Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надзирателите излизат на протест

Снимка: БГНЕС, архив

Служители на затвори, следствените арести и пробационните служби в страната излизат на протест в 9 часа.

Действията им са провокирани, след като не бе постигнато съгласие с правосъдното министерство за работното време и исканото увеличение на заплатите с 20 процента.

От синдиката на служителите в затворите са изпратили писмо с исканията си до министъра на правосъдието Крум Зарков. Според тях преминаването на 12-часови работни смени е довело до свръхнатоварване на надзорния състав. 

Валентин Мартинов, председател на синдиката в Бургас

"Когато няма добро финансиране, няма и добра охрана. Всичко, което е свързано със сигурността, е скъпо и затова трябва да се финансира. Също исканията ни са да се направи анализ. След Нова година минахме на 12-часови смени, бяхме досега на смесен режим на работа - 8, 12 и 24 часа, но в момента сме само на 8 и 12 часа. В страната колегите се оплакват от недостиг на хора, също - натрупване на отпуски и абсолютно неща, които затрудняват колегите, които пътуват от другите населени места."

Докога ще продължат протестите на служителите на затворите?

"Ние просто няма да се откажем. Оттам нататък ще има протест, национален, в София", каза още Валентин Маринов.

Служителите на затвора в Белене се присъединяват към националния протест.

В протеста се включват само тези, които не са на работа. Още от Ивайло Тодоров от синдиката  на  служителите в затворите , зам.-председател на дружеството в затвора в Белене.

"Основно за нарушени права. Имаше едни, преди години, спогодби за дежурствата, смесения режим на работа - смени по 24, 12, 8 часа. Те бяха нарушени от министъра на правосъдието. Това е първото нещо, за което ще протестираме. Следващото е относно... инфлацията вече е доста голяма доста голяма, ресурсите са много малки. Няма никакви финансови разчети за тази година, нито за миналата имаше. Така че политическото ръководство в това отношение е кръгла нула, няма нищо по отношение на финансовите средства. На трета позиция бих посочил икономията на средства, да не назначават нови служители. И оттам идва недобрата обезпеченост на затворите в България, слабата сигурност от страна на колегите."

И надзирателите от затвора в Бобов дол се включват в протестите на колегите си от страната, каза за БНР тази сутрин Георги Стоянов, който е зам.-председател на синдикалното дружество на работещите в системата.

Протестът е под формата на събрание на открито, на което се обсъждат създалата се ситуация и проблеми с така нар. реформа след преминаването на 12-часови работни смени.

В момента надзирателите и хората от надзорното звено в затвора в Бобов дол са 100. От март досега са напуснали четирима, а в момента има недокомплект от 12 души, което е критичният минимум, каза Стоянов.

"Напусналите след тази реформа от март досега, напуснали са четири служителя, като единият е с 27 години трудов стаж, а другият - година и половина. Направете си сметка, че няма разделение, има проблем. В момента работи недокомплект от болнични и напуснали - 12 човека. Това е приблизително едно отделение. 

Заради тази цел, заради постигане на целта, поставена от министъра на правосъдието - да няма надработване, в момента не излизаме отпуск. Служителите имат натрупани по над 100 дни отпуск. Тази тенденция, ако продължи още известно време, две години напред не можем да се оправим, да влезем в нормата. 

Но министерство на правосъдието и главна дирекция Изтърпяване на наказанията не искат да ни чуят. За тях са важни цифрите. Казват, че са свалили с 85% извънредният труд. Да, хубаво, обаче за сметка на отпуски и на болнични. Реформата на министъра я прехвърли към НОИ. Работата на 12 часа е много по натоварваща от 24-часово дежурство, и мога да ви го кажа от опит, защото в системата съм от 27 години."


По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Испанският министър на труда и втори вицепремиер Йоланда Диас присъства на пресконференция след заседанието на кабинета в Мадрид, Испания, 4 февруари 2025 г

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..

публикувано на 04.02.25 в 22:28
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, в центъра, е посрещнат от войници от армията по време на посещение на границата между САЩ и Мексико в Сънланд Парк, 3 февруари 2025 г.

Мексико разполага 10-хиляден военен контингент за охрана по границата със САЩ

Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..

публикувано на 04.02.25 в 22:15
Египетски камиони с хуманитарна помощ се движат по пътя Салах Ал Дин в южната част на Ивицата Газа, 3 февруари 2025 г.

Над 50 т хуманитарна помощ за Газа, предоставена от Малтийския орден, ще тръгне от Кипър

Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..

публикувано на 04.02.25 в 22:01

След Хърватия и у нас: Призив за бойкот заради високите цени в хранителните вериги

За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..

публикувано на 04.02.25 в 21:45
Председател на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц.

Три седмици преди парламентарния вот в Германия: Подкрепата за блока ХДС/ХСС отбелязва лек спад

Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..

публикувано на 04.02.25 в 21:36
Володимир Зеленски

Зеленски към Тръмп за залежите на редки метали: Открити сме за разработването им с нашите партньори

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че екипът му вече е в контакт на специалния пратеник на Вашингтон за Украйна Кийт Келог и съветника по националната сигурност Майкъл Уолц и че има "работни дати" за посещение на американска делегация, предаде Ройтерс. Коментирайки интереса на американския президент Доналд Тръмп към украинските редки..

публикувано на 04.02.25 в 21:17

МВнР: Българите, които остават в зоната около Санторини, да се свържат с посолството в Атина

Министерството на външните работи призова българските граждани на Цикладските острови, които са взели решение да не напускат земетръсната зона, да се свържат с посолството ни в Атина и да предоставят свои данни за контакт в случай на необходимост. Хиляди жители на Санторини и близките острови се евакуираха през последните дни с кораби и самолети,..

публикувано на 04.02.25 в 20:58