Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлия Ковачева: Домашното насилие трябва да намери място в приоритетната законодателна програма

Снимка: Таня Милушева

"Вярвам, уверена съм, надявам се, че народните представители ще включат законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие в тяхната приоритетната законодателна програма и тези изменения ще бъдат доведени до успешен край, т.е. ще бъдат приети на първо и второ четене от НС и ще станат част от действащото позитивно право". 

Това заяви пред БНР заместник правосъдният министър Юлия Ковачева.
 
"Министерството на правосъдието изрази положително становище по законопроекта, внесен в предишното НС и няма причина да се отклонява от това свое разбиране в подкрепа на законопроекта. В момента, в който бъде внесен за обсъждане в комисии и пленарна зала, той ще бъде подкрепен от екипа на Министерството на правосъдието", увери тя в интервю за предаването "Преди всички". 

В Националната програма за превенция и защита от домашното насилие за 2023 година са формулирани целите, очакваните резултати, сроковете за изпълнение на програмата и отговорните институции, посочи Ковачева и добави:

"Целите са изграждане на институционални механизми за координиране и мониторинг на дейностите по превенция и защита от домашно насилие, повишаване информираността и чувствителността на обществото по проблема, повишаване капацитета на професионалистите и представителите на отговорните институции, осигуряване на качествена защита на пострадалите лица и услуги за тях". 

Освен че са в синхрон с действащия Закон за защита от домашно насилие, те предвиждат и мерки, които надграждат постигнатото до този момент, подчерта зам.-министърът. По думите й същественото е предвиждането на координационен механизъм и осъвършенстването на законодателството в областта на защита от домашното насилие. 

Според нея приемането на измененията и допълненията в закона ще спомогнат за постигане в пълнота на целите, залегнали в Националната програма. "В този смисъл считам за необхоидмо законопроектът да намери място в приоритетната законодателна програма на НС".

Законопроектът беше изготвен в правосъдното министерство от широк кръг експерти, припомни Юлия Ковачева и добави, че той отговаря на обществените очаквания за предприемане на по-сериозни мерки за защита на пострадалите от домашно насилие, както и за превенция на такива случаи. 

"Аргументите, с които беше отхвърлен законопроектът в пленарна зала, смятам, че стоят встрани от неговите предмет и формулирани цели. Законопроектът беше разгледан в съответните комисии в НС, преди да бъде внесен в пленарна зала, и там той срещна подкрепа от народните представители. Имаше и обструкции по отношение на отделни правни положения, но считам, това са въпроси, които не би имало пречка да бъдат обсъдени и да намерят разрешение при разглеждането му между първо и второ четене. Той обаче беше отхвърлен. Изложените съображения, опасения, страхове и притеснения по отношение на законопроекта не намират опора в текстовете, които бяха предложени". 

Тя припомни, че в законопроекта на Надежда Йорданова се предвижда създаване на консултативни центрове и защитени жилища. Предвиждаше се там потърсилите помощ да бъдат консултирани и да получават подкрепа. Предложенията в законопроекта на БСП също са насочени към защита на жертвите на домашно насилие. Министерството на правосъдието изрази положително становище по отношение и на двата законопроекта, категорична бе Ковачева: 

"Считам, че и двата законопроекта могат да бъдат обсъдени и да намерят своето място в бъдещите изменения и допълнения на Закона за защита от домашно насилие". 

В действащия закон е дадена дефиниция за домашно насилие, каза заместник правосъдният министър и уточни, че в кръга лица, които могат да потърсят защита, са лицата, които са били в семейна връзка и във фактическо съпружеско съжителство: 

"В законопроекта на Надежда Йорданова се разширява кръгът на лицата, които могат да потърсят защита от домашно насилие. В този кръг се включват лица, които са извършили домашно насилие и които може да не са в пряка роднинска връзка с лицата, но живеят в едно домакинство или които са кръг от тяхната семейна среда. По отношение на лицата, които са в семейна връзка или които са във фактическо съпружеско съжителство, законопроектът не предвижда изменение в тази дефиниция - не разширява кръга на тези лица и не предвижда лица, които са в интимна връзка, която попада извън обхвата на дефинираните в закона - семейна възка или фактическо семейно съжителство". 

И още - със законопроекта се предвижда създаване на национална информационна система и национален регистър. Според Юлия Ковачева когато постъпи сигнал, наличието на такъв регистър може да спомогне за по-бързата и ефективна организация и предприемане на мерки. 

Действащият закон изисква лицето лично да подаде молба за защита, отбеляза още тя, но: 

"Гражданите, които са станали свидетели на случаи на домашно насилие, не трябва да подхождат с безразличие и да подминават този проблем. Всеки трябва да бъде ангажиран с този проблем, за да бъдат предотвратени трагичните инциденти. Законът не омаловажава значението на отговорното поведение на всеки един от нас". 

По думите й в законопроекта се предвижда органите на МВР да следят изпълнението на съдебните заповеди за защита. Ако те не се изпълняват, лицето може да бъде задържано, а също така има предвидена и наказателна отговорност, посочи зам.-министрът на правосъдието.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пореден протест на пътя Кюстендил - Ябълково заради смъртта на 18-годишната Андреа

Двадесетина души - родителите, близки, приятели, недоволни граждани, излязоха на нов протест на пътя Кюстендил - Ябълково, където в края на м.г. след ПТП с коне загина 18-годишната Андреа, а две нейни връстнички бяха ранени. Протестиращите изразиха гнева си и към институциите, бездействали и преди и след инцидента, недоволни са и от мудното според..

публикувано на 20.07.25 в 11:38

Проф. Даниела Бобева: Има разлика в цените. Да насърчим добросъветните търговци!

"България остава страната с най-нисък публичен дълг. По данни на Евростат инфлацията у нас е малко над средната за ЕС. Нещата не изглеждат толкова зле, но политическата дискусия е много изнервена, понякога и агресивна". Това обясни пред БНР проф. Даниела Бобева, финансист, преподавател и бивш вицепремиер. Тя не  е съгласна с идеята за..

публикувано на 20.07.25 в 11:35

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които..

публикувано на 20.07.25 в 11:21

Над 200 кг кокаин за повече от 37 млн. лв. задържани на ГКПП "Капитан Андреево"

Рекордно количество от 205 кг и 940 грама кокаин е задържано на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" в автомобил с белгийска регистрация, в който е пътувал дипломат на Република Конго в Брюксел, предаде БТА. Задържани са трима души - двама мъже на 40 и 43 години, и 54-годишна жена. Това стана известно на брифинг на..

публикувано на 20.07.25 в 11:07

Много добри условия за туризъм в планините

Условията за туризъм в планините са много добри, предаде БТА, позовавайки се на Планинската спасителна служба на БЧК. Времето в планините е слънчево и ясно. Има слаб вятър в Стара планина. Няма инциденти с туристи през изминалото денонощие. Според прогнозата за времето на Националния институт по метеорология и хидрология в..

публикувано на 20.07.25 в 10:23
Мая Манолова

Мая Манолова: България е единствената държава, която не е приела нито една мярка срещу спекулата

Няма държава, която да е влязла в еврозоната и да няма ръст на цените и да няма мерки да ги озапти. Това показва проучване, което направихме с моя екип, каза в интервю пред БНР Мая Манолова, бивш омбудсман и лидер на "Изправисе.бг". В предаването "Неделя 150" тя сподели, че след разговор с парламентарните групи законът за антиспекула ще..

публикувано на 20.07.25 в 10:23

Япония гласува за горна камара на парламента

Японските гласоподаватели може да предизвикат политически сътресения, гласувайки днес на оспорвани избори за горна камара на парламента, на фона на растящите цени и опасенията от имиграцията, които заплашват да отслабят хватката на премиера Шигеру Ишиба върху властта, предаде Ройтерс. Проучванията на общественото мнение сочат, че..

публикувано на 20.07.25 в 09:36