Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна обяви, че е свалила 6 руски хиперзвукови ракети

Огнеборци потушават пожар, причинен от фрагменти на свалена руска ракета в Киев.
Снимка: БТА

Украйна съобщи, че са свалени всичките 18 ракети, изстреляни при интензивния руски обстрел през нощта.

Междувременно председателят на Върховния съд на страната беше задържан за подкуп в размер на 2 милиона и 700 хиляди долара.

Украйна е неутрализирала много интензивно руско нападение и е унищожила три типа ракети сред които шест хиперзвукови балистични ракети "Кинжал" и девет крилати -"Калибър", както и три ракети с наземно базиране "Искандер" и С-400, съобщи главнокомандващият Валерий Залужни.

Украинските военновъздушни сили съобщиха също за шест свалени дрона "Шахед" иранско производство, както и за три свалени разузнавателни дрона на руските сили.

Има пострадали в Киев, това е осмото подобно нападение там този месец.

Франция, Полша и Великобритания ще обучават украински пилоти на изтребители, стана ясно след европейската обиколка на украинския президент, макар да няма отклик на искането му за модерни военни самолети.

Зеленски благодари за обещаната помощ, след като посети Рим, Берлин, Париж и Лондон:

"Три дълги дни и нашите воини и нашата страна стават по-силни, много по-силни. Връщаме се у дома с нова военна помощ, по-нови и по-мощни оръжия за фронта, повече защита за нашите хора, по-голяма политическа подкрепа."

Връщането на Зеленски в Киев съвпадна с ареста на председателя на Върховния съд на Украйна. Всеволод Князев е бил задържан за подкуп в размер на 2 милиона и 700 хиляди долара.

Проучване сочи, че повечето украинци (84 на сто) одобряват публикуването на данни за корупция по време на война, тъй като проблемът се отразява негативно на единството и подкрепата от партньорите.

Междувременно британското разузнаване съобщава за тактически успехи на украинците в околностите на Бахмут, но в самия град руските сили завоюват нови позиции.

По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изтребител МиГ-31

Русия отрече нейни изтребители да са навлизали в небето над Естония

От руското министерството на отбраната отрекоха техни изтребители да са навлезли в небето над Естония, предаде ТАСС.  Агенцията цитира ведомството, според което три руски бойни самолета МиГ-31 са извършили планов полет от Карелия до Калининградска област като той се е провел  "в строго съответствие с международните правила за използване на..

публикувано на 20.09.25 в 03:24
Американският президент Доналд Тръмп се ръкува с президента на Китай Си Цзинпин по време на срещата на Г-20 в Осака

Тръмп планира да се срещне със Си Цзинпин в края на октомври в Южна Корея

Президентът на САЩ Доналд Тръмп след телефонен разговор с китайския президент Си Цзинпин заяви, че двамата ще се срещнат в края на октомври в Южна Корея и той ще посети Китай в "началото на следващата година". Това е вторият разговор на американския президент със Си, след встъпването му в длъжност и след въвеждането на високите търговски..

публикувано на 19.09.25 в 22:10

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО

От "Възраждане" предлагат народните представители да не могат да ползват охрана от НСО. Това е записано във внесения днес в деловодството на парламента, проект за промени в Закона за НСО. Вносител е депутатът Златан Златанов. "Народните представители не би следвало да ползват никакви привилегии спрямо останалите граждани. НСО няма ресурсния,..

публикувано на 19.09.25 в 21:51
Централа на НАТО

Естония поиска задействане на член 4 от Договора за НАТО

Естония е поискала задействане на член 4 от Северноатлантическия договор, след като три руски изтребителя МИГ-31 нарушиха въздушното ѝ пространство и останаха в него 12 минути. Това написа в социалната мрежа "Екс" премиерът на страната Кристен Михал, определяйки действията на Москва като неприемливи, предаде АФП. Член 4 предвижда спешни..

публикувано на 19.09.25 в 21:33
Владимир Путин

Путин заяви, че Русия ще продължи да произвежда съвременни оръжия

Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия ще продължи да произвежда съвременни оръжия и след края на така наречената от него специална военна операция. "Надявам се, че събитията свързани със СВО ще отминат, но необходимостта от съвременни въоръжени сили няма да приключи с това. Напротив и занапред ще развиваме въоръжените сили, ще ги..

публикувано на 19.09.25 в 21:27
Снимката е илюстративна

Висш лидер на "Ислямска държава" е убит при операция в Сирия

Иракската служба за борба с тероризма съобщи, че висш лидер на "Ислямска държава" е бил убит по време на операция за сигурност в Сирия, проведена в сътрудничество с международната коалиция, ръководена от САЩ. Командирът Омар Абдул Кадер Басам, известен като "Абдул Рахман Ал-Халаби", е бил ръководител на външните операции и сигурността на..

публикувано на 19.09.25 в 20:51

Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран

Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран, след като Великобритания, Франция и Германия обвиниха Техеран в нарушаване на историческото споразумение за управление на ядрените му дейности, предаде АФП. "Призоваваме (Иран) да действа незабавно", заяви британският посланик Барбара Уудърд, след като гласува..

публикувано на 19.09.25 в 20:34