Проектът "Изкуство с увреждания" е изцяло адаптиран на брайл и достъпен за хора със затруднено придвижване. Изложбата ще се проведе в Национален студентски дом на площад "Народно събрание" 10. Откриването е на 10 май от 19.00 часа. Всички посетители ще могат да разгледат експонатите до 18 май, входът е безплатен за всички.
Полина Герасимова е визуален артист и сценограф, но най-вече момиче с мисия! Тя стои зад създаването на "Музико" - специален музикален инструмент, разработен за деца, с приоритет за деца с увреждания. Проектиран е с цел да даде възможност на деца да свирят заедно и едновременно, използвайки наличните си сетива.
Изложбата "Изкуство с увреждания" има своята предистория.
"Бях поканена от „Музейко“ да участвам в една програма на Творческа Европа за популяризаране чрез изложба в обществена тоалетна в шест града в Европа на проблемите на хора с увреждания. Тогава започнах да мисля какво мога да направя като артист. Стигнах до извода, че би било абсурдно да правя нещо, с което мога да им популяризирам проблемите, тъй като аз всъщност нищо не знам за тези проблеми. Тогава си казах, че е по-добре да направя нещо за тях! Изложба, която е адаптирана изцяло на Брайл - за хора с увреден слух, за хора със затруднено придвижване. Така се завъртяха нещата. Започнах да търся какво се случва по света в тази посока.", разказва Полина Герасимова.
11 личности, променили света с постиженията си, се превръщат и в личното проникновение на Поли. Портрети на Хелън Келър, Бетовен, Рей Чарлз, Стиви Уондър, Фрида Кало, Стивън Хокинг, Бетани Хамилтън, Ерик Вайхенмайер и Ван Гог ще бъдат част от концептуалното събитие.
"Има ужасно много хора, чиито постижения са недостижими, дори и за хора без увреждания.“ Тези личности, които съм избрала, са първи в сферата, в която се изявяват. Те са променили света! Реших, че мога да направя една такава изложба, в която аз реално не присъствам като артист, но представям селекция на личности, на които лично се възхищавам!"
Голямото вдъхновение за Полина Герасимова е историята на Хелън Келър.
"Това е една дама, която е живяла през 19 - 20 век. Изключително популярна по света. Тя има много световни награди за мир. Посетила е 39 държави, докато е била жива. Това е човек, който не вижда и не чува, но успява заедно с асистентката си да се научи да чете символи, които тя е изписвала върху нейната ръка, когато е била на 6 години. Другото нещо, което за мен е абсолютно необяснимо, е как тя си е слагала ръката върху лицето на човек, с единия пръст върху устните, а с другия върху скулата, за да усеща вибрациита, докато човек говори. Усещала е дори разположението на езика и така е успявала да разпознава думата. Най-абсурдното е, че успява да се научи да говори."
Чуйте цялото интервю на Полина Герасимова за изложбата "Изкуство с увреждания" в звуковия файл.
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..