Президентът Румен Радев започна консултациите с представители на парламентарните групи в 49-ото Народно събрание във връзка с проучвателния мандат за съставяне на правителство, който трябва да връчи.
Днес държавният глава проведе консултации с ГЕРБ-СДС, победителите във вота на 2 април, а от 17:00 часа проведе разговорите и с втората сила ПП-ДБ. Утре консултациите продължават:
Радев към ПП-ДБ: Важно е да чуем вашата формула за съставяне на правителство с първия мандат
"Осъзнавам, че второто място е изпитание за вашите политически принципи. Вие сте със заявка за алтернатива на стария управленски модел. Важно е да чуем вашата формула за съставяне на правителство с първия мандат. Ако това не се случи, как виждате тази формула, когато мандатът дойде при вас, в търсене на широка подкрепа ли или правителство на малцинството? Или друга форма", заяви президентът Румен Радев в началото на разговорите.
Друга важна задача е законодателната дейност, където вие като втора политическа сила имате сериозна парламентарна тежест. Какви са намеренията ви за приоритизиране? Освен Закона за бюджета трябва да приемем законите, които ще допринесат за ПВУ, Шенген, еврозона. Факторът време е много важен. Вие кога виждате подходящото време за връчване на първия мандат, ако той не сполучи, на втория, попита Радев.
Петков: Не можем да подкрепим първи мандат на ГЕРБ
"Обединението ПП-ДБ слага ясен стандарт в българската политика. Време е да направим реформата в правосъдната система". Това заяви съпредседателят на ПП Кирил Петков пред президента.
Петков добави като приоритети разследването на главния прокурор в България, Антикорупционната комисия, Шенген и еврозоната.
Националният съвет на ПП-ДБ каза ясно, че не можем да подкрепим първи мандат на ГЕРБ, но сме готови да направим правителство с втория мандат, каза още Петков.
Радвам се, че стигаме до законодателните приоритети. Вече има разбиране в обществото и партиите, че публичните финанси трябва да се управляват по начина, по който парите да стигат до всички български граждани и фирми, а не до избрани граждани и фирми, коментира Асен Василев, съпредседател на ПП.
Съдебната реформа вече събира подкрепа, поне декларативно, в това число промяната в структурата на прокуратурата, която стои на дневен ред от 2017-та. Еврозоната и Шенген въпреки някои трудности по пътя имаме вече реална подкрепа да бъде завършен процесът успешно, каза още Василев. Ние и ГЕРБ сме опоненти, смятаме, че моделът, по който страната трябва да се развива е различен. Но по тези приоритети успяхме да намерим законодателна основа така, че тези закони да се приемат. Дори опонентите могат да се уважават, но има ясни граници, които не могат да се прекрачват, това ясно бе заявено и препотвърдено след изборите, тези ясни граници са, че няма как в изпълнителната власт ПП и ГЕРБ да работят заедно. Няма как с първи мандат да има правителство, подкрепено от нас с политическа партия ГЕРБ, каза още Асен Василев.
Асен Василев коментира още, че само приемането на държавен бюджет отнема 4-5 седмици в НС и парламентът трябва да работи поне до 15 юни, за да мине финансовата рамка на държавата през всички парламентарни процедури: "Това, което дискутирахме и президентът също каза е, че трябва да работи парламентът, за да може да бъде приет бюджет. Това са реалностите на бюджетния процес. Макар и да няма кабинет, държавата няма как да остане без бюджет - това се добавя към ключовите приоритети, които вече бяха заложени в основата на работата на Народното събрание".
Лидерът на "Демократична България" Христо Иванов заяви, че е важно да се отбележи, че е постигната в парламента консолидация върху един дневен ред.
"Вие сте господар на времето в тази процедура", обърна се той към президента. "Ние можем да поемем отговорност за управлението на страната и да предложим вариант с втория мандат", добави Иванов.
От своя страна президентът Радев каза, че споделя призива правителството да внесе бюджет. "Редно е служебното правителство да внесе бюджет. Така е редно. Служебното правителство разработи и внесе в парламента почти всички тези закони. Аз поех огромен политически риск и за първи път разтеглих процедурата, за да се успокоят страстите, за да има диалог и да се състави правителство. За да могат да се приемат също тези ключови закони, почти нищо от това не се случи, правителство не бе съставено, законите не бяха приети, парламентарното време беше употребено само до ремонт на изборния закон, а това доведе до още по-голям хаос.
Това време бе употребено за разпити на служебните министри с парламентарен контрол. Почти денонощно служебните министри бяха викани на отчет, при положение че те трябваше да пишат липсващите закони. Аз пък бях упрекнат, че искам да управлявам страната безконтролно и еднолично до безкрай едва ли не. Да, трябва да има време. Най-голямата роля на президента е таймингът и връчването на мандатите. Не искам да тласкам страната в поредните избори", коментира Радев.
ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ водиха преговори по законодателната програма на Народното събрание, но отричат да водят такива за съставяне на редовен кабинет. Двете коалиции се обединиха около кандидатурата на Росен Желязков и той бе избран за председател на 49-ия парламент. Двете коалиции имат общи виждания за бюджета.
Двете коалиции изпратиха и законодателната програма, по която са постигнали съгласие, като например законопроекти, свързани с Националния план за възстановяване и устойчивост. Двете коалиции са постигнали съгласие за законопроекти за изменение и допълнение на Наказателно- процесуалния кодекс, Шенген, за противодействие на корупцията, за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, енергетиката, електронното управление, качеството на въздуха, енергийната ефективност, домашното насилие и др.

Швейцария предоставя на Кипър близо 11 млн. евро (10 млн. швейцарски франка) помощ за миграционни проекти, според подписаното днес в Никозия рамково споразумение. Кипър е технически готов да стане пълноправен член на Шенген, заяви заместник-министърът по миграцията Николас Йоанидис след срещи в Европейската комисия. Средствата са от втория швейцарски..
Над 10 сигнала за наводнени мазета са подадени само за два часа тази вечер в Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Петрич, съобщи началникът на службата главен инспектор Стоян Тилев пред БТА. На терен са три екипа на пожарната, които отводняват помещенията. Аварийни екипи и служители на Общината с техника, включително..
13 членове на ислямистката групировка "Хамас" са били убити при израелски удар срещу палестински бежански лагер в Южен Ливан, обяви днес израелската армия. Ударът е бил извършен тази седмица и е бил насочен към тренировъчен комплекс на Хамас в южен Ливан. Убити са „13 терористи на Хамас“, сред които Джавад Сидави, който е участвал в обучението на..
Руският шпионин Ян Марсалек, укриващ се бивш директор на компанията Wirecard и ръководената от него мрежа от български шпиони, които той управляваше във Великобритания, са свързани със схема за пране на пари на стойност милиарди долари, която свързва уличните наркодилъри със санкционирани руски олигарси,твърди „Файненшъл таймс“. Две мрежи за пране на..
Най-малко трима миньори са в неизвестност след срутване в мина в Астурия. Инцидентът се е случил на 1.5 километра от входа на мината. Сигналът за инцидента е подаден около 17 часа местно време. По първоначални данни става въпрос за свличане на земна маса и двама миньори, заклещени на второто ниво на мината. По-късно стана ясно, че още един техен..
Всеки мирен план за Украйна трябва да спазва резолюциите на ООН, подкрепящи териториалната цялост на страната. Това заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в коментар на американския план за прекратяване на войната в Украйна, предаде АФП. "Говорим за нещо, което е в медиите и което не е представено официално от Съединените щати или..
Светла Даскалова, която по-рано днес беше избрана на случаен принцип за съдия докладчик по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев, е разпоредила той да бъде преведен в затвора в града. Тя е насрочила открито съдебно заседание на 27 ноември за разглеждане на искането за промяна на мярката за неотклонение на Коцев. Конвоират Коцев във..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..