Благодатният огън слезе в катедралата на Божи гроб в Йерусалим броени минути преди 15 часа българско време, в навечерието на Великден. Точно преди събитието Йерусалимският патриарх Теофил III обиколи три пъти параклиса заедно с монаси от Светата общност на Светия гроб на фона на пасхални песнопения. На последвалата молитва той бе придружен от представители на Арменската апостолическа църква.
Повече от 2 хиляди вярващи от различни страни присъстваха на церемонията в храма "Възкресение Христово", която премина при повишени мерки за сигурност в Стария град.
Около 15 представители на различни православни страни и общности по света бяха в катедралата. В специални, защитени съдове, подобни на фенери, те отнесоха Благодатния огън към своите държави. Поне двойно повече скаутски отряди на християнските православни общини в Израел и съседни страни също имаха задачата да отнесат огъня до църквите, където се чете вечерня, в края на която на миряните също ще могат да запалят свещите си и да ги отнесат вкъщи.
В първите минути след запалването огънят има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря.
Поради мерки за сигурност тази година в катедралата на Божи гроб поклонниците бяха около 1/4 от обичайните. Според инженери, там най-безопасно могат да присъстват 2 400 души. Катедралата няма авариен изход, а портата към нея е само една. Беше позволено на още 1500 поклонници да влязат в двора или да се качат на покрива, откъдето може да се наблюдава непосредствено церемонията.
Гръцката патриаршия заяви, че церемонията се е провеждала непрекъснато поне от 328 г. сл. н. е. и че „Църквата винаги се е справяла безпроблемно с пет пъти повече поклонници от одобрените от полицията“. Президентът на "Националната християнска коалиция в Светите земи" и член на Фатах Димитрий Делиани заяви, че "единственият проблем за безопасността е насилието на полицаите на контролно-пропускателните пунктове около църквата".
Наред с хоругвите, много от поклонниците, които не успяха да попаднат в катедралата, носеха протестни плакати. Според говорителя на полицията полковник Михаил Зилберман след двата атентата в навечерието на празниците на трите религии и поне 10 предотвратени актове на тероризъм, мерките за сигурност са били неизбежни.
Въпреки недоволството, снимки от камерите на катедралата показват, че е била пълна до краен предел. Всяка година има десетки хиляди души, които не успяват да влязат и да видят чудото с очите си и са недоволни.
Българската църковна делегация, водена от Старозагорския митрополит Киприан, е планирано първа да вземе Благодатния огън тази година. Очаква се духовниците да пристигнат на летище София между 19.00 и 20.00 часа. Десетки свещеници ще чакат да вземат огъня още на летището и да го занесат в епархиите си.
В Пловдив огънят ще бъде посрещнат от Пловдивския митрополит Николай, който ще оглави службата за Възкресение в катедралния храм "Успение Богородично".
В Смолян божествената частица ще бъде донесена от епископ Висарион от Пловдивската митрополия в храм "Свети Висарион Смоленски", а свещениците от духовна околия ще го занесат в храмовете, в които служат.
Отец Петър от централния храм "Свети Георги Победоносец" ще донесе Благодатния огън в Кърджали, откъдето ще се разнесе и по другите църкви в областта.
От летището Благодатният огън ще бъде пренесен в параклиса на Синодалната палата в София. Към 23:40 ч. фенерът ще бъде пренесен в патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски", където архиерейските ритуали ще бъдат отслужени в присъствието на Патриарх Неофит, а на празничното богослужение ще присъстват служебният премиер Гълъб Донев и президентът Румен Радев. Програма "Хоризонт" ще предава пряко службата от храма.
За да се осигури безопасността на гражданите по време на Великденската Света литургия довечера при храм-паметника "Св. Александър Невски" в София, там ще бъдат медицински автомобил на пожарната и още един пожарен автомобил. Главен инспектор Емил Николов от пожарната призова хората да внимават при паленето на свещи, както и да не подпалят косите на стоящи около тях жени.
До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита. Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..
Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..
Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..
Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..
Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация. Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..
Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..
Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони. Увеличение има и..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..