Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийската опера със спектакъл за годишнината от възстановяването на Българската патриаршия

Снимка: Софийска опера и балет

В най-новия спектакъл на Софийската опера и балет "Рилският пустинник" за първи път диригент ще бъде Старозагорският митрополит Киприан. Музиката е на отец Кирил Попов, а премиерата ще е на 10 май. 


Спектакълът се посвещава на 70-годишнината от възстановяването на Българската патриаршия. Музикална поема е в две действия и десет картини и е написана през 1937 година от българския общественик, писател, поет и етнограф Тихомир Павлов. "Рилският пустинник" е последната му поетична творба и е посветена на свети Йоан Рилски.

Текстът е забравена, докато наскоро отец Кирил Попов я намира в своя личен архив и казва, че получава музикално вдъхновение: "И си казах така вътрешно: Дай боже да имам здраве, сили и живот да мога да облека в музика тези свещени текстове", сподели отец Кирил. 

Диригент ще е старозагорския митрополит Киприан:  "Бях изненадан, отваряйки партитурата, да видя симбиоза между двете пеения - източното и хоровото пеене", отбеляза той.

В ролята на Рилския пустинник влиза Ириней Константинов, а режисьор на спектакъла е директора на Операта акад. Пламен Карталов.  

През 1937 г. българският общественик, писател, поет и етнограф Тихомир Павлов (1880-1937) създава и издава последната си поетична творба "Рилският пустинник", според житието на всебългарския светец преподобни Йоан Рилски Чудотворец. За съжаление, тази уникална поема остава в забвение, докато през 2022 г. нашият съвременен свещенослужител, композитор, диригент и педагог отец Кирил Попов (р. 1955 г.) я намира в своя личен архив и получава музикално вдъхновение. 

Събитията се развиват в края на IX и първата половина на X в. в средищната Средецка област на тогавашното българско царство. Като историческо време това е златният век на България, при управлението на царете св. Борис-Михаил, Симеон Велики и св. Петър. Из цялата българска земя се строят църкви и манастири, а православната християнска вяра процъфтява.

Това е епоха и на велики духовни завоевания, и на гръмки победи. Всичко това е в пълен контраст с категоричния отказ на младия и дивен Йоан от всичко земно. След смъртта на своите родители той раздава имуществото си на нуждаещи се и напуска "лъжовний мир", в който вече са тръгнали първите разделения и боричкания за надмощие. Географският ареал на живота и подвизите на св. Иоан включва Осоговската планина, поречието на Струма, Витоша и Рилската пустиня. 

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десет часа е продължила руска атака над Украйна

Русия отново атакува тази нощ Украйна с дронове. Съобщава се за двама убити и най-малко 16 ранени в столицата Киев. Нощната атака с дронове и ракети срещу Киевска област е била "масирана" и е продължила "близо десет часа", заяви Николай Калачник, ръководител на регионалната военна администрация. Шест района на града са били засегнати, като..

публикувано на 10.07.25 в 12:27

Протестът на горските служители в Кресна е прекратен, арестуваха организаторите

Протестът на горските служители в Кресна е прекратен. Полицията е арестувала двама души. Единият от тях е председателят на стачния комитет на КТ Подкрепа Марио Нинов. По-рано протестиращите се опитаха да блокират главен път Е-79, но бяха изтласкани от полиция и жандармерия. Тогава стачните действия прераснаха в гражданско неподчинение...

публикувано на 10.07.25 в 12:25

СОС не прие новата наредба за общинските жилища

Столичният общински съвет не прие новата наредба за жилищната политика в София, изготвена от "Спаси София". Това се случи след протести от страна на настоящи наематели, които се притесняват, че ще останат на улицата. Работна група ще подготви промени в проектонаредбата, съобразени с техните притеснения.  Вносителите обаче смятат, че истинската..

публикувано на 10.07.25 в 12:13

Пожарът край Арбанаси е напълно изгасен

Напълно е изгасен пожарът край архитектурния резерват Арбанаси и местността "Гарга Баир" до Велико Търново. Пожарникари, военни и горски служители дежуриха и тази нощ до ликвидирането на всички огнища. Унищожени са над 850 декара гори и зелени площи. Локализиран е пожарът край Арбанаси В гасенето се включиха и два военни хеликоптера..

публикувано на 10.07.25 в 11:56

Все повече пъбове затварят врати на Острова

По един британски пъб на ден ще затваря тази година, предупреди търговската организация в индустрията, като посочи за основна причина високите бизнес данъци. Британската асоциация на бирата и пъбовете, която представлява над 20 000 пъба във Великобритания, заяви, че очаква 378 заведения да затворят тази година в Англия, Шотландия и Уелс,..

публикувано на 10.07.25 в 11:47

Прогноза: До няколко години в Европа ще има безпилотни изтребители

Европа е само на няколко години от възможността да разполага изтребители без пилоти, заяви компанията Helsing, която специализира в прилагането на изкуствен интелект в отбранителната промишленост, съобщи "Файненшъл таймс". Helsing, компания за производство на дронове и изкуствен интелект, е позволила на софтуера си да поеме контрола над..

публикувано на 10.07.25 в 11:40

Цветомир Николов: В енергетиката решенията са политически, не се базират на експертна оценка

Калкулирахме, че през последните десет години за българската енергетика са дадени 18 милиарда, които са отишли в едно голямо нищо . Това заяви пред БНР  Цветомир Николов, ЦИД. Радослав Рибарски: ПП ще подкрепи вота на недоверие "В енергетиката решенията са политически. Не се базират на експертна оценка, на данни. Фиксираме се върху..

публикувано на 10.07.25 в 11:40