"Решенията на всеки член на ЕС влияят на всички останали. Икономиките са тясно обвързани" Това обясни пред БНР Весела Чернева, заместник - директор на Европейския съвет за външна политика.
"Франция винаги е искала да има независимо позициониране спрямо САЩ и ЕС да бъде опаковката на тази независимост. В момента обаче залогът е твърде голям, за да може такъв тип поведение дългосрочно да се изплати. Възходът на Китай предизвика оглеждане и в Европа – да видим къде сме и как трябва да се държим. Но чувството, че трябва да действаме заедно, като демокрации, срещу една част от света, където има автократични лидери, неминуемо вкарва Европа по-скоро в руслото на САЩ".
Чернева отбеляза, че има много страни, за които светът не е двуполюсен и искат да бъдат собствен полюс.
"Това са държави като Индия, Саудитска Арабия и Турция. Архитектурата през следващите 5-10 години ще бъде смесица от тази двуполюсност – два големи играча и много по-малки, които обаче имат решаваща роля в своите региони".
Геополитически ЕС означава общността да бъде достатъчно гъвкава, за да реагира и да извлича полза за себе си в различни ситуации, обясни тя.
"Визията на Макрон е доста по-амбициозна. Той смята, че ЕС може да бъде, сам по себе си, отделен играч, отделен полюс, който да привлича съюзници. Дали това е възможно зависи от няколко неща - ще успее ли ЕС да се справи с Русия и приключването на войната, а също дали ще остане достатъчно конкурентоспособен.
За Макрон е важно икономическият и отбранителният профил на Европа да останат достатъчно силни. Затова той призова в статия във „Файненшъл таймс“ да се намалят амбициите по отношение на промените в законодателството заради зелената сделка, за да може европейските бизнеси да спазват правилата, които вече съществуват и да запазят своя пазарен дял"
Зелените в Германия обаче казват, че няма да предадат отказа от ядрена енергетика и Германия няма да стане отново държава, която да разчита на ядрени централи, посочи Черенева.
"За Франция е точно обратното. Тя продължава да строи реактори. От друга страна има взаимозависимост. Плановете на Германия за енергийна сигурност включват внасянето на ток от Франция, който се произвежда в ядрени електроцентрали".
Весела Чернева обясни и сложните отношения на Германия с Китай.
"Германия продължава да бъде най-големият износител в ЕС. Много немски компании не просто произвеждат в Китай, а го правят за китайския пазар. Отношенията с Пекин за тях са не просто периферно влияние. Какво казват управляващите там, за тях е рамково условие, в което трябва да развиват бизнесите си".
Много френски фирми пък разбират, че системната заплаха от страна на Китай е, че не просто може да бъде по-силен конкурент, отбеляза Чернева.
"Китай взима, някои казват открадва, стратегически бизнеси, които са били сърцевината на европейския растеж с години – автомобилостроене и технологии, свързани с производството на възобновяеми енергийни източници. Затова ЕК изпрати писмо на европейските правителства, в което ги моли да продължават да говорят с Китай, разбирайки, че нещата все повече загрубяват, но и осъзнавайки, че отделянето от Китай би било на много висока цена за европейските икономики. Ако утре Китай влезе в Тайван, това ще бъде трудно за преглъщане от страна на ЕС, но същевременно икономическият аспект на тези отношения продължава да бъде много по-важен".
Весела Чернева разясни и мотивите за предложението за въвеждане на квалифицирано мнозинство, което Германия постави на масата в ЕС.
"То е свързано с необходимостта ЕС да взима решения. Групата вече е станала много голяма и в нея има различни национални интереси, както и лидери, които не взимат предвид, че цялото би трябвало да е по-голямо. В тази група от 27 има много въпроси, които не могат да бъдат решени, особено в сферата на външната политика и сигурността. Затова разширяването става невъзможно или много трудно. По тази причина Германия започна с инициативата за въвеждане на квалифицирано мнозинство.
За малките страни това е заплаха, доколкото големите биха могли да се съберат и да решат вместо тях. Това означава отпадане на правото на вето. Но също така означава и че ти не може да бъдеш страна в периферията. Цената да бъдеш страна в периферията става по-висока. Това е и въпрос на амбиция на съответната държава да формира нови посоки в ЕС. Решението обаче трябва да бъде прието с единодушие. Вероятно в скоро време това няма да се случи. Но е необходимо да знаем, че това е бариерата не само пред по-нататъшното разширяване на ЕС, но и пред по-доброто му функциониране по стратегически въпроси".
Цялото интервю на Весела Владкова с Весела Чернева може да чуете в звуковия файл.
Бойко Борисов: Така че към днешния ден, към този момент, нека да излезат хората да гласуват. Време - слънчево, терен - отличен за игра. Както казваха - тревата е тучна и сочна. И се пазете от Гунди в последните секунди! *** Седем пъти молих се на Бога. Седем самурайки уважавах. Седем планини пребродих, седем външни гуми смених на..
Най-важните фактори в една предизборна кампания са обществената подкрепа за политическите идеи и размера на достъпните финансовите средства за реклама и други акции. С много пари и висока репутация се славят милиардерите, които имат много почитатели заради постиженията и успеха си и естествено - финансови средства, които да дарят на..
Испанското правителство изпраща още 5 хиляди военни и 5 хиляди полицейски служители в областта Валенсия след опустошителните наводнения там. Това обяви в обръщение премиерът на Испания Педро Санчес. Държавната помощ е в отговор на изпратено искане за съдействие от регионалните власти. По последни данни, цитирани от АФП, бедствието е отнела..
Увеличава се интересът към изучаването на японски език в България, каза пред БНР София Граматикова - преподавател по японски език в Софийския университет "Свети Климент Охридски". Най-старото висше учебно заведение у нас подписа споразумение за сътрудничество с Токайския университет. Копнежът към японската култура за София е започнал още в детството ѝ...
Таксиметровите услуги в Смолян поскъпват с решение на Общинския съвет. След продължителни дебати Общинският съвет в Смолян вдигна цените на таксиметровите услуги в града. На заседанието присъстваха представители и на две таксиметрови компании. За Смолян минималната дневна тарифа става 1.00 лев, като досега цената беше 70 стотинки на километър...
Има много проблеми в Близкия Изток с територии, религия, политика, икономика, влияние в този регион. Не се вижда зелена светлина, светъл лъч, скоро за промяна в Близкия изток, не съм оптимист, прогнозира доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС, в интервю пред БНР. В предаването "Събота 150" той коментира..
На Архангелова Задушница, която е последната за годината се почита и паметта на всички загинали в битка мъже. В София заупокойна панихида бе отслужена във Военния музей -костница на Централните софийски гробища от патриарха и Софийски митрополит Даниил. В посланието си той посочи, че на днешния ден спомняме паметна на всички наши..
Мисля, че обществеността е наясно, че този проблем, който е създаден от началото на лятото с разцепването на ДПС, вече не е вътрешнопартиен, а на..
Или ще има правителство на малцинството със скрита подкрепа на Пеевски, или нови избори. Такава прогноза направи пред БНР Георги Кадиев, "Нормална..
Ще продължи да има избори до дупка , прогнозира пред БНР бившият депутат и конституционен съдия Георги Марков. " Всичките симптоми на политическа и..