Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НЕМЕСТА: пловдивските герои ТДК с нов албум и концерт в НДК

| обновено на 26.04.23 в 12:55


В сърцето вие океан, а в ушите звучи НЕМЕСТА - наскоро излезлият нов албум на ТДК. По не толкова стара, но вече установяваща се традиция, повикахме за обяснения по-голямата част от виновниците за случилото се. 

Този път се отзоваха Никола Николов (вокали), Росен Петров (бас), Жаклин Дишлиев (китара) и Здравко Дочев (барабани), за да говорят за новото им 6-песенно отроче и предстоящия концерт в подкрепа на албума – на 27 април от 19.00 ч. в Зала 6 на НДК.


Хващаме се първо за отрочето.

Никола: „В даден момент ние трябваше да си дадем сметка къде точно се намираме. През изминалите 3 години – от излизането на последния ни албум „Успех“ досега си мислехме, че трябва да си поставим някаква доста сериозна цел за това как ще се развива музиката, която правим – нещо, на което досега не сме обръщали толкова внимание досега.“

Гърлото на ТДК продължава: „Имаше множество събития, които сполетяха всеки един от нас, най-вече в интимен план. Всичко това е се е отпечатало върху 35-те минути на НЕМЕСТА. Красиво е, че всеки от нас до голяма степен е доволен от това, което се случи.“


неМатериалния катализатор на обидата и озоваване в Канада

На 27 септемри 2021 г. една жена, която е доста важна за този албум, просто се обръща към Никола с думите: „Мислиш ли тази банда един ден да почне да вади пари?“

Никола: Това доста ме обиди. До днес си мисля…как може да ми зададеш този въпрос, човешко ли е изобщо?! Тази банда никога няма да вади пари, това никога не е било основната цел на групата. Но пък това ни подтикна да използваме абсолютно целия социален капитал, който имаме, и да се озовем в Канада.

Там е записан и албумът НЕМЕСТА, за 16 дни при продуцента им Джеси Гандър (Rain City Recroders). Джеси работи с групата и в предишния им албум - Успех - записан в читалището на варненското село Добрина. Според Никола,  ежедневието, с което е пропит НЕМЕСТА, е изисквало откъсване от средата и поставянето на музикантите в непозната обстановка.

Изненада! Между белия бус на надеждата и „спасение няма“

Минава време, новият албум на ТДК вече звучи и се удря в ухото на слушателя. Как реагира обществото на това?

Никола: В началото хората бяха изключително ентусиазирани за НЕМЕСТА, след това една част бяха изключително объркани и сега за тези, които слушат албума по-често, той започва да попива постепенно в тях. Изненадата е най-сериозната емоция, която е стигала до нас.


Разкази от Ванкувър: „Пролетта на рамото ми кацна дива и зелена“

Гладко ли минаха записите на албума във Ванкувър? Отговаря Джей, китаристът на ТДК: Всеки от нас избираше как да прекара свободното си време покрай процеса на записване. За себе си го бях приел като мисия – просто да присъствам на всеки един процес от извличането на всеки един тон от инструментите на моите съмишленици. Беше истинско удоволствие.

Нещо специално в звука на китарите?

Джей: Зaради голямото разстояние нямаше как да пренесем целaта техника, с която по принцип разполагаме. Трябваше да наемаме техника на място. Продуцентът ни Джеси каза: имам студио, имам техниката, имам и хората, идвайте! Залагахме на експерименти със звука на момента. Това е най-яката част, защото правиш нещо супер спонтанно върху палитра от познато за теб самия. Вкарваш му някакъв тип нов живот, който е ценен и истински само в онзи момент.

Албумът НЕМЕСТА според китариста на ТДК Джей:

Този албум е трагикомедия. Той представлява някакво пиршество, тържество над това, което е излязло от „Успех“. НЕМЕСТА е абсолютно логичен и рефлектира на един период, който сега ни помага да си дадем сметка кои сме и какво всъщност празнуваме.

Сутрин щом станеш, погледни росата, там ще намериш моите сълзи

Албумът НЕМЕСТА е пропит с мъка, пропит е и с много метафори. Зад метафорите се крие истината, а зад директните текстове се крие метафората.

Ако трябва да има някакъв епитет, който да е адекватен за този албум, то това е „изненадващ“.

Нищо изненадващо обаче в това, че цялото интервю с Никола Николов, Росен Петров, Жаклин Дишлиев и Здравко Дочев от ТДК можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00