Академик (Пд) шокира Рилски спортист в Самоков

Рилски спортист загуби от Академик (Пловдив) със 76:79 т.
Снимка: НБЛ

Отборът на Академик (Пловдив) поднесе голямата изненада в първите мачове от четвъртфиналите в мъжкото първенство по баскетбол, като надигра в Самоков лидера от редовния сезон Рилски спортист със 79:76 т.

Отборите на ЦСКА, Балкан и Черноморец също постигнаха победи в първите срещи от четвъртфиналните плейофи в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и поведоха с по 1:0. Играе се до два успеха.

В София ЦСКА се справи с Левски с 94:77 (22:21, 25:16, 26:17, 21:23) като домакин. Вторият двубой ще се играе на 5 май (петък) в зала „Универсиада“. Ако се стигне до трети, той ще се проведе на 8 май.

След равностойна първа четвърт „червените“ установиха превъзходство в борбата под коша (36-25), бяха по-ефективни при стрелбата и постепенно увеличаваха преднината си до края на мача. На почивката те водеха с 47:37, а след третата част резултатът бе 73:54. Най-голямата разлика достигна 27 точки в последния период.

Таменанг Чо бе най-резултатен за ЦСКА с 21 точки, 4 борби и 5 асистенции, а Брендън Йънг завърши със 17 точки, 3 борби и 12 асистенции. Драган Зекович се включи с 14 точки и 6 борби. За Левски Джон Флорвиъс отбеляза 19 точки и 5 борби, а Николай Михайлов добави 15 точки и 7 борби.

Лидерът в редовния сезон Рилски спортист отстъпи пред осмия в класирането Академик Пловдив със 76:79 (24:19, 22:27, 17:15, 13:18) като домакин в Самоков и ще трябва да гони победа в зала „Сила“ в Пловдив на 5 май, за да се спаси от ранно отпадане.

Двата състава направиха оспорван сблъсък, в който най-голямата разлика не надвиши 11 точки. Баскетболистите на Рилски спортист дръпнаха във втората четвърт, но гостите наваксаха до 46:46 на почивката. Академик Пловдив не допусна съперникът да се откъсне сериозно в третата четвърт. Домакините водеха със 74:72 при оставащи 55 секунди, но с точни стрелби на Тони Гуджино и Васил Бачев, гостите обърнаха до 77:74 само 6 секунди преди края и удържаха победата.

Евгени Хаджирусев допринесе за успеха на Академик с 14 точки, 3 борби и 8 асистенции, а по 10 точки вкараха Васил Бачев, Тони Гуджино и Кръстомир Михов. Александър Янев завърши със 17 точки и 7 борби за Рилски спортист.

Шампионът Балкан (Ботевград) постигна домакински успех над Берое с 89:78 (22:22, 18:16, 33:15, 16:25). Вторият двубой ще се проведе на 5 май в зала „Общинска“ в Стара Загора.

Първото полувреме бе сравнително равностойно, като домакините имаха 2 точки аванс след 20 минути игра – 40:38. Балкан обаче бе категоричен в третата част и поведе със 73:53, а въпреки по-силната последна част за Берое, ботевградчани не изпуснаха водачеството.

Христо Захариев и Павлин Иванов поведоха Балкан със съответно 25 точки и 7 борби за Захариев и 22 точки, 3 борби и 3 асистенции за Иванов. За Берое Данджел Пюрифой се отчете с 22 точки и 8 борби.

В Бургас Черноморец преодоля Спартак Плевен с 89:70 (17:19, 23:14, 20:13, 29:24) също в първа среща от четвъртфиналната серия, а вторият мач ще се играе на 5 май в зала „Балканстрой“.

Гостите започнаха много силно и дръпнаха с 15 точки в един момент, но Черноморец се доближи до 17:19 след 10 минути игра. До почивката домакините обърнаха и поведоха с 40:33, а в третата част увеличиха още аванса си до 60:46. Баскетболистите на Спартак не успяха да се противопоставят на противника до края на мача, а най-голямата разлика стигна 24 точки.

Мунис Туту се отличи за Черноморец с 24 точки, 3 борби и 11 асистенции, докато Георги Боянов се включи с 19 точки, 6 борби и 3 асистенции. За плевенчани Семаджи Хейнс-Джоунс реализира 24 точки, 4 борби и 5 асистенции.

Първи срещи от четвъртфиналните плейофи в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ), резултати:

Рилски спортист – Академик Пловдив - 76:79 (24:19, 22:27, 17:15, 13:18)

Балкан – Берое  - 89:78 (22:22, 18:16, 33:15, 16:25)

ЦСКА – Левски  - 94:77 (22:21, 25:16, 26:17, 21:23)

Черноморец – Спартак Плевен  - 89:70 (17:19, 23:14, 20:13, 29:24)

По публикацията работи: Антони Йорданов

Пламена Миткова

Пламена Митков с личен рекорд и 7-мо място в Рим

Пламена Миткова постигна личен рекорд и зае 7-ото място във финална в скока на дължина при жените на Европейското първенство по лека атлетика в Рим. Тя преодоля 6.80 метра при втория си опит. Миткова започна много лошо и при първия си опит записа фаул, но веднага след това демонстрира страхотна воля, която я нареди сред първите три във..

публикувано на 12.06.24 в 23:40
Станислав Генчев

Генчев: Левски има един почти готов трансфер, закъсняващ играч ще бъде глобен

Левски трябва да изгради собствен стил на игра, с който да се съобразяват неговите противници, а не обратното. Това заяви старши треньорът на 26-кратните футболни шампиони Станислав Генчев на пресконференция преди началото на лятната подготовка на "сините". В първото си интервю като нов треньор на Левски, Генчев заяви, че "сините" трябва да играят..

публикувано на 12.06.24 в 18:15
Владимир Ботев и Марио Нейков  със сребърни медал от ЕП в Полша

Марио – трето поколение медалист в семейството на Румяна и Свилен Нейкови

Пред няколко дни Владимир Ботев и Марио Нейков спечелиха  сребърни медали в дисциплината  двойка скул на европейското първенство по гребане за юноши до 19 години в Крушвица (Полша). Във финала синът на олимпийската шампионка в скифа от Игрите в Пекин през 200-а  Румяна Нейкова и неговият партньор бяха  победени единствено от гърците Константинос..

публикувано на 12.06.24 в 14:50
Александър Дюлгеров

Треньор от школата на Реал: Меси можеше да е в Мадрид (ВИДЕО)

Лионел Меси - голмайстор номер 1 в историята на Барселона и носител на 7 “Златни топки” е бил в радара на Реал (Мадрид). Това разкри Александър Дюлгеров, който вече 22 години работи в Реал. Дюлгеров гостува в Campio Podcast на Христо Денев и разкри много интересни подробности за случващото се в академията на “Кралския клуб”. “Вече 22 години работя..

публикувано на 12.06.24 в 12:37

Португалия приключи подготовката с победа над Ирландия

Португалия приключи подготовката си за започващото след дни европейско първенство по футбол в Германия. Тимът на Роберто Мартинес надигра с 3:0 у дома Република Ирландия. Неостаряващият Кристиано Роналдо заби два гола и увеличи сметката си за националния отбор на 130. Жоао Феликс даде аванс на иберийците в 18-та минута с отсечен удар по диагонала...

публикувано на 12.06.24 в 07:31
бягане на 10000 метра

Ясна Петрова 28-а на 10 000 метра на европейското

Ясна Петрова финишира на 28-мо място в бягането на 10000 метра на Световното първенство по лека атлетика, което се провежда в Рим. Българката пресече финалната линия за 34:56.89 минути. Надя Батоклети стана шампионка в тази дисциплина. Италианката завърши за 30:51.32 минути и постигна нов национален рекорд. Батоклети спечели златен медал и..

публикувано на 11.06.24 в 23:35
Тихомир Иванов

Тихомир Иванов раздели шестото място в скока на височина в Рим

Тихомир Иванов завърши на шестото място във финала в скока на височина на Европейското първенство по лека атлетика в Рим. Иванов приключи надпреварата с резултат от 222 см, като раздели шестата позиция с представителите на домакините Стефано Сотиле и Мануел Ландо, както и с поляка Норберт Кобиелски, които завършиха същия резултат...

публикувано на 11.06.24 в 23:22