Стотици хиляди хора, млади и възрастни, изпълниха до краен предел най-големия парк Орхангази в Малтепе на азиатския бряг на Истанбул за предизборния митинг на опозиционния Национален алианс, който се проведе под наслов "Голямата среща с народа", предаде БТА.
Паркът бе като море от развяващи се червени знамена и постери с лика на Ататюрк. Възгласи "Право", "Искаме истинско правосъдие", "Време е за промяна", "Икономически просперитет", "Пролетта е наша" огласяха терена. Направи впечатление многолюдното присъствие на жени и младежи.
В митинга участваха лидерите на 6-те политически партии (Народнорепубликанската партия, "Добра партия", ДЕВА, Партията на бъдещето, Партията на щастието и Демократическата партия), които са обединени в Националния алианс начело с кандидата за президент Кемал Кълъчдароглу, както и кандидатите за вицепрезидент Екрем Имамоглу, кмет на Истанбул, и Мансур Яваш, кмет на Анкара.
В речите си лидерите акцентираха, че изборите на 14 май ще донесат промяна на едноличния режим, а също и че изборът за президент ще бъде спечелен още на първия тур от опозиционния кандидат Кемал Кълъчдароглу.
Митингът продължи повече от 3 часа, но хората не си тръгваха и останаха до края, въпреки че бе притъмняло и заваля дъжд. Танцуваха и пееха заедно.
Когато кандидатът за президент на опозиционния алианс Кемал Кълъчдароглу излезе на трибуната, присъстващите го посрещнаха с бурни възгласи "Обещаваме ти", "Пролетта идва", "Ти ще си нашият президент". (Това са няколко от предизборните лозунги на основната опозиционна Народнорепубликанска партия).
В речта си Кълъчдароглу акцентира на демокрацията, на парламентарната демокрация, от която по думите му най-много се нуждае в момента Турция, както и от спечелването на президентския пост още на първия тур.
"Аз ще бъда президент на 85-милионна Турция и целта е да я издърпаме нагоре, да служим справедливо на народа. Страната и народът се нуждаят от икономически просперитет и от спокойствие, защото разединиха обществото на базата на религията, каза Кълъчдароглу.
Той специално акцентира на младите хора, чиито гласове ще бъдат от значение за вота.
"Около 800 хиляди младежи ще гласуват за пръв път в Истанбул. Вие сте тези, които ще допринесете за промяната на автократичния режим с демократично управление. Вие сте нашата сила. Това е чест, която вярвам, че ще изпълните достойно", заяви кандидатът за президент на опозицията, съперник на Ердоган.
Той обеща, че ако опозицията дойде на власт ще върне в страната им сирийските и афганистанските мигранти.
Близките до опозицията медии окачествиха митинга като най-големия и многолюден опозиционен митинг през последните 20 години.
В Истанбул предизборният маратон ще продължи днес с митинг на Републиканския алианс начело с президента Реджеп Ердоган.
Митингът се свиква следобед в най-големия парк в европейската част на Истанбул - националният парк на летище „Ататюрк“.
Очаква се това да бъде най-многолюдният митинг на Републиканския алианс, за който ще пристигнат много хора от различни райони на мегаполиса, а също и от провинцията, съобщиха проправителствени медии.
Последните митинги на опозиционния Национален алианс, основните съперници на Републиканския алианс, и на кандидатите за президент на изборите ще се проведат на 12 май в Анкара, два дни преди изборите за парламент и президент, които ще се състоят на 14 май.
Ако има балотаж на президентските избори, той ще бъде на 28 май.
Нови земетресения разлюляха гръцките острови Крит и Санторини, които са пълни с туристи. Няма пострадали. В морето до град Ханя на остров Крит е епицентърът на земетресение с магнитуд от 4,5 по Рихтер. Туристите споделят, че е било много силно и са побегнали от хотелите. Заведенията също се изпразниха от клиентите, казаха собствениците им. Няма..
В историческо гласуване в британската Камара на общините депутатите одобриха законопроект, който ще проправи пътя за огромна социална промяна, като ще даде правото на неизлечимо болните възрастни в Англия и Уелс да сложат край на живота си. Законопроектът за " асистираната смърт", който беше подкрепен с 314 гласа "за" срещу 291 "против", сега..
Историческа среща между арменския премиер Никол Пашинян и турският президент Реджеп Ердоган се проведе тази вечер в Истанбул. Ердоган определи събитието като стъпка към регионалния мир. Разговорите се проведоха в двореца Долмабахч" в Истанбул. Според анализатори арменският премиер Никол Пашинян е изтъкнал пред турския президент Реджеп..
Въвеждането на еврото няма да се отрази на лихвената политика на банките, увери председателят на ресорната им асоциация Петя Димитрова, която участва в церемония по връчването на банкови награди тази вечер. Димитрова призна, че информационната кампания, свързана с преминаването от лев към евро, трябва да бъде засилена: "Ще засилим..
Началникът на генералният щаб на израелските въоръжени сили заяви, че Израел трябва да бъде готов за продължителна война срещу Иран. Генерал е Еял Замир посочи, че бойните действия започнали миналия петък, са станали възможни със съчетаването на "оперативни и стратегически усилия, някои от които са с временен характер". Затова историята няма да..
Говорителят на иранския президент - Маджид Фарахани заяви, че преговорите със Съединените щати относно ядрената сделка биха могли "лесно" да продължат, ако Вашингтон призове Израел да спре атаките. "Американският президент Доналд Тръмп би могъл лесно да спре войната само с едно телефонно обаждане до израелците. Но не знам защо не го направи...
Тази вечер в Трявна президентът Румен Радев откри Националните Славейкови празници. Програмата за ежегодните тържества, наситена с културни събития, продължава до неделя. Националните тържества в почит на духовното наследство на Петко и Пенчо Славейкови, са най-значимото културно събитие за Трявна, което предлага на публиката спектакли,..
" Нашата кожа запомня слънчевите изгаряния още от детството ни , след време, ако пак на същото място има изгаряне, става опасно, каза за "Нощен..
"Към настоящия момент назначените служители в болницата в Силистра са 505 души . Служителите, които са в пенсионна възраст, са 113 . Не ни достигат..
Има страх в управляващите от мнението на българския народ. Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "От "Възраждане" от..