Джейми Фрейзър е добре запознат с историята на траките. Неведнъж е посещавал България и има голям принос Панагюрското съкровище да пристигне в Британския музей.
"Аз съм изключително доволен, че можем да имаме българското съкровище като част от тази изложба. То е върхът на тази изложба и звездата, която събира най-много овации. Нямам никакво съмнение в това. Всеки посетител, който види тази изложба, ще я напусне със спомена за ослепителното, грандиозното, разкошното Панагюрско съкровище. Това съкровище обаче е нещо повече от просто забележителен набор от предмети. То обединява повествованието на тази изложба - че нещата са свързани, когато става дума за лукс. Защото това съкровище представлява точно такъв свързващ мост на гръцкото, персийското и местните влияния в културата и изкуството."
Изложбата се състои от предмети на лукса от Афганистан до Италия. Потапя посетителите дълбоко в един период, когато Персийската империя на древен Иран се сблъсква с градовете на Гърция, преди Гърция, а след това и Персия да паднат под властта на Филип Втори и неговия син Александър Велики.
"От тази изложба научаваме, че има нещо повече от концепцията за лукса, отколкото ни казват нашите древни източници. Всички древните източници, занимаващите се с гръко-персийският свят, са гръцки, писани на гръцки. Това означава, че каквото ние мислим, че знаем за лукса при персите, които гърците често описват като декадентски, претрупани и разглезени с лукс, е просто продукт на пристрастността на историята. Същото може да се каже за царете на древна Тракия. Ние знаем за тракийците през погледа на гърците. Тази изложба е за предмети и материали от огромен спектър от различни култури, останали, за да ни разкажат, че има много повече да се каже лукса от това, което е останало в нашата писмена история."
Панагюрското съкровище вече е било гост на Британския музей през далечната 1976 година.
"Това наистина е възможност веднъж за поколение на любителите на музеи във Великобритания да видят това съкровище. Мисля, че посетителите ще бъдат изненадани. Древна Тракия не е добре позната на любителите на музеите на Острова. Това е възможност да им разкажем за културното богатство на древна Тракия като важна част от по-големия гръко-персийски свят, с който хората са по-добре запознати", коментира Джейми Фрейзър.
Освен деветте изящни предмета от Панагюрското съкровище, в експозицията има още един български представител. Това е сребърна амфора с грифони, открита в Кукова могила от некропола Дуванли край Пловдив, датирана около 480 година преди Христа. Амфората е поставена в една витрина редом с впечатляваща златна гривна от Таджикистан и сребърна купа от Алтънтепе, Турция, датирани горе-долу по същото време и наистина е впечатляваща връзката между тях. В надписа на витрината е отбелязано, че техни подобия са изобразени на релеф в Персеполис като пример за дарявани предмети.
Вицепрезидентът на България Илияна Йотова и министърът на културата Найден Тодоров бяха първите официални гости, които разгледаха изложбата. Придружаваше ги българският посланик Марин Райков.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..