Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всички деца от първи до четвърти клас изучават музикален инструмент – пиано или акордеон"

Музикалните чудеса на Вероника Тодорова в едно селско училище

Селско или градско училище – важни са хората, които работят, творят и възпитават децата, казва виртуозната акордеонистка

Вероника Тодорова
Снимка: БГНЕС

15 свирещи деца в троянско село само за 2 години – това успява да постигне световноизвестната българска акордеонистка Вероника Тодорова в родното си село Дебнево. От три години тя живее и твори в Дебнево, а от миналата година е и преподавател по музика в местното основно училище.

Вероника Тодорова е сред отличените тази година от Община Троян културни дейци. Тя ще получи почетен знак и почетна грамота за разработване и осъществяване на иновация в учебното съдържание в часовете по музика.

"Нашата иновация се състои в това, че всички деца от първи до четвърти клас изучават музикален инструмент – пиано или акордеон. Те имат възможността да се докоснат и до други музикални инструменти – китара, цигулка, ударни, но аз лично се занимавам с тях с пиано и акордеон. Иновацията ми се базира отчасти на експеримент, проведен в началото на 90-те години в Германия", разказва Вероника Тодорова пред БНР. А 10-годишният експеримент доказва повишаване на коефициента на интелигентност при децата, изучавали музикален инструмент. Оказва се, че резултатите на децата по литература и математика стават по-добри след обучението по музика спрямо тези на неизучавалите музикален инструмент.

Иновацията се прилага от Вероника Тодорова вече втора година в основното училище "Иван Вазов" в село Дебнево.

"Селско училище или градско училище – важни са хората, които работят, творят и възпитават децата там. Ние имаме здравомислещи интелигентни млади хора, както и директорката на училището г-жа Кремена Стойчева, екипът, колегите в училище с огромна подкрепа участват в тази иновация. Децата са ни около 30-35 от 1-ви до 7-и клас, от първи до четвърти клас са може би около 15", отбелязва тя.

Вероника Тодорова е горда, че "абсолютно всички деца от първи до четвърти клас владеят вече един музикален инструмент".

"Знам, че най-важна е работата с децата, искрата, която виждам в процеса на работа в техните очи и отношението, което след всяка тяхна изява те развиват към музиката и към изкуството."

Вероника Тодорова  Снимка: БГНЕС

Виртуозната акордеонистка Вероника Тодорова признава, че я зарежда както любовта на децата, която получава при заниманията си с тях, така и съживяването на родното ѝ село. Нарича фестивала, който инициира в Дебнево - Jam on the River, "моето бебе", като се заканва и тази година да има много звездно присъствие. Съвместните ѝ концерти с Веско Ешкенази преминават при огромен интерес.

Сега в Дебнево са в очакване още желаещи да подпомогнат каузата да се включат с обучение на други музикални инструменти.

Повече чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51