Димана има зад гърба си множество награди от състезания у нас и по света, но една от най-ценните ѝ победи е тази нa мeждунaрoдния финaл нa Амeрикaнcкaтa мaтeмaтичecкa лигa, когато е била само на 12 години. Последният ѝ успех е трето място в Националното зимно математическо състезание.
Още на прага на училищното образование Димана се записва във втори клас в „Академия 21. век“, където обучението ѝ преминава на друго ниво, а в следващите години талантът ѝ бива забелязан и на много от международните турнири. Тя самата откроява участието си в мeждунaрoдния финaл нa Амeрикaнcкaтa мaтeмaтичecкa лигa.
"Форматът беше много по-различен от сегашните, на които ходя. Бяха няколко модула с бързо решаване на задачи – например 80 задачи за 10 минути."
Математическите състезания, които вече са част от живата на даровитата пловдивчанка, не я притесняват. С всяко следващо участие тя става по-мотивирана. Помагат ѝ и преподавателите в математическата гимназия Кремена Симеонова и Мариян Милев. Имаме две школи и подготовката е сериозна, разказва Димана.
"Това, че се състезавам с най-добрите, ме обогатява", убедена е деветокласничката от пловдивската Математическа гимназия.
Тя не гледа на математиката само като на конкуренция със съучениците си, а по-скоро като на предимство.
Светът на математиката е много сложно устроен, твърди Димана и точно това я провокира да навлиза все повече в него. По думите ѝ има красота в математиката и тя е по-скоро в логиката, не в числата.
"Колкото повече порастваме, толкова по-малко числа виждаме. Много сложно изглежда, но точно това ми харесва в нея – тя е сложна, може да мислим с дни над една задача. Математиката е навсякъде."
Гледайки напред в бъдещето, Димана споделя амбициите си – близки и далечни. Преди два месеца талантливата тийнейджърка успява да се класира на трето място в Националното зимно математическо състезание, което определя като доста трудно. Тя обаче е доволна от представянето си, защото тези състезания се използват за подбор за международните състезания, както и за европейската международна олимпиада за момичета, чиито резултати се признават от много колежи.
Димана иска да преподава знанията си на хора и да учи децата.
Това лято смята да се занимава с малките възпитаници на Математическата гимназия, които ще имат различни извънкласни форми в училище.
Повече чуйте в звуковия файл." Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна . "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..
Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица. Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..
Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов. Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост. Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура. Той е автор на много творчески и..
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..