Националният наказателен и административен съд в Мадрид отказа да изпълни издадената от Софийската градска прокуратура европейска заповед за арест на Тони Иванов. Той беше сочен от българската прокуратура за един от участниците в заговор за дискредитиране на институциите у нас и персонално на главния прокурор Иван Гешев.
Европейската заповед за арест е средство, предвидено в правото на ЕС във връзка със съдебното сътрудничество, обясни пред БНР Грета Ганева, адвокат на Тони Иванов.
"ЕС е съюз на взаимно доверие. Тази заповед е опростена и ефикасна. За да бъде издадена и удовлетворена тя, трябва да са налице основополагащите два принципа - взаимно доверие и взаимно признаване. Тогава държавите изпълняват искането, въведено в Шенгенската информационна система".
Чрез съдебния акт на съда в Мадрид става ясно, че е установено, че не съществува първото условие, обясни адвокат Ганева.
"Испанската държава приема, че българската държава, чрез европейската заповед за арест, не е зачела правото на ЕС и не е гарантирала правото на защита. Тази силно репресивна мярка може да бъде приложена само, ако се гарантира правота на защита. Правото на защита на доверителя ми не е гарантирано. 4 пъти съм искала от българската прокуратура да ми представи обвинението. Получавам отказ".
Прокуратурата не преставлява съдебна инстанция и не може да издава европейски заповеди за арест, поясни още адвокат Ганева.
"Ако ги издава, лицето трябва да има уредена възможност за защита, а това не е налице в случая".
Ако има празнота в закона или противоречие на националния закон с правота на ЕС, по силата на член 5, алинея 4 от Конституцията на България, правото на ЕС се прилага с преимущество, посочи още тя.
"Всеки път, когато се издават европейски заповеди за арест по подобен начин, те ще падат. Няма да има доверие, че се прилага правото на ЕС".
Обвиненията в заповедта са напълно различни от онова, с което беше ангажирано общественото внимание от страна на Главна прокуратура, на ръководителя на Националното следствие и на ръководителя на Софийска градска прокуратура, заяви Грета Ганева.
"Едва ли не за заговор срещу държавата. Стана ясно, че са използвани специални разузнавателни средства, които не са събрани по предвидения в закона ред".
Самият обвиняем не знае в какво е обвинен, каза още адвокат Ганева.
Цялото интервю на Силвия Великова с адв. Грета Ганева може да чуете в звуковия файл.
"Обвиненията в европейската заповед за арест на Тони Иванов са напълно различни от онова, с което беше ангажирано общественото внимание от страна на Главна прокуратура"Еврокомисарят по земеделието и храните Кристоф Хансен ще бъде на визита в Румъния и в България тази седмица, съобщават от Комисията. Оттам уточняват, че той ще е у нас в петък и ще се срещне с премиера Росен Желязков и с министъра на земеделието и храните Георги Тахов. Също така еврокомисарят ще посети напоителния канал в Хасковския регион и..
Депутатите от "Демократична България" Ивайло Мирчев и Божидар Божанов обявиха, че депутати от "ДПС-Ново начало" са внесли извънредна поправка в законопроект, свързан с продажбата на "Лукойл Нефтохим Бургас". Това е станало непосредствено след края на работното време на деловодството на Народното събрание, а предложението е било обсъдено на..
Европейската комисия дава България и Португалия на Съда на ЕС заради това, че не са транспонирали изцяло правилата на Общността за командироването на водачите в националните си законодателства. Това са единствените 2 страни членки, които не са го направили и затова Комисията настоява за финансови санкции срещу тях. Директивата въвежда..
От ПП-ДБ внасят законопроект, с който предлагат съкращаване на администрацията с 15%, което е около 20 000 души. От формацията предлагат и отпадане на допълнителните почивни понеделници, когато националните празници се падат в събота или неделя. Депутатът от ПП-ДБ Йордан Иванов подчерта, че подобна мярка би имала позитивен ефект върху бюджета на..
Министърът на финансите определи като слухове твърденията на опозицията, и по конкретно на "Продължаваме промяната", както и на президента Румен Радев, че хората в България обедняват от началото на годината. По настояване на премиерът Росен Желязков Теменужка Петкова представи данни, според които средствата за социални плащания са с 4 милиарда лева..
Две жилища в Свищов пропаднаха заради свлачище. 60-годишна жена и многочленно семейство с малко дете са евакуирани и настанени в общински жилища. Двете пропаднали стари монолитни къщи са в района на Рибарска чешма, районът е силно преовлажнен от падналите валежи, заяви за БНР кметът на Свищов Генчо Генчев: "Има изсипване на огромна земна..
До 10 дни проблемът с извозването на боклука в столичните райони "Люлин" и "Красно село" ще бъде драстично решен - ще се включи достатъчно техника, ще се намерят средства за това . Това каза пред БНР Бонка Василева, заместник-председател на Столичния общински съвет (СОС) от групата на ПП-ДБ. "Много доброволци се включват в почистването, много им..
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
" Де факто има река , де юре в една сериозна част от тази площ, която е наводнена, също има река, но има нещо много интересно - според кадастъра де юре..
В "Елените" има река, която се казва Дращеля , тя има водосбор от 38 кв.км, дълга е над 12 км и се влива при плаж "Елените" и плаж "Козлука", това е..