Генка Петрова-Ташкова от Фармацевтичния факултет бяха отличени с почетния знак “Асклепий" на университет за принос в развитието на българската медицина през изминалата година. На Международния ден на здравето, 7 април,..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски призна изрично за първи път, че украински войски присъстват в руската област Белгород, за да защитят украинските градове близо до границата, предаде Ройтерс. В редовното си нощно видеообръщение Зеленски каза, че върховният главнокомандващ генерал Олександър Сирскик е представил доклад "за фронтовата..
Столичната община започва от утре ремонт на бул. "Ал. Стамболийски". Първият етап ще е в участъка между ул. "Западна" и бул. "Константин Величков". От общината информират, че ще бъдат реконструирани общо 3400 м единичен коловоз на трамваен релсов път, както и пътни платна, и тротоарите по бул. "Александър Стамболийски". Предвижда се след..
Двама души са арестувани, сред като полицията в София откри хиляди вейпове с наркотично вещество и пълнители за тях. Операцията е съвместна на отдел Икономическа полиция към СДВР и Първо Районно полицейско управление. При претърсване на адрес в столичния "Овча купел" са открити сериозни количества вейпове и пълнители с наркотични вещества...
84 млн. лева ще получат през 2025 г. свиневъдите и птицевъдите по схемите за хуманно отношение, реши на свое заседание Управителният съвет на Държавен фонд "Земеделие". Парите са за доброволно поети ангажименти за хуманно отношение и са разпределени поравно между двете схеми. Схемата на държавна помощ за реализирането на..
Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане пакет от предложения за законови промени срещу забавянето при делата за тежки пътнотранспортни произшествия. Пакетът включва предложения за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, в Закона за съдебната власт и в Наредбата за вещите лица - за затягане на режима за вещите лица по..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..