Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Токио се притеснява от военното сътрудничество на Москва и Пекин в Азия

Йошимаса Хаяши
Снимка: Ройтерс

Японският външен министър Йошимаса Хаяши изрази загриженост от военното сътрудничество между Китай и Русия в Азия и заяви, че ситуацията със сигурността в Европа и в Индо-тихоокеанския регион са неделими след руското нахлуване в Украйна.

На срещата на министрите на външните работи на страните от Европа и Индо-тихоокеанския регион в Швеция Хаяши заяви, че войната на Русия в Украйна е "разклатила самата основа на международния ред" и трябва да срещне единен отговор от страна на международната общност. Той предупреди, че "В противен случай подобни предизвикателства ще възникнат и в други региони и съществуващият ред, който е в основата на нашия мир и просперитет, може да бъде фундаментално преобърнат".

Хаяши обвини Пекин, че "продължава и засилва едностранните си опити" да промени статуквото в Източнокитайско и Южнокитайско море със сила и увеличава военните си дейности около Тайван. "Освен това Китай и Русия засилват военното си сътрудничество, включително съвместни полети на свои бомбардировачи и съвместни военноморски учения в близост до Япония", допълни външният министър.

Хаяши също така предупреди, че Северна Корея "ескалира провокациите" в региона, като извършва изстрелвания на балистични ракети "с честота и по начин, които са безпрецедентни".

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експлозии бяха чути в Техеран, Израел нанесе удари по територията на Иран

Силни експлозии бяха чути в иранската столица Техеран и в район на запад от нея. Местни агенции пишат, че са активирани системите за противовъздушна отбрана на страната. Агенция Фарс съобщава за общо шест взрива, а според саудитската телевизия "Ал-Хадат" са атакувани ядрени съоръжения и военни бази. Израелският министър на отбраната Израел Кац..

публикувано на 13.06.25 в 04:00

Европейските държави са обезпокоени от нарастващото влияние на Русия в Либия

Държавите от Европейския съюз са обезпокоени, че нарастващото влияние на Русия в Либия ще позволи на президента Путин "да използва масовата миграция като геополитическо оръжие срещу континента" заяви полският външен министър, цитиран от вестник "Таймс".  Разузнаването показва, че след падането на диктатурата на Башар Асад в Сирия миналия..

публикувано на 13.06.25 в 03:14

Началникът на полицията в Северна Ирландия: Насилието от последните дни е расистко

Началникът на полицията в Северна Ирландия заяви, че семейства са се укривали на тавани и в гардероби по време на безредиците в Балимина. Това се случва след три дни на насилие в града и други населени места в провинцията, при които 41 служители на реда бяха ранени и 15 души бяха арестувани.  Безредиците започнаха в понеделник след мирен..

публикувано на 13.06.25 в 02:56

Международните летища в Кипър са обслужили над 4 милиона души от началото на 2025 г.

За първи път в историята си двете международни летища в Кипър са надхвърлили 4 млн. обслужени пътници за първите пет месеца на годината, съобщи транспортното министерство. Страната преживява третата си поредна силна туристическа година, подчерта ведомството. Рекордният брой пътници, преминали през двете летища в Ларнака и Пафос от януари до..

публикувано на 13.06.25 в 02:44
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп предупреди Израел да не нанася удари по Иран

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп предупреди Израел да не нанася удари по Иран, тъй като Вашингтон и Техеран са близко до споразумение за ограничаване на иранската ядрена програма. Иран предупреди, че ще нанесе удари по американските бази в региона, ако се стигне до конфликт Тръмп обясни пред репортери, че е разпоредил частично изтегляне..

публикувано на 12.06.25 в 21:52
Генералният консул на България в Солун Антон Марков и генералните директори на БТА и БНР - Кирил Вълчев и Милен Митев, бяха гости в последния ден на Международната академия

"Лидерство чрез образование" в Кавала

Генералният консул на България в Солун Антон Марков бе специален гост в последния ден на Международната лятна академия "Лидерство чрез образование“ в град Кавала.  "Залягайте над учението и помнете, че Вашето бъдеще е много по-бляскаво от нашето“, каза Марков пред участниците във форума, като успя да отговори на всички поставени въпроси от..

публикувано на 12.06.25 в 21:28
Испанският премиер и лидер на Испанската социалистическа работническа партия (PSOE) Педро Санчес дава пресконференция в централата на партията в Мадрид, 12 юни 2025 г.

Обвинения в корупция по върховете на управляващата партия в Испания

Вълната от обвинения в корупция стигна до върховете на управляващата партия в Испания. Срещу Сантос Сердан, организационен секретар на Социалистическата работническа партия има сериозни подозрения, че е уреждал подкупи. Политическата буря се разви за часове. В началото на деня стана ясно, че преди седмица Централното оперативно звено на Гражданската..

публикувано на 12.06.25 в 20:35