Събитията от последната година - откакто започна войната в Украйна - превърнаха това в ускоряваща се тенденция. Някои от членките на петролния картел ОПЕК също вече дадоха съгласието си за търговия и в китайска валута.
Залязва ли петродоларът и изгрява ли петроюанът?
Всъщност, петродоларът не е реална конвертируема валута, а термин, с който се отбелязват приходите на страните-производителки в американската валута. Още от 70-те години те започват да търгуват ценната си суровина в щатски долари и да държат постъпленията си в американски банки, с което доларът утвърждава позициите си на световна валута.
Отдръпват ли се от долара страните-износителки на петрол, начело със Саудитска Арабия, и защо?
Професор Ниланджан Баник, преподавател по международна търговия в университета Махиндра, Индия, следи отблизо процеса, който силно засяга и неговата родина.
Припомняме един кратък архивен цитат:
"Трябва да запазим позицията на американския долар като стожер на паричната стабилност по света", казва 37-мият президент на Съединените щати Ричард Никсън, който в началото на 70-те години на миналия век слага край на фиксирания курс на долара към златото и подписва споразумение със Саудитска Арабия - тогава най-големия производител на петрол в света - че черното злато ще се търгува само в американска валута. Няколко години по-късно икономистите въвеждат термина "петродолар" - тоест съвкупността от постъпления от продажбата на суров петрол в полза на държавите-износителки на тази суровина.
"Какво се случи в онези години - заради петролното ембарго цената се покачи. Тогава американският президент Никсън се обърна към Саудитска Арабия и им предложи да търгуват суровината в щатски долари. Заедно с това дойде обещанието да държат печалбите си от продажбата на петрол в американски банки, които са най-сигурните на света. Именно така доларът се превърна в световна валута".
Думите са на професор Ниланджан Баник, който преподава международна търговия, пазари и развиващи се икономики в университета Махиндра в Индия. Ако попитате американски икономист или финансист идва ли краят на доминацията на долара, най-вероятно ще получите само пренебрежение. И ако Западът е безкрайно свикнал с долара като световна валута, на Изток не една и две страни търсят вариант за подкопаване на силата му и за възход на собствените си валути. Руската война срещу Украйна и последвалите санкции сложиха отново темата на масата. Всички погледнаха първо към Китай.
"Ако пак се върнем към историята, в началото на XX и по-голямата част от XIX век, тогава световната валута е британският паунд. На щатския долар му трябваха около 70 години, за да го измести от върха. Опитвам се да кажа, че за да се води цялата или поне по-голямата част от световната търговия в китайски юани, ще отнеме поне 25-30 години, ако не и повече".
Според професор Баник този период може да е и много по-дълъг - заради плаващите курсове на различните валути, които могат бързо да се превърнат в сериозни обезценки.
"Юанът не е фиксиран към никоя валута, която се търгува широко по целия свят. Също така проблемът с китайската икономика е капиталовият контрол. Ако искам да изтегля парите си в местна валута и да ги използвам в чужбина, не мога да го направя. Освен това курсът на китайския юан е изключително плаващ. Никой не иска да търгува в нестабилна валута.
Често говорим за възможността да има обща валута на БРИКС. Тук отново възниква същият проблем. С какво ще бъде обезпечена тази валута? В този съюз са Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Най-голямата икономика сред тези държави е китайската и съвсем логично Пекин би казал, че иска да обвърже тази обща валута с курса на юана. Но не мисля, че Индия би се съгласила с подобно обвързване. Дори по тази точка няма разбирателство".
Само че страните от Залива, където са и най-големите петролни залежи, не отхвърлят идеята за търговия в китайски юани. Експертите вече заговориха за „петроюан“ и ако добавим геополитическия нюанс и сложните отношения със Съединените щати на всяка от износителките на петрол от ОПЕК, облаците над американския долар като че ли се сгъстяват?
"Наистина те се съгласиха да търгуват и в китайска валута, но това решение е следствие на политиката на Съединените щати и Европа за увеличаване на дела на зелената енергия в икономиката. Така Саудитска Арабия, Иран, Ирак и другите производителки на петрол трябва да си намерят нови пазари. Това е причината те да се съгласят да търгуват с юани, но тъй като по света няма сериозно търсене на тази валута, те се опитват да намерят вариант, който все пак може да бъде заменен за долари. Такъв е саудитският риал".
Докато на Запад зелените политики имат реално значение, в държави като Русия и Индия те са на заден план. Потреблението на руски петрол в Индия се увеличи многократно след наложените санкции на Кремъл. Всъщност Индия и Китай купуват 90 процента от руския нефт и не признават наложения му ценови таван. Казано по друг начин, Делхи е сред по-близките партньори на Москва, която става все по-затворена, с ключови банки без достъп до системата SWIFT и е ограничена от редица други санкции, наложени й заради бруталната руска война срещу Украйна. Следва логичният въпрос - защо не търговия в местни валути - рубли и рупии, за каквато имаше официални разговори между двете държави.
"Руските банки и руските политици се сдобиха с твърде много рупии. Сега обаче те се чудят какво да ги правят, защото има ограничен брой потенциални партньори за търговия в индийска валута. Същото се отнася и за фирмите, които изнасят рафиниран петрол към Русия. Те се чудят какво да правят с рублите, с които е платена продукцията им. Ето защо двете държави решиха да търгуват не в долари, а в дирхами - валутата на Обединените арабски емирства.
До това решение се стигна, защото нито рупията, нито рублата, особено руската рубла, са фиксирани към някоя от търгуваните в световен мащаб валути. 60 процента от международните валутни резерви са в долари, а 20 процента - в евро. Около 3 на сто са в британски лири, а 5,5 на сто - в японски йени. Ако сравним с китайския юан, международните резерви в тази валута са 2,8 на сто. Никоя държава не иска да търгува с валута, която не е обвързана с някоя от т.нар. твърди валути".
"Твърди валути" се наричат тези, които се определят като дългосрочно стабилни и се използват на международните пазари. Ако се върнем към доминацията на долара и широката му употреба в глобалната търговия, подплатена исторически със сделката на Никсън и Саудитска Арабия, можем да очакваме бавен залез на петродолара, според професор Баник. Но светът се развива и след време не черното злато ще е ключово за глобалната икономика, а друга суровина или компонент - тогава коя ще е водещата валута?
"Сега не петролът, а чиповете са от изключителна важност за икономиката. С всички санкции, които налагат на Китай, Съединените щати се опитват да гарантират, че икономиката им ще остане водещата в света", смята професор Ниланджан Баник, преподавател в университета Махиндра в Индия.
Комисията за защита на потребителите е завела още 5 колективни иска срещу фирми за бързи кредити във връзка с неравноправни клаузи в техните договори. Това съобщиха от регулатора в писмо до медиите. От КЗП отбелязват, че се наблюдава тенденция някои от фирмите за бързи кредити да пренасят незаконосъобразните такси в своите тарифи с цел да заблудят..
Гласуването на избори трябва да стане 100% с машини и от "Продължаваме промяната" ще настояват за промени в изборните правила, за да бъдат избегнати каквито и да е манипулации с хартиените бюлетини. Това каза на пресконференция в Плевен съпредседателят на ПП Кирил Петков. Кирил Петков каза, че е много важно гласуването на избори да е само с..
Без Съединените щати НАТО, или както и да се нарича в такъв случай отбранителен съюз на част от Запада, няма да работи. Това заяви днес генералният секретар на НАТО Марк Рюте: "По много причини - в случая с Украйна например - там конфликтът не е само между Украйна и Русия. Проблемът е геополитически и САЩ го разбират. Европейските съюзници - също...
Ще успее ли кандитатът за канцлер на германския консервативен ХДС Фридрих Мерц да обедини партията си зад своята политическа програма само три седмици преди изборите? Днес той ще получи отговор на този въпрос - в Берлин започна извънредният конгрес на ХДС. Рядко конгрес на ХДС се е провеждал под такава полицейска защита. 700 полицаи охраняват днес..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте нарече тази вечер "наивни" представите за Северноатлантически алианс без ключова роля в него за Съединените щати. "За Запада е най-добре да остане единен", заяви Рюте и увери, че такава е все още преобладаващата нагласа в Съединените щати, включително в Белия дом. Това единство няма да бъде накърнено от..
МВР ще представи план за действие срещу разпространението на вейп устройства (за пушене на течност) с опасни вещества, съобщи вътрешният министър Даниел Митов по повод свикването за 18 февруари на Консултативния съвет по национална сигурност при президента заради разпространението на наркотични и упойващи субстанции сред подрастващите...
Европа трябва да се готви за мита от САЩ, щом президентът Доналд Тръмп обеща, че и за Европа ще има мита, то неминуемо това съвсем скоро ще се случи . Това каза пред БНР икономистът и университетски преподавател Стоян Панчев от ЕКИП. " Третирането на Европа ще бъде като към Мексико и Канада, не като към Китай . От Европа ще се искат разни неща, ще..