Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Дом Витгенщайн" във Виена със специален концерт

Посвещението е на 80-годишнината от спасяването на българските евреи

| обновено на 16.05.23 в 17:54
Анжела Тодорова и Офер Канети
Снимка: Дом "Витгенщайн"

На 28 април в Българския културен институт "Дом Витгенщайн“ във Виена, съвместно с посолството на Република България в Австрия беше организиран концерт матине, отбелязващ 80-годишнината от спасяването на българските евреи и беше почетена паметта на жертвите от Холокоста през Втората световна война.

Събитието беше открито от проф. Румяна Конева, директор на “Дом Витгенщайн“, а посланикът на Република България в Австрия Десислава Найденова-Господинова прочете слово, в което подчерта значимостта на този забележителен акт с изключителна историческа стойност. Солисти на концерта бяха израелският виолончелист Офер Канети и българската пианистка Анжела Тодорова, а програмата включваше творби на композиторите Паул Бен Хаим, Ернест Блох, Панчо Владигеров и Феликс Менделсон-Бартолди. Като съпътстваща, възпоменателна инициатива беше представена и документалната изложба “80 години от спасяването на българските евреи“ с експонати от фонда на Националната библиотека “Св.св. Кирил и Методий “ в София.

В началото на събитието в “Дом Витгенщайн“ официално беше обявено присъствието на Дотан Елие – заместник-постоянен представител на Израел в Международната агенция за атомна енергия със седалище във Виена. Като специален гост на концерта, той сподели за слушателите на предаването “Алегро виваче“ по "Хоризонт" своята лична семейна история, свързана с отбелязаната годишнина:

“Музиката, която чух днес на този концерт, ме пренесе назад във времето и ме върна в детството. Моята баба е била именно от спасените от Холокоста български евреи. След войната тя и моят дядо емигрират в Израел заедно с баща ми, който тогава е на 2 години. Когато бях малко дете, баба ми си играеше с мен, спомням си, че виждах странни цифри на нейната ръка, но тогава още никой не ми разказваше какво точно се е случило през войната. Когато пораснах, ми обясниха значението на тези числа върху ръцете, откъде идва и как е била спасена моята фамилия. Музиката, която чух днес, ми напомни за това светло събитие, случило се въпреки ужасните мрачни времена. За мен беше силно емоционално чувство да си припомня за невероятните  действия, които българските граждани и институции са извършили за спасяването на еврейските семейства“, сподели г-н Дотан Елие.

Младата българска пианистка Анжела Тодорова, която взе участие в концерта, е носител на повече от 20 награди на международни музикални конкурси, а от 2021 г. е студентка в Университета за музика и изящни изкуства във Виена. Тя също сподели за слушателите на предаването “ Алегро виваче“ емоционални думи по повод паметното събитие.

Роденият в Израел виолончелист Офер Канети е завършил своето музикално образование в Тел Авив и в Университета “Моцартеум“ в Залцбург, Австрия. Има успешна международна кариера и гастролира на авторитетни музикални сцени. По повод участието си в концерта в “Дом Витгенщайн“ изявеният инструменталист  разказа:

“Тази покана беше възможност за мен да осмисля дълбоко в себе си като артист и музикант своята емоционална връзка със събитието, на което е посветен концерта. Смятам, че трябва да го възприемаме като празник и да сме щастливи, че спасяването на българските евреи се е случило като факт. Музиката обединява, затова и подбрах за надслов на концерта “Песен без думи“. Не се нуждаем от думи, за да почувстваме емоциите, които композиторите изразяват в своите творби. За мен е важно да подчертая, че ние, музикантите, сме посланици на тези емоции, където и да се изявяваме по света. Изключителна е възможността да откриеш  индивидуалната чувствителност при различните композитори, както в конкретната концертна програма с творци като Паул Бен Хаим, Ернест Блох и  Панчо Владигеров, който за мен беше кулминацията, тъй като досега не го познавах като автор. Потопих се в неговата музика, наслаждавах се, откривайки неговия музикален свят. За мен беше удоволствие да споделя с публиката процеса на интерпретация на тези автори, които носят своята индивидуалност, но едновременно с това са обединени и близки като стил и звучене.

Трябва да подчертая, че поканата към мен за участие в концерта беше на Деница Лафчиева – тя е много скъп мой приятел и прекрасен музикант. Като съвсем млади инструменталисти сме свирили заедно в “Карнеги хол“ в Ню Йорк и оттогава поддържаме близък професионален  контакт. Когато тя ме покани за този концерт, ми предостави артистична свобода да подбера програмата като концепция. Това доверие на високо ниво между колеги и приятели е пример за толерантност. А толерантността е именно онова качество, към което всички трябва да се стремим и да постигнем в света.“

Чуйте кореспонденцията и интервютата с Дотан Елие, Анжела Тодорова и Офер Канети в звуковия файл.

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Dafa trio - едно истинско отражение на мултикултурализма, ще зарадва публиката в "София лайв клуб"

Dafa trio е истинско отражение на мултикултурализма.  То събира една пианистка от Хонконг  - Тин Сиу Чи, един кларинетист от Сирия - Гет Алмагуут, и eдин испански перкусионист – Ерик Лареа.  Тази вечер (6 юни) музикантите ще зарадват с изпълненията си посетителите в "София лайв клуб".  Те оставиха отпечатък в душата ми, призна пред БНР..

публикувано на 06.06.24 в 11:32

Поети и писатели от РСМ на "Македонска книжовна визита" в София

С участие на 11 поетеси, поети и писатели от Северна Македония от днес до 8 юни в София ще се състои 15-ото издание на "Македонската книжовна визита". Целта е популяризиране на македонската литература и задълбочаване на македонско-българските книжовни и културни връзки. Тази година инициативата ще започне с литературния портрет на..

публикувано на 06.06.24 в 11:08

Фестивал на сръчните ръце в с. Бусинци в края на месеца

Фестивал на сръчните ръце ще се проведе в трънското село Бусинци от 28 до 30 юни. За втора поредна година в продължение на три дни майстори ще демонстрират занаяти и сръчности, а посетителите ще могат да се включат в ателиета по интереси. В пространството около Бусинската сръчкотилница ще бъдат обособени четири зони - "Сръчни ръце", "Вкусна..

публикувано на 06.06.24 в 10:25
Вълчин Даскалов -

Вълчин Даскалов - между видимия и невидимия свят на "Силата"

Вълчин Даскалов ще представи днес - 05.06, новата си книга "Силата". Премиерата на сборника с разкази ще се състои в кино "Влайкова". Даскалов е преподавател по Търговско право в УНСС и по Международно стопанско право в Икономическия университет във Виена, но има и интерес към "чисто човешките сили".  Това е втората му творба.  "Започнах да..

публикувано на 05.06.24 в 19:08

Соня Йончева: Грижата за културата и изкуството е инвестиция в новото поколение

Световна оперна звезда на върха на своята кариера и избраница на слушателите на БНР за български музикант на 2023 година, Соня Йончева присъства все по-често и категорично на родна сцена – с нови изяви и проекти като музикален продуцент и издател. След преките прожекции от кино сезоните на Кралската опера в Лондон “Ковънт Гардън“ и Метрополитън..

публикувано на 04.06.24 в 18:17
Надежда Георгиева

Надежда Георгиева и танцът с препятствията, които животът ни сервира

Изложбата "Невротичният балет на красотата и разрухата" в Гьоте институт ще продължи до 16 юни. В нея Надежда Георгиева, художник и визуален артист от Берлин, показва три творби. Те изобразяват цветя в различни фази на техния живот . "Винаги съм искала да правя креативни неща", сподели тя в предаването "Хоризонт до обед". Надежда..

публикувано на 04.06.24 в 11:34
Петър Мичев-Педро

Почина художникът Петър Мичев-Педро

Тази нощ ни напусна плевенският художник Петър Мичев-Педро. Тъжната вест съобщиха от семейството му. Плевенските художници се прекланят пред паметта му. Петър Мичев-Педро е роден в Плевен, той е един от най-успешните български художници. Негови картини са притежание на известни личности и престижни галерии.  Загубата е огромна, каза Николай..

публикувано на 04.06.24 в 09:55