През 2019 г. непалецът Нирмал Пурджа постави световен рекорд, като завърши т.нар. Хималайска корона за 6 месеца и 6 дни. За това време той изкачи 14-те най-високи върха на планетата. Впоследствие беше обявено, че, както повечето хора, не е бил на най-високата точка на два от тях - Манаслу и Дхаулагири, които е изкачил през 2021 г. Това удължи срока на рекорда му на 2 години, но въпреки това, от логистична гледна точка, проектът му "Project possible" беше впечатляващ. Нимс, както накратко наричат непалеца, сформира екипи от силни шерпи, които бързо и методично подготвяха маршрута до съответния връх, а след това той се изкачваше бързо до него, за да се прехвърли на следващия. Макар и с допълнителен кислород, с помощта на шерпи, Нирмал Пурджа показа отлична спортна форма и организаторски талант.
В годините след това той записа и други постижения, които накараха света да научи името му. През януари 2021 г., заедно с още 9 непалци, осъществи дългочаканото изкачване на К2 в Пакистан. Вторият по височина връх на планетата беше последният осемхилядник, който нямаше зимно изкачване, въпреки проведените 7 експедиции в рамките на няколко десетилетия. Изкачването беше ключов момент и заради начина, по който беше направено - изцяло от непалски, топ алпинисти, които дотогава бяха основно шерпи за своите клиенти. Водени от Нирмал Пурджа, те извървяха последните метри до върха, хванати за ръце и пеейки непалския химн.
Бившият член британските специални служби (гурка), мотиватор, мениджър, изключителен спортист и вдхновение за хора от цял свят Нирмал Пурджа не само създаде впоследствие успешен бизнес (негови клиенти са заможни и дори короновани особи), но постави шерпите на друго ниво. От “слуги” на чуждестранните планинари те се превърнаха в техни гидове с основателната претенция, че определят правилата в родните си планини и без тях изкачванията на клиентите им са трудно осъществими.
В момента 39-годишният Нимс е на експедиция до Еверест и Лхотце със своя екип и със свои клиенти. В края на месеца ще правят скокове с парашут и полети с уингсют в Непал, а на 8 юни се очаква да пристигне в София за среща с българската публика. Посещението му е по покана на местна фирма за автомобилен транспорт и логистика.
Към Фейсбук събитието: https://www.facebook.com/events/107240915699275/
Очаква се Нирмал Пурджа да пристигне на 7 юни вечерта или директно на 8 юни, когато е презентацията му. Все още не е ясно точно кога, тъй като той ще пристигне от Хималаите, а след София заминава директно за Пакистан, където ще води клиенти до връх К2. Това съобщиха за БНР от екипа на домакините. За фирмата, по чиято покана Нирмал Пурджа ще посети България, това е имиджово събитие, тъй като непалецът, чрез своята фондация, е известен поддръжник на екологичните каузи, а компанията-домакин си е поставила тази година за цел да постигне “0 емисии” замърсяване. Организаторите се надяват срещата с Нирмал Пурджа да насърчи хората в България не само да преследват мечтите си, но и да полагат грижа за опазването на природата.
Събитието е подкрепено и от българска компания, официален представител на марката планинарски и алпийски обувки, с които Нимс изкачва високите върхове. “Той доказва на практика онова, което е в основата на философията ни - че “няма прекалено далечно място”, посочват от въпросната фирма, която организира редица спортни събития в България, включително от световния календар по скайрънинг.
През 2019 г. Нирмал Пурджа даде първото си интервю за българска медия - за БНР. Можете да го прочетете и чуете тук.
Още за Нирмал Пурджа: https://bnr.bg/horizont/post/101184983
Още за първото зимно изкачване на К2: https://bnr.bg/horizont/post/101405890/istoricheski-uspeh-i-tragedia-na-k2
---Новините следете в рубриката ни "Екстремните спортове".
И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова. Една от лентите, чиято премиера ще бъде..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..