Асоциации от всички сектори на селското стопанство ще учредят днес в Арбанаси Българска аграрна камара. Целта е обединението да защитава селскостопанските производители в политиките от производството до реализацията на първичната аграрна продукция.
Очаква се в Българската аграрна камара на този етап да се включат над 8000 производители от всички сектори и подсектори на селското стопанство у нас.
"Само с подобна браншова структура българските земеделци, животновъди и кооператорите ще могат да членуват в Европейската организация на фермерите и техните кооперативи, чиято цел е да защитава правата им на регионално ниво при приемането на европейските директиви за сектора", заяви Симеон Караколев - един от инициаторите на учредяването и съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.
Караколев припомни, че до учредяването на камарата се стигна след срещи, на които организациите на производителите от селското стопанство дискутираха критерии за представителност, вариантите за разрешаване на спорове вътре в даден сектор и на национално ниво, както и разработването на краткосрочни и дългосрочни политики за развитие на отрасъла.
На предстоящата учредителна срещата в Арбанаси днес от 16 часа ще бъде приет устав на Аграрната камара и ще бъдат избрани управителни органи. Гости ще бъдат заместник-министъра на земеделието Крум Неделков, както и представители на Тракийския университет в Стара Загора и на Аграрния университет в Пловдив.
"Опасявам се, че за случая в Полша повече става въпрос не за военнотехнически аргументи, а за политико-пропагандни аргументи , така че ще се опитам да съм максимално обран по отношение на фактите, а те са доста странни". Това коментира пред БНР Димитър Ставрев , авиационен журналист, автор и публицист, познат с работата си по области като..
През тази година се навършват 1170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност . Повече от хилядолетие ние, българите четем и пишем с нашите букви, създаваме книжовни образци и произведения на литературата, поезията, белетристиката на нашия автентичен език. Затова и една от основните ценности на българското общество е да..
Политическите среди в САЩ са разтърсени от новината за убийството на 31-годишния Чарли Кърк - консервативен активист и близък съюзник на американския президент Доналд Тръмп , който имаше важна роля в мобилизирането на младите републиканци на последните президентски избори. Той беше прострелян смъртоносно на публично събитие в университет в щата..
"Аз мисля, че закъсняхме много с искането на оставката на Даниел Митов". Това каза пред БНР Георги Георгиев от БОЕЦ: " Дани Митов отдавна трябваше да си замине от министерството . БОЕЦ като организация прави каквото ни е по силите за това. Искането за оставката на Митов довечера ще има конкретни поводи. Това са лъжите - доказани лъжи ,..
В Берлин откриват изложбата "Културни номади: визии върху темите и концепциите на 20 съвременни художници". Българският културен институт в Берлин показва "Културни номади" Пред БНР кураторът и писател Ирина Баткова разказа: "Всеки път и всяко ново попълнение в Хербариум ме изумява. Този път селекцията от автори е изключително..
" Когато има авария и до апартамента ни не стига топла вода, кранчето на топлата вода трябва да се завърти надясно докрай , каквото и да е това кранче". Това заяви пред БНР Кремен Георгиев , председател на Асоциацията на топлофикационните дружества: "Друг е моментът, че никой не осъзнава, че топлофикация не продава топлата вода, а продава..
Изложбата към графичния роман "Тракиеца" е проект и колаборация между сръбския творец Иван Велкович и учениците на Манга академия . Сюжетът съчетава елементи на митология, футуризъм и алтернативна реалност като изложението ще продължи до 16 септември в столичната книжарница-галерия на улица "Славянска" 29 , но времето за посещение може да бъде и..
"Ще накараме институциите да работят. Всеки заслужава да има процес, който да му осигури истината". Това заяви пред БНР адвокат Методи Лалов,..
От инцидента в Русе няма да има голямо сътресение на правителството . Това каза пред БНР Тихомир Безлов, старши анализатор в Центъра за изследване на..
"133 млн. лева загуба на Топлофикация "София" за първото тримесечие на годината , баш в разгара на отоплителния сезон, когато би трябвало да е печатница..