Граждански организации, активисти за мир и партии в Кипър настояват за отваряне на нови контролно-пропускателни пунктове през демаркационната „зелена линия“, разделяща страната, като възможност за засилване на сътрудничеството и доверието между двете кипърски общности. Те отправиха призива си в изявления по повод навършващата се днес 20-та годишнина от откриването на първия пропускателен пункт.
Исканията са да бъдат открити най-малко 4 нови пропускателни пункта - два в столицата Никозия и два в други райони на буферната зона.
Това е "мярка от особено значение" за подобряване на живота на кипърските гърци и кипърските турци, особено след като преговорите по Кипърския въпрос са в "задънена улица", посочи в съобщението си днес "Двуобщностната инициатива за мир – Обединен Кипър".
Тя се позова на резолюциите на ООН и последния доклад на генералния секретар на международната организация от януари тази година, които препоръчват намаляване на съществуващите бариери пред контактите между двете кипърски общности.
"Двуобщностната инициатива за мир – Обединен Кипър" обяви, че организира на 27 май масова мобилизация за постигане на тази цел и кани организации, местни власти и граждани за съвместни ефективни действия.
Гражданското движение "Обедини Кипър сега" (UniteCyprusNow), в което участват кипърски гърци и кипърски турци, заяви, че "продължава да работи за обединена държава, в която пропускателни пунктове вече няма да съществуват, но дотогава ще призовава за повече пукнатини в стената, която разделя Кипър и неговите хора".
За новите 4 пункта се обяви и основната опозиционна партия - лявата АКЕЛ, която подчерта, че те са част от борбата за решаването на Кипърския въпрос.
Сега между северната и южната част на острова, разделен след турската инвазия през 1974 г., действат 9 контролно-пропускателни пункта.
За първи път кипърските гърци и кипърските турци получават възможност да преминават през демаркационната линия на 23 април 2003 г., през първия открит на тази дата пункт "Лидра Палас" в Никозия. В столицата се намират 3 пресечни точки на "зелената линия".
Премиерът Росен Желязков поздрави в социалната мрежа Х германските консерватори от ХДС/ХСС и лидерът Фридрих Мерц за "впечатляващата изборна победа". Екзитпол за вота в Германия: ХДС/ХСС-28,5%, АзГ-19,5%, ГСДП- 16,4% Министър-председателят посочва, че очаква с нетърпение задълбочаването на сътрудничеството между България и Германия като..
Началникът на офиса на украинския президент Володимир Зеленски Андрей Ермак заяви, че е провел нови и, по думите му, конструктивни преговори с високопоставени американски представители по въпроса за разработването на украинските полезни изкопаеми, предаде Ройтерс. "Напредваме в работата. Това беше конструктивна дискусия", написа Ермак в..
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща свиква извънредна среща на лидерите на страните от Евросъюза след 11 дни. Темата е развоят на войната в Украйна и общата отбрана на континента. Зеленски е готов да се оттегли, ако така се постигне мир В съобщение в мрежата Х Коща определи настоящия момент като "определящ" за европейската..
Известният дупнишки зъболекар д-р Владимир Карастоянов и синоветe му - анестезиологът д-р Николай Карастоянов и Иван Карастоянов, които бяха осъдени за убийството на Николай Радев, гард на братя Галеви, трябва да платят обезщетение от 40 000 лева на брата на убития. Това постанови съставът на кюстендилския Окръжен съд. Решението може да се..
Консерваторите от ХДС/ХСС в Германия печелят предсрочните парламентарни избори, сочат първите публикувани данни от екзитпол. Германският канцлер Олаф Шолц призна поражението на своята Социалдемократическа партия и поздрави победителя - лидера на християндемократите Фридрих Мерц. Очаква се Мерц да бъде следващият канцлер и да оглави коалиционно..
Българската общност в Обединеното кралство се сдоби с нов православен храм. Днес той бе осветен от Негово Светейшество българския партиарх Даниил. Новият български храм в Лондон бе официално открит Много хора помогнаха да бъде реализиран този проект. Като се започне от българската държава, заделила 3,3 милиона лева и се стигне до..
Движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента утре от 9 до 12 ч., съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в активната. В..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.