Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велислава Попова: Все по-малко медии могат да имат разследващи журналисти

Има някаква свръхконкуренция, а общо можем да си свършим по-добре работата, каза главният редактор на "Дневник"

Снимка: sbj-bg.eu

Все още има нужда от журналисти, от добри журналисти, които работят по стандартите. Това заяви пред БНР главният редактор на "Дневник" Велислава Попова преди дискусията "Бъдещето на журналистиката: ще победи ли шумът смисъла". По думите й до голяма част изкуственият интелект не може да замести журналистите и медиите:

"Не може да съобщи новините, не може да зададе ключовите въпроси, не може да се опита да обясни на хората как определени политически, икономически, геополитически процеси ги засягат и какво означават за тях. Изкуственият интелект може да помага за анализ на данни, за резюмиране на информация и други неща. Все по-голямо значение ще има необходимостта от журналисти в определени жанрове. Няма как да се заместят разследванията, репортажите, няма как той да бъде на място и да зададе въпросите".

Потребителите усещат информационни лавини, които всеки ден се появяват от различни места, посочи Попова. Според нея именно затова идва нуждата от хора, които да правят селекция, за да можеш да се ориентираш във важните неща и факти и къде можеш да се информираш качествено. На журналистите им се налага всеки ден да обработват огромно количество информация за все по-кратко време, за да може от него да произведат различен тип материал, подчерта тя.

"Имаме нужда от този разговор и като колеги, дори за кратко да спрем и да си поговорим накъде и как всеки се справя и как това помага общо на по-добра медийна среда в България. Въпросът е потребителите да могат да разчитат, че ще се ориентират. Шумът може да скрие важното и той да не разбере какво става или какво стои зад него".

Предизвикателство пред медийните екипи е да покажат важните неща, но и да анализират и разкажат, защото съобщаването на новините вече става много бързо и по много канали, коментира Попова в интервю за предаването "Преди всички".

Когато човек или институция не ни отговарят на въпросите, ние не можем да си свършим докрай работата, посочи главният редактор на "Дневник". И обясни, че ако се влезе в процедура по Закона за достъп до информация, може да се чака средно между 14 дни и 1 месец официално и тогава пак не е ясно дали ще бъде получена информацията.

По думите й във вчерашното си изявление главният прокурор Иван Гешев е направил някои внушения. Трудното пред медиите е, че ние първо трябва да разкажем фактологично случилото се и после да започнем да търсим потвърждение, обяснение, да разберем какво става, каза още тя.

"Ситуацията вчера остави усещането за нови големи, включително предстоящи, размествания и за част от тях ние нямаме отговорите бързо. Всъщност те може би ще се променят всеки ден".

Проблем е, че сред всички кризи и предизвикателства, през които преминават медиите и цялата тази информация, която трябва да се обработва, все по-малко медии могат да имат журналисти, които се занимават с разследване., отбеляза Велислава Попова. По думите й това изисква време и ресурс, без да е ясен резултатът. Хора, работили в медии, започват да работят в неправителствени организации или се обединяват медии, за да направят големи разследвания, подчерта тя.

Според нея в медиите има някаква свръхконкуренция. Общо можем да си свършим по-добре работата, изказа мнението си Попова и изтъкна, че "тогава като медии и журналисти ние ще сме и по-силни".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за признаване на професионални квалификации

Без дебат, със 137 гласа "за" и само 3-ма въздържали се (от Величие) депутатите приеха на първо четене промени в Закона за признаване на професионални квалификации. Измененията предвиждат автоматично признаване на професионалната квалификация на медицински сестри, преминали обучение в Румъния по специална програма за повишаване на квалификацията.  В..

публикувано на 25.07.25 в 18:24

Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва

Напрежението между Тайланд и Камбоджа се засилва. Официален Банкок предупреди, че сблъсъците със силите на Пном Пен могат да "прераснат във война". До момента се съобщава за най-малко 16 загинали, а десетки хиляди са напуснали домовете си в двете страни. Временният тайландски премиер Пхумтам Вечаячай обяви, че в сраженията вече се..

публикувано на 25.07.25 в 17:48

ЕК намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи

Европейската комисия намалява финансовата помощ за Украйна заради неизпълнени реформи, съобщават медиите в Киев. Страната се нуждае от десетки милиарди долари, за да покрие бюджетния си дефицит, призна президентът ѝ, който е под силен натиск от медиите и гражданското общество заради посегателството върху независимостта на антикорупционните..

публикувано на 25.07.25 в 17:40
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: България никога не е изживявала толкова тежка криза с липса на вагони

Липсата на достатъчно вагони в БДЖ "Пътнически превози" е причина за проблемите с продажбата на билети с липсващи места и възможността за замяната им. Това каза министърът на транспорта Гроздан Караджов в отговор на въпрос на депутат. По думите му, проблемът е наследен, радикалното решение е да се купят нови превозни състави, с които да се..

публикувано на 25.07.25 в 17:00

Няма подкрепа от ЕС за държавите от Черноморския регион въпреки последиците от военните действия

Всички държави от Черноморския регион поемат негативните последици от военните действия, но до момента липсва целева социална и икономическа подкрепа за тях. Това заявяват от Икономическия и социален съвет в България в резолюция относно подхода на Европейският съюз към Черноморския регион, приета на днешната пленарна сесия. Съвета настойчиво..

публикувано на 25.07.25 в 16:26

Постъпилили са 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за работа при високи температури

От началото на месец юни в "Главна инспекция по труда" са постъпили 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури. Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..

публикувано на 25.07.25 в 16:14

На 1 юли МС е изпратил на Радев предложение за нов председател на ДАНС

Още на 1 юли Министерският съвет е изпратил до президента Румен Радев писмо с предложение за нов председател на ДАНС. Това съобщи по време на парламентарния контрол премиерът Росен Желязков.  На държавния глава са предложени и имена за главен секретар на МВР и на посланици. Отговор обаче все още не е получен, стана ясно от думите на Желязков...

публикувано на 25.07.25 в 16:00