В сърцето вие океан, а в ушите звучи НЕМЕСТА - наскоро излезлият нов албум на ТДК. По не толкова стара, но вече установяваща се традиция, повикахме за обяснения по-голямата част от виновниците за случилото се.
Хващаме се първо за отрочето.
Никола: „В даден момент ние трябваше да си дадем сметка къде точно се намираме. През изминалите 3 години – от излизането на последния ни албум „Успех“ досега си мислехме, че трябва да си поставим някаква доста сериозна цел за това как ще се развива музиката, която правим – нещо, на което досега не сме обръщали толкова внимание досега.“
Гърлото на ТДК продължава: „Имаше множество събития, които сполетяха всеки един от нас, най-вече в интимен план. Всичко това е се е отпечатало върху 35-те минути на НЕМЕСТА. Красиво е, че всеки от нас до голяма степен е доволен от това, което се случи.“
неМатериалния катализатор на обидата и озоваване в Канада
На 27 септемри 2021 г. една жена, която е доста важна за този албум, просто се обръща към Никола с думите: „Мислиш ли тази банда един ден да почне да вади пари?“
Никола: Това доста ме обиди. До днес си мисля…как може да ми зададеш този въпрос, човешко ли е изобщо?! Тази банда никога няма да вади пари, това никога не е било основната цел на групата. Но пък това ни подтикна да използваме абсолютно целия социален капитал, който имаме, и да се озовем в Канада.
Там е записан и албумът НЕМЕСТА, за 16 дни при продуцента им Джеси Гандър (Rain City Recroders). Джеси работи с групата и в предишния им албум - Успех - записан в читалището на варненското село Добрина. Според Никола, ежедневието, с което е пропит НЕМЕСТА, е изисквало откъсване от средата и поставянето на музикантите в непозната обстановка.
Изненада! Между белия бус на надеждата и „спасение няма“
Минава време, новият албум на ТДК вече звучи и се удря в ухото на слушателя. Как реагира обществото на това?
Никола: В началото хората бяха изключително ентусиазирани за НЕМЕСТА, след това една част бяха изключително объркани и сега за тези, които слушат албума по-често, той започва да попива постепенно в тях. Изненадата е най-сериозната емоция, която е стигала до нас.
Разкази от Ванкувър: „Пролетта на рамото ми кацна дива и зелена“
Гладко ли минаха записите на албума във Ванкувър? Отговаря Джей, китаристът на ТДК: Всеки от нас избираше как да прекара свободното си време покрай процеса на записване. За себе си го бях приел като мисия – просто да присъствам на всеки един процес от извличането на всеки един тон от инструментите на моите съмишленици. Беше истинско удоволствие.
Нещо специално в звука на китарите?
Джей: Зaради голямото разстояние нямаше как да пренесем целaта техника, с която по принцип разполагаме. Трябваше да наемаме техника на място. Продуцентът ни Джеси каза: имам студио, имам техниката, имам и хората, идвайте! Залагахме на експерименти със звука на момента. Това е най-яката част, защото правиш нещо супер спонтанно върху палитра от познато за теб самия. Вкарваш му някакъв тип нов живот, който е ценен и истински само в онзи момент.
Албумът НЕМЕСТА според китариста на ТДК Джей:
Този албум е трагикомедия. Той представлява някакво пиршество, тържество над това, което е излязло от „Успех“. НЕМЕСТА е абсолютно логичен и рефлектира на един период, който сега ни помага да си дадем сметка кои сме и какво всъщност празнуваме.
Сутрин щом станеш, погледни росата, там ще намериш моите сълзи
Албумът НЕМЕСТА е пропит с мъка, пропит е и с много метафори. Зад метафорите се крие истината, а зад директните текстове се крие метафората.
Ако трябва да има някакъв епитет, който да е адекватен за този албум, то това е „изненадващ“.
Нищо изненадващо обаче в това, че цялото интервю с Никола Николов, Росен Петров, Жаклин Дишлиев и Здравко Дочев от ТДК можете да чуете в звуковия файл.
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..