Това заяви пред БНР Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики след последния трагичен инцидент с участието на млад шофьор тази нощ в София. Става дума за водач, получил своето свидетелство за управление на МПС преди два месеца и половина, уточни Диана Русинова.
Ако е толкова голям спирачният път, става дума за много висока скорост, трябва да бъдат отчетени още състоянието на настилката и видът на гумите на автомобила, поясни експертът.
Ако автомобилът е бил гонен от МВР (каквато версия се разви, но от полицията опровергават), то скоростта е била над 100 км/ч при разрешена 50 км/ч, валидна за населено място, изрази предположение Русинова.
"Много са хипотезите "ако". Въпросът е как да не стигаме до хипотези "ако". Ние се местим от кръстовище на кръстовище, цъкаме с език, а мерки не се вземат. Крайно време е да има някакви мерки и ограничения за младите водачи – да не се качват на мощни коли", коментира Диана Русинова в предаването "Преди всички", запитана дали щеше да се стигне до същите трагични последици, ако зад волана е бил опитен шофьор.
"Конкретни мерки: не може да кара автомобил над определена кубатура. На всички богати родители, които купуват такива автомобили на децата си, казвам: или превръщате децата си в убийци, или самите вие убивате децата си. Не може на водач, който до вчера е карал с 30 км/ч, въртейки по улиците на София по маршрут, който е удобен, за да се научи, колкото да си вземе книжката, ние да го пуснем това дете с мощна кола да пили гуми по улиците на София. Ето как свършва цялото това нещо."
Европейският център по транспортни политики вече е предлагал да се изготвя психологическа оценка с превантивен характер, изтъкна Русинова.
"Но не фиктивна, а реална оценка. Не всеки. По време на курса всеки добър инструктор може да прецени кога един водач е склонен да бъде рисков."
Поредният случай със загинали млади хора според нея показва "овчедушието" и незаинтересоваността на институциите у нас.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..
Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак. Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..
Държавата, едва справила се с регулацията на аналоговия хазарт, ще трябва да се ориентира към контрол на дигиталния. Скорошна кръгла маса, организирана на метри от казино в София, отчете, че онлайн пространството отваря безброй много възможности за създаване на зависимости у хората. 43 000 души наброява списъкът с хазартно зависимите, които не..
Плевенските фотографи Любомир Бенковски-Бенджи и Мирослав Григоров подреждат изложба в Клуба на фоторепортерите в София. Всеки от тях участва с по 15 репортажни фотографии, откъдето идва и името на фотоизложбата - "Репортажно 2х15 “. " Изложбата се открива на 16 април от 18.30 часа в клуб на фоторепортера в София . Кръстили сме я..
Български представител влиза в Управителния орган на новата Паневропейска организация на танцовите фестивали , която обединява 23 фестивала и танцови платформи от 22 държави. Първата асамблея на мрежата, която приключи в събота във Валенсия, избра състава на своя седемчленен ръководен орган. Европейските фестивали гласуваха доверие на Асен..
Талант от Силистра получи повиквателна за националния отбор по тенис за жени за турнира "БИли Джийн Кинг къп". Младата тенисистка от Силистра сбъдва мечтата на хиляди деца да представлява България на международната сцена. Само на 18 години Лидия Енчева вече е част от националния отбор за жени, който игра в Кипър. Любовта ѝ към тениса започва..
В планините обстановката е все още зимна, казва Иван Драгошинов, работил дълги години като част от постоянния екип на Планинската спасителна служба , а след пенсионирането си - доброволен спасител. Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца Неговият призив към всички, които искат да отидат в планината по празниците е да свалят от..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Свещеник от Кърджали започна инициатива за основен ремонт на храма в гробищния парк на града . Разкрита е дарителска сметка за желаещите да се включат..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата...