Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българска делегация ще донесе Благодатния огън от Йерусалим

| обновено на 15.04.23 в 12:14
Слизането на Благодатния огън на Гроба Господен.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Българската църковна делегация, водена от Старозагорския митрополит Киприян, пристигна в Йерусалим, откъдето ще донесе Благодатния огън за Великден. Този огън е явление, което се случва всяка година на Велика Събота в храма Възкресение Христово. 

Стотици християни прекараха нощта там, за да си запазят място в първите редове около криптата, където огънят слиза. В първите минути той не пари, може да се държи в ръце и поклонниците се „къпят“ в него. Смята се, че първият свидетел на чудото на слизането на благодатния огън е апостол Петър, който видял в гроба на Исус неземна светлина след възкресението. Само 2400 от желаещите да присъстват на чудото успяха да влязат в катедралата. Инженери са изчислили, че в църквата на Божи гроб най-безопасно могат да присъстват до 2400 души. В годините преди пандемията там успяваха да влязат около 10 000 души. Днешното събиране на поклонници е най-масовото от 4 години насам, предаде кореспондентът на БНР Феня Декало. Тази година контролът е много строг, защото съвпадат свещените празници на трите Авраамически религии. В петък беше последната рамаданска молитва в джамията "Ал Акса", която е на метри от Божи гроб. Тази молитва съвпада и с Международния ден, ал-Кудс - денят на Йерусалим или ден за солидарност с палестинската борба за независимост, празнуван от шиитите мюсюлмани в Иран, Сирия и Ливан и другаде. В четвъртък завърши седмицата на еврейския празник на свободата - Песах.

Българската църковна делегация, водена от Старозагорския митрополит Киприан, първа ще вземе благодатния огън тази година. Преди това тя ще присъства на богослужението в храма "Възкресение Христово" в Йерусалим, където над гроба на Исус Христос всяка година от небето се спуска благодатният огън, наричан още свещен или небесен. Синя светлина се появява в гробницата на Христос над мраморната плоча, покриваща мястото, в което се смята, че е било положено тялото на Спасителя. В първите минути след запалването огънят има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря. 

Десетки свещеници ще чакат пристигането на Благодатния огън на летище "София", за да вземат част от него и да го отнесат в епархиите си в цялата страна, разказа отец Силвестър.

"Благодатният огън става символ за нас, защото се появява, да кажем по странен начин, точно на пасха и точно по време на службата. При условие, че всяка година празникът се мени, това наистина си е чудо. И това чудо се случва само със Светата православна църква. Един вид вярата, както тръгва от Йерусалим, така се разпространява и огънят. И ние като благословение си го взимаме. От доста време, откакто покойният митрополит Кирил организира първото идване на Огъня в България, май почти всяка година го имаме, с изключение на годините с Covid".

От летището Благодатният огън ще бъде пренесен в параклиса на синодалната палата в София. Към 23:40 ч. фенерът с Благодатния огън ще бъде изнесен от параклиса в Синодалната палата и ще бъде пренесен в патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски".

Архиерейските ритуали в катедралния храм "Свети Александър Невски" ще бъдат отслужени в присъствието на Патриарх Неофит, потвърди пред БНР главният секретар на Светия Синод епископ Герасим. 

На празничното богослужение за Възкресение Христово в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" ще присъстват служебният премиер Гълъб Донев и  президентът Румен Радев.

В Пловдив тази вечер Благодатният огън ще бъде посрещнат от Пловдивския митрополит Николай в църквата "Света Марина". По-късно той ще оглави службата за Възкресение Христовово - Пасха в катедралния храм "Успение Богородично". 

А в Смолян божествената частица ще бъде донесена от епископ Висарион от Пловдивската митрополия. Благодатният огън ще пристигне в храм "Свети Висарион Смоленски" като свещениците от Смолянската духовна околия ще го занесат в храмовете, в които служат.

В Кърджали Отец Петър от централния храм в Кърджали "Свети Георги Победоносец" ще донесе Благодатния огън в града край Арда, откъдето ще се разнесе и по другите църкви в областта.

Програма "Хоризонт" ще предава пряко службата от храма.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

13 пожара са гасили в Сливен снощи, на гара Чумерна са изгорели изоставени сгради

Тринадесет пожара са гасили огнеборците в Сливен и областта снощи, съобщи кметът на Сливен Стефан Радев в профилът си в социалните мрежи. Един от големите пожари извън Сливен бе на гара Чумерна в община Твърдица. Огънят е локализиран, каза за БНР кметът Мария Гвоздейкова. Според нея огънят е унищожил тревни площи и изоставени сгради. 'Бивш..

обновено на 10.07.25 в 02:58
Снимката е илюстративна

Няма опасност за населените места в района на пожара в Стралджа

Няма опасност за населените места в района на пожара в община Стралджа, обяви областният управител на Ямбол Николай Костадинов. Заради силните пориви на вятъра се затруднява гасенето. Общо девет екипа от Ямбол и община Средец участват в гасенето на пожарите: "Няма опасност за населените места, но пожарът е изключително динамичен  предвид..

публикувано на 10.07.25 в 02:10
Снимката е илюстративна

10 вили изгоряха в бургаското село Изворище

10  вили, част от тях изоставени и необитаеми, изгоряха при пожар във вилната зона "Каптажа" на бургаското село Изворище. Близо 4 часа продължи борбата с огнената стихия, която обхвана около 100 декара площ. В момента пожарът е локализиран и няма опасност отново да се разгори. Основна сред версиите за пожара е човешка небрежност.  100 декара..

публикувано на 10.07.25 в 00:45

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област

Няколко пожара избухнаха в Сливенска област. Един от най-големите бе във вилна зона. Там изгоряха вили и стопански постройки, но засега не ясен точният им брой. Няма пострадали. Силният вятър, чиито пориви достигнаха над 20 метра в секунда допълнително усложни обстановката, но  гражданите на Сливен бяха предупредени за опасното време чрез системата..

публикувано на 10.07.25 в 00:40
Снимката е илюстративна

20 души бяха евакуирани заради пожар от вилната зона край пловдивското село Песнопой

20 души бяха евакуирани от вилната зона "Отдих" край пловдивското село Песнопой след възникналия голям пожар в района, обхванал и горския масив.  Няма пострадали. Изгорели са над 15 вили и помощни постройки. Областният управител на Пловдив Христина Янчева задейства националната система за ранно предупреждение Бг-Алърт.  Директорът на..

публикувано на 10.07.25 в 00:30
Глаевн комисар Александър Джартов

Ал. Джартов: Около 600 пожарникари се борят с пламъците на терен

Директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов, който дойде на място в пловдивското село Песнопой, сподели пред журналисти, че около 600 пожарникари са на терен в битка с пламъците, обхванали страната. Заради пожара край Песнопой задействаха Bg-Alert "След 16:00 ч. започва..

публикувано на 09.07.25 в 22:14

Протест и пред сградата на КПК в София заради ареста на варненския кмет

Десетки хора се събраха на протест тази вечер пред сградата на Комисията за противодействие на корупцията в столицата. Хората изразиха недоволството си от действията на институцията, свързани с ареста на варненския кмет Благомир Коцев.  Някои хора носеха плакати с  надписи, описващи комисията като "бухалка" на управляващите. Част от тях недоволните..

публикувано на 09.07.25 в 22:00