Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димана Праматарова: Математиката е красива и е навсякъде

"Това, че се състезавам с най-добрите, ме обогатява"

Димана Праматарова
Снимка: Кремена Данева

Деветокласничката от Пловдив Димана Праматарова се е посветила на своето призвание – математиката.

Димана има зад гърба си множество награди от състезания у нас и по света, но една от най-ценните ѝ победи е тази нa мeждунaрoдния финaл нa Амeрикaнcкaтa мaтeмaтичecкa лигa, когато е била само на 12 години. Последният ѝ успех е трето място в Националното зимно математическо състезание. 

Още на прага на училищното образование Димана се записва във втори клас в „Академия 21. век“, където обучението ѝ преминава на друго ниво, а в следващите години талантът ѝ бива забелязан и на много от международните турнири. Тя самата откроява участието си в  мeждунaрoдния финaл нa Амeрикaнcкaтa мaтeмaтичecкa лигa.

"Форматът беше много по-различен от сегашните, на които ходя. Бяха няколко модула с бързо решаване на задачи – например 80 задачи за 10 минути."

Математическите състезания, които вече са част от живата на даровитата пловдивчанка, не я притесняват. С всяко следващо участие тя става по-мотивирана. Помагат ѝ и преподавателите в математическата гимназия Кремена Симеонова и Мариян Милев. Имаме две школи и подготовката е сериозна, разказва Димана.

"Това, че се състезавам с най-добрите, ме обогатява", убедена е деветокласничката от пловдивската Математическа гимназия.  

Тя не гледа на математиката само като на конкуренция със съучениците си, а по-скоро като на предимство.

Светът на математиката е много сложно устроен, твърди Димана и точно това я провокира да навлиза все повече в него. По думите ѝ има красота в математиката и тя е по-скоро в логиката, не в числата.

"Колкото повече порастваме, толкова по-малко числа виждаме. Много сложно изглежда, но точно това ми харесва в нея – тя е сложна, може да мислим с дни над една задача. Математиката е навсякъде."

Гледайки напред в бъдещето, Димана споделя амбициите си – близки и далечни. Преди два месеца талантливата тийнейджърка успява да се класира на трето място в Националното зимно математическо състезание, което определя като доста трудно. Тя обаче е доволна от представянето си, защото тези състезания се използват за подбор за международните състезания, както и за европейската международна олимпиада за момичета, чиито резултати се признават от много колежи.

Димана иска да преподава знанията си на хора и да учи децата.

Това лято смята да се занимава с малките възпитаници на Математическата гимназия, които ще имат различни извънкласни форми в училище. 

Повече чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45