Все още има нужда от журналисти, от добри журналисти, които работят по стандартите. Това заяви пред БНР главният редактор на "Дневник" Велислава Попова преди дискусията "Бъдещето на журналистиката: ще победи ли шумът смисъла". По думите й до голяма част изкуственият интелект не може да замести журналистите и медиите:
"Не може да съобщи новините, не може да зададе ключовите въпроси, не може да се опита да обясни на хората как определени политически, икономически, геополитически процеси ги засягат и какво означават за тях. Изкуственият интелект може да помага за анализ на данни, за резюмиране на информация и други неща. Все по-голямо значение ще има необходимостта от журналисти в определени жанрове. Няма как да се заместят разследванията, репортажите, няма как той да бъде на място и да зададе въпросите".
Потребителите усещат информационни лавини, които всеки ден се появяват от различни места, посочи Попова. Според нея именно затова идва нуждата от хора, които да правят селекция, за да можеш да се ориентираш във важните неща и факти и къде можеш да се информираш качествено. На журналистите им се налага всеки ден да обработват огромно количество информация за все по-кратко време, за да може от него да произведат различен тип материал, подчерта тя.
"Имаме нужда от този разговор и като колеги, дори за кратко да спрем и да си поговорим накъде и как всеки се справя и как това помага общо на по-добра медийна среда в България. Въпросът е потребителите да могат да разчитат, че ще се ориентират. Шумът може да скрие важното и той да не разбере какво става или какво стои зад него".
Предизвикателство пред медийните екипи е да покажат важните неща, но и да анализират и разкажат, защото съобщаването на новините вече става много бързо и по много канали, коментира Попова в интервю за предаването "Преди всички".
Когато човек или институция не ни отговарят на въпросите, ние не можем да си свършим докрай работата, посочи главният редактор на "Дневник". И обясни, че ако се влезе в процедура по Закона за достъп до информация, може да се чака средно между 14 дни и 1 месец официално и тогава пак не е ясно дали ще бъде получена информацията.
По думите й във вчерашното си изявление главният прокурор Иван Гешев е направил някои внушения. Трудното пред медиите е, че ние първо трябва да разкажем фактологично случилото се и после да започнем да търсим потвърждение, обяснение, да разберем какво става, каза още тя.
"Ситуацията вчера остави усещането за нови големи, включително предстоящи, размествания и за част от тях ние нямаме отговорите бързо. Всъщност те може би ще се променят всеки ден".
Проблем е, че сред всички кризи и предизвикателства, през които преминават медиите и цялата тази информация, която трябва да се обработва, все по-малко медии могат да имат журналисти, които се занимават с разследване., отбеляза Велислава Попова. По думите й това изисква време и ресурс, без да е ясен резултатът. Хора, работили в медии, започват да работят в неправителствени организации или се обединяват медии, за да направят големи разследвания, подчерта тя.
Според нея в медиите има някаква свръхконкуренция. Общо можем да си свършим по-добре работата, изказа мнението си Попова и изтъкна, че "тогава като медии и журналисти ние ще сме и по-силни".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Съветът на страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се..
Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..
Началото на съвместната акция за проверки на продаваните храни не е свързано с инициативата за бойкот на големите търговски вериги, заяви Бистра Иванова от Агенцията по храните. "Проверките стартират от търговските обекти, но продължават през складове за търговия на едро и производствени обекти". Проверките ще бъдат основно по документи...
Съветът за електронни медии реши да организира дискусия на тема: "Войни и конфликти, медии и общество". Предложението за провеждането ѝ беше направено от члена на СЕМ Къдринка Къдринова, която се аргументира: "Динамиката в глобалните кризи, напрежения, войните и конфликтите пораждат обществени разделения и остра чувствителност към..
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..
Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси. Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..
Съпредседателят на "Продължаваме промяната- Демократична България" заяви, че заслугата за промяната в позицията на правителството за увеличението на пенсиите по Швейцарското правило е на тяхната коалиция: "Реално нашата бърза реакция вчера - на Асен Василев и на цялата ни коалиция, накара така, че една огромна грешка да бъде поправена. Два милиона..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..