Украинският президент Володимир Зеленски поиска от Германия да подкрепи страната му, като се присъедини към коалиция за доставка на изтребители, предаде ДПА.
Украйна работи по "създаването на коалиция за изтребители", заяви днес украинският президент на среща с германския канцлер Олаф Шолц в канцлерството в Берлин. "За Украйна е много важно да координираме усилията си", каза Зеленски.
Понастоящем Русия има превес на силите във въздушното пространство на Украйна - ситуация, която трябва да се промени, заяви още той.
Шолц не се ангажира с конкретния въпрос като заяви, че Германия е доставила на Украйна голямо количество оръжия и ще продължи да го прави. Той заяви, че Берлин се "концентрира" върху снабдяването на Украйна със системи за противовъздушна отбрана.
Канцлерът посочи, че Западът ще търси наказание за действията на Русия в Украйна: "Заедно с нашите партньори ние сме за това Русия да бъде подведена под отговорност", заяви Шолц.
Канцлерът заяви, че конфликтът в Украйна "има огромни геополитически последици". Той припомни, че Германия е приела повече от 1 млн. украински бежанци.
Зеленски изрази готовността страната му да обсъжда идващи отвън предложения за мир, но посочи, че тези предложения трябва да се основават на собствената позиция на Киев и на мирен план, предаде Ройтерс.
За пореден път украинският президент изрази увереност в постигането на успех на обявената контраофанзива срещу руските сили. Той изрично подчерта, че по време на офанзивните си действия украинските войски няма да атакуват руска територия, а ще освобождават своята.
Украйна е готова за мир, но това не може да означава замразяване на конфликта и приемане на споразумение под диктата на Русия, каза германският канцлер.
"Русия трябва да изтегли войските си, нещата няма да се получат по никакъв друг начин", заяви Шолц.
Канцлерът също така посочи, че Германия ще продължи да оказва военна и хуманитарна помощ на Украйна и отбеляза, че от началото на войната Берлин е предоставил на Киев подкрепа на стойност 17 млрд. евро, допълва ДПА.
Чуждестранните туристи, посещаващи националните паркове на САЩ, включително Гранд Каньон и Йелоустоун, вече ще плащат солидна такса, обяви администрацията на Тръмп. Министерството на вътрешните работи, което управлява тези известни национални паркове в САЩ, заяви, че от 2026 г. посетителите от чужбина ще трябва да плащат 100 долара в..
Президентът на Турция Реджеп Ердоган изрази надежда, че евентуалните преки руско-украински мирни преговори ще се състоят в Истанбул. Той е казал това по време на срещата на "Коалицията на желаещите", съобщиха от пресслужбата му. "Турция ще продължава дипломатическите усилия, за да подпомогне преките контакти между страните с цел скорошно..
"Границите не могат да бъдат променяни със сила и дългосрочната сигурност на Украйна трябва да бъде гарантирана." Тази позиция е защитил премиерът Росен Желязков в днешната видеоконференция на "Коалицията на желаещите", водена от президента на Франция Еманюел Макрон и премиера на Обединеното кралство Кийр Стармър, съобщиха от Пресслужбата на..
Украйна се е съгласила на американското предложение за мирно споразумение с Русия, съобщават американските медии, цитирайки правителствени представители. Украйна е постигнала споразумение със САЩ по условията на евентуално мирно споразумение с Русия NBC цитира двама неназовани служители на американската администрация, според които има "някои..
Украйна ще може да поддържа 800-хилядна армия в мирно време съгласно мирния план, преработен в преговори между украински, американски и европейски представители, съобщава "Франс прес". Говорителят на Белия дом: Постигнат е "грамаден напредък към мирно споразумение" за войната в Украйна Агенцията цитира високопоставен украински служител да твърди,..
Според евродепутата от ЕНП Радан Кънев, позицията на президента за конфликта в Украйна не е нова и съдържа една и съща линия, която предпоставя победа за агресора. Според него е особено притеснителен фактът, че Радев заема позиция, която противостои на европейската. Пред БНР той заяви: "Това, което особено ме притеснява в днешния ден,..
Върховенството на правото и балансът между институциите са закрепени в Конституцията и тяхното нарушаване неизбежно води до подкопаване на устоите на демокрацията - това заяви президентът Румен Радев на среща на "Дондуков" 2 с председателя на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия проф. д-р Щефан Харбарт. В официалната делегация..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
"Корупцията в горския сектор заплашва да срине един от най-важните отрасли на българската икономика -управлението и стопанисването на държавните..
" Благомир Коцев сякаш пречеше на всички още с избора му , защото решенията му бяха твърде много в полза на обществеността на Варна. Той опита да забави..