Все още има нужда от журналисти, от добри журналисти, които работят по стандартите. Това заяви пред БНР главният редактор на "Дневник" Велислава Попова преди дискусията "Бъдещето на журналистиката: ще победи ли шумът смисъла". По думите й до голяма част изкуственият интелект не може да замести журналистите и медиите:
"Не може да съобщи новините, не може да зададе ключовите въпроси, не може да се опита да обясни на хората как определени политически, икономически, геополитически процеси ги засягат и какво означават за тях. Изкуственият интелект може да помага за анализ на данни, за резюмиране на информация и други неща. Все по-голямо значение ще има необходимостта от журналисти в определени жанрове. Няма как да се заместят разследванията, репортажите, няма как той да бъде на място и да зададе въпросите".
Потребителите усещат информационни лавини, които всеки ден се появяват от различни места, посочи Попова. Според нея именно затова идва нуждата от хора, които да правят селекция, за да можеш да се ориентираш във важните неща и факти и къде можеш да се информираш качествено. На журналистите им се налага всеки ден да обработват огромно количество информация за все по-кратко време, за да може от него да произведат различен тип материал, подчерта тя.
"Имаме нужда от този разговор и като колеги, дори за кратко да спрем и да си поговорим накъде и как всеки се справя и как това помага общо на по-добра медийна среда в България. Въпросът е потребителите да могат да разчитат, че ще се ориентират. Шумът може да скрие важното и той да не разбере какво става или какво стои зад него".
Предизвикателство пред медийните екипи е да покажат важните неща, но и да анализират и разкажат, защото съобщаването на новините вече става много бързо и по много канали, коментира Попова в интервю за предаването "Преди всички".
Когато човек или институция не ни отговарят на въпросите, ние не можем да си свършим докрай работата, посочи главният редактор на "Дневник". И обясни, че ако се влезе в процедура по Закона за достъп до информация, може да се чака средно между 14 дни и 1 месец официално и тогава пак не е ясно дали ще бъде получена информацията.
По думите й във вчерашното си изявление главният прокурор Иван Гешев е направил някои внушения. Трудното пред медиите е, че ние първо трябва да разкажем фактологично случилото се и после да започнем да търсим потвърждение, обяснение, да разберем какво става, каза още тя.
"Ситуацията вчера остави усещането за нови големи, включително предстоящи, размествания и за част от тях ние нямаме отговорите бързо. Всъщност те може би ще се променят всеки ден".
Проблем е, че сред всички кризи и предизвикателства, през които преминават медиите и цялата тази информация, която трябва да се обработва, все по-малко медии могат да имат журналисти, които се занимават с разследване., отбеляза Велислава Попова. По думите й това изисква време и ресурс, без да е ясен резултатът. Хора, работили в медии, започват да работят в неправителствени организации или се обединяват медии, за да направят големи разследвания, подчерта тя.
Според нея в медиите има някаква свръхконкуренция. Общо можем да си свършим по-добре работата, изказа мнението си Попова и изтъкна, че "тогава като медии и журналисти ние ще сме и по-силни".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Народните представители обсъждат окончателно дали да бъдат намалени таксите на студентите платена форма във висшите учебни заведения. В доклада на комисията, който обсъждат в Народното събрание, е предвидено таксата на заварените студенти да не може да нараства повече от 20% годишно, а платената форма на обучение да е минимум 60 на сто от..
ЕС е забавил някои плащания по Механизма за Украйна, съобщи пред "Политико" германският евродепутат от зелените Даниел Фройнд. Причината е, че за първи път Киев е пропуснал да изпълни няколко ключови етапа от необходимите реформи, поясни той. Фройнд се завърна наскоро от Украйна, където е имал срещи и разговори с представители на..
КС отново не успя да вземе решение за "домовата книга" със служебни премиери И след второто сезиране на Конституционния съд, т.нар. домова книга на длъжностите, измежду които президентът може да избира служебен премиер, оцеля. Обновеният състав на съда се раздели на 6:3:3 и така за втори път не успя да вземе решение противоречат ли на..
Гърция премахва таксите за банкомати от август. От 11-ти август се премахват банковите такси при теглене на пари в брой от банкомат. Промените в закона бяха гласувани в парламента. Министърът на икономиката и финансите Кириакос Пиракакис поясни, че тегленето на пари в брой от банкомат на банка различна от тази на картодържателя няма да се..
Противоречивата позиция, която към момента демонстрира Тръмп, е част от натиска на военно-промишленото лоби, което, ако продължи да милитаризира перспективата в САЩ и Европа, ще ни докара до Трета световна война, каза в интервю за предаването "Преди всички" журналистът и дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Русия Валерий Тодоров...
Народното събрание избра Весела Караиванова - Начева за управител на Националния осигурителен институт за срок от четири години. Тя получи подкрепата на 141 народни представители. "Против" гласуваха от "Възраждане", МЕЧ, "Величие" и един депутат от ПП-ДБ, а други четирима от парламентарната група на коалицията се въздържаха. Беше избран и..
Президентът Румен Радев наложи вето на част от промените в Закона за здравното осигуряване. Според държавния глава лимитите в здравеопазването противоречат на Конституцията. В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, които целят ефективното разпределение на публичните финанси в областта на медицинската помощ, но в..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..