Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велислава Попова: Все по-малко медии могат да имат разследващи журналисти

Има някаква свръхконкуренция, а общо можем да си свършим по-добре работата, каза главният редактор на "Дневник"

Снимка: sbj-bg.eu

Все още има нужда от журналисти, от добри журналисти, които работят по стандартите. Това заяви пред БНР главният редактор на "Дневник" Велислава Попова преди дискусията "Бъдещето на журналистиката: ще победи ли шумът смисъла". По думите й до голяма част изкуственият интелект не може да замести журналистите и медиите:

"Не може да съобщи новините, не може да зададе ключовите въпроси, не може да се опита да обясни на хората как определени политически, икономически, геополитически процеси ги засягат и какво означават за тях. Изкуственият интелект може да помага за анализ на данни, за резюмиране на информация и други неща. Все по-голямо значение ще има необходимостта от журналисти в определени жанрове. Няма как да се заместят разследванията, репортажите, няма как той да бъде на място и да зададе въпросите".

Потребителите усещат информационни лавини, които всеки ден се появяват от различни места, посочи Попова. Според нея именно затова идва нуждата от хора, които да правят селекция, за да можеш да се ориентираш във важните неща и факти и къде можеш да се информираш качествено. На журналистите им се налага всеки ден да обработват огромно количество информация за все по-кратко време, за да може от него да произведат различен тип материал, подчерта тя.

"Имаме нужда от този разговор и като колеги, дори за кратко да спрем и да си поговорим накъде и как всеки се справя и как това помага общо на по-добра медийна среда в България. Въпросът е потребителите да могат да разчитат, че ще се ориентират. Шумът може да скрие важното и той да не разбере какво става или какво стои зад него".

Предизвикателство пред медийните екипи е да покажат важните неща, но и да анализират и разкажат, защото съобщаването на новините вече става много бързо и по много канали, коментира Попова в интервю за предаването "Преди всички".

Когато човек или институция не ни отговарят на въпросите, ние не можем да си свършим докрай работата, посочи главният редактор на "Дневник". И обясни, че ако се влезе в процедура по Закона за достъп до информация, може да се чака средно между 14 дни и 1 месец официално и тогава пак не е ясно дали ще бъде получена информацията.

По думите й във вчерашното си изявление главният прокурор Иван Гешев е направил някои внушения. Трудното пред медиите е, че ние първо трябва да разкажем фактологично случилото се и после да започнем да търсим потвърждение, обяснение, да разберем какво става, каза още тя.

"Ситуацията вчера остави усещането за нови големи, включително предстоящи, размествания и за част от тях ние нямаме отговорите бързо. Всъщност те може би ще се променят всеки ден".

Проблем е, че сред всички кризи и предизвикателства, през които преминават медиите и цялата тази информация, която трябва да се обработва, все по-малко медии могат да имат журналисти, които се занимават с разследване., отбеляза Велислава Попова. По думите й това изисква време и ресурс, без да е ясен резултатът. Хора, работили в медии, започват да работят в неправителствени организации или се обединяват медии, за да направят големи разследвания, подчерта тя.

Според нея в медиите има някаква свръхконкуренция. Общо можем да си свършим по-добре работата, изказа мнението си Попова и изтъкна, че "тогава като медии и журналисти ние ще сме и по-силни".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промени в НВО-тата след 7. и 10. клас от догодина. И нови ваканции

От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи, учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки.  Целта е задачите да станат по-практични, без да се заучават закони, съобщи пред журналисти министърът на..

публикувано на 23.07.25 в 14:04
Мястото на трагичния жп инцидент с десетки жертви през февруари 2023 г. в Гърция.

Гърция: Съдебна процедура срещу бивш министър на транспорта заради тежката жп катастрофа от 2023 г.

Гръцкият парламент гласува снощи за започване на съдебна процедура срещу бившия министър на транспорта Костас Караманлис заради железопътната катастрофа в прохода Темпе през 2023 г., предаде АНА-МПА, цитирана от БТА. Гласуването бе по предложение за разследване на Караманлис от съдебен съвет във връзка с дейността на гръцкия железопътен..

публикувано на 23.07.25 в 14:01
Асен Василев

Асен Василев: Законопроекти на управляващите водят до обедняване на гражданите

От "Продължаваме промяната" определиха като "скандални" законопроектите, внесени от управляващите. Председателят на партията Асен Василев критикува отлагането на решението за увеличение на доходите на младите лекари и медицинските специалисти за след депутатската ваканция и планирано за 1 януари догодина с между 100 и 200 лв. ръст, както и..

публикувано на 23.07.25 в 13:47

Мъжът, блъснал умишлено дете в Русенско, остава за постоянно в ареста

Мъжът, опитал да убие с автомобила си 16-годишно момче от русенското село Басарбово, остава за постоянно в ареста след решение на Окръжния съд в Русе.  Според прокуратурата става дума за битов скандал, който ескалирал до опит за убийство. Това обяви на брифинг зам.-окръжният прокурор на Русе Мирослав Маринов по повод инцидента, станал в..

публикувано на 23.07.25 в 13:43

Засилено полицейско присъствие и солени глоби за каращите в аварийните ленти на магистралите

"Полицията ще провежда операции срещу хората, които карат по аварийните ленти на магистралите. Санкцията, която е предвидена, е много висока".  Тол камерите следят за шофиране в аварийните ленти на магистралите Това съобщи пред БНР главен инспектор Лъчезар Близнаков от "Пътна полиция". МВР засилва присъствието си по основните пътища у..

публикувано на 23.07.25 в 13:33
Николай Хаджигенов

Николай Хаджигенов: През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически

През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар. "Отровното трио", което беше сред организаторите на протестите през лятото на 2020 г. "На протеста през 2020 г. нито един политик не се качи на трибуната да говори. Всички политици бяха там - от..

публикувано на 23.07.25 в 13:31

За какво може да потърсим помощ в Европейския потребителски център?

Малко след празници и в летните месеци започват да се получават повече жалби, свързани с пътуване с въздушен превоз . Това обясни пред БНР  Соня Спасова, директор на Европейския потребителски център за България, който  предоставя безплатни съвети и помощ. Инструмент за проверка на е-търговци предпазва клиенти "На нашия сайт могат да се..

публикувано на 23.07.25 в 13:25