Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димана Праматарова: Математиката е красива и е навсякъде

"Това, че се състезавам с най-добрите, ме обогатява"

Димана Праматарова
Снимка: Кремена Данева

Деветокласничката от Пловдив Димана Праматарова се е посветила на своето призвание – математиката.

Димана има зад гърба си множество награди от състезания у нас и по света, но една от най-ценните ѝ победи е тази нa мeждунaрoдния финaл нa Амeрикaнcкaтa мaтeмaтичecкa лигa, когато е била само на 12 години. Последният ѝ успех е трето място в Националното зимно математическо състезание. 

Още на прага на училищното образование Димана се записва във втори клас в „Академия 21. век“, където обучението ѝ преминава на друго ниво, а в следващите години талантът ѝ бива забелязан и на много от международните турнири. Тя самата откроява участието си в  мeждунaрoдния финaл нa Амeрикaнcкaтa мaтeмaтичecкa лигa.

"Форматът беше много по-различен от сегашните, на които ходя. Бяха няколко модула с бързо решаване на задачи – например 80 задачи за 10 минути."

Математическите състезания, които вече са част от живата на даровитата пловдивчанка, не я притесняват. С всяко следващо участие тя става по-мотивирана. Помагат ѝ и преподавателите в математическата гимназия Кремена Симеонова и Мариян Милев. Имаме две школи и подготовката е сериозна, разказва Димана.

"Това, че се състезавам с най-добрите, ме обогатява", убедена е деветокласничката от пловдивската Математическа гимназия.  

Тя не гледа на математиката само като на конкуренция със съучениците си, а по-скоро като на предимство.

Светът на математиката е много сложно устроен, твърди Димана и точно това я провокира да навлиза все повече в него. По думите ѝ има красота в математиката и тя е по-скоро в логиката, не в числата.

"Колкото повече порастваме, толкова по-малко числа виждаме. Много сложно изглежда, но точно това ми харесва в нея – тя е сложна, може да мислим с дни над една задача. Математиката е навсякъде."

Гледайки напред в бъдещето, Димана споделя амбициите си – близки и далечни. Преди два месеца талантливата тийнейджърка успява да се класира на трето място в Националното зимно математическо състезание, което определя като доста трудно. Тя обаче е доволна от представянето си, защото тези състезания се използват за подбор за международните състезания, както и за европейската международна олимпиада за момичета, чиито резултати се признават от много колежи.

Димана иска да преподава знанията си на хора и да учи децата.

Това лято смята да се занимава с малките възпитаници на Математическата гимназия, които ще имат различни извънкласни форми в училище. 

Повече чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата ѝ, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57