Първите 50 специалисти, които ще оказват спешна медицинска помощ по въздуха, се обучават в симулационния център на Военномедицинската академия. В Италия ще бъдат изпратени преподаватели, за да се запознаят на място с детайлите. Това каза министърът на здравеопазването Асен Меджидиев, който посети обучителния център.
В симулационния център на ВМА са постигнати условия, които почти напълно отговарят на условията в хеликоптерите, които България е закупила. Манекените за обучение също са много висок клас, каза министър Меджидиев. Първите два хеликоптера се очаква да пристигнат у нас в средата на юли, а първите две бази за тях са в София и Долна Митрополия. Следващите ще бъдат във Варна, в Пловдив и Ямбол.
Площадки за кацане на хеликоптерите ще има в почти всички областни и университетски болници в страната. Изготвен е и софтуерът за комуникация, която ще се осъществява от координационен център, който ще бъде свързан с всички спешни центрове в страната, с всички лечебни заведения, Държавния авиационен оператор и Ръководство въздушно движение, каза още Меджидиев:
"Тези диспечери ще имат квалификацията да могат да оценяват дали конкретният случай се нуждае от наземна помощ - линейка, или трябва веднага да излети хеликоптер".
Спешната помощ по въздух ще бъде безплатна у нас. Началникът на Военномедицинска академия ген. Венцислав Мутафчийски уточни, че 4ма специалисти от ВМА участват в обучението, както болницата е ангажирана и с прегледите на кандидатите. Той уточни, че от 106 записани за обучение 4ма са върнати по здравословни причини:
"Това трябва да са предимно млади и здрави хора, които трябва да бъдат проверени, разбира се не със същите изисквания като за пилоти, но трябва да имат достатъчно добро здравословно състояние да понесат натоварванията"
В симулационния център, който е на почти две години в момента се обучават и парамедици, и бойни санитари. Той се ползва с голямо доверие и се получават заявки за обучение и от други държавни структури като полицията, разузнавателните служби и Националната служба за охрана.
Конституционният съд образува още две дела, свързани с изборите на 27 октомври. Така делата по жалби с искане за частично или пълно касиране на вота за 51-во Народно събрание вече са четири . Изтича срокът за подаване на жалби срещу резултатите от изборите в КС Още две жалби за оспорване на изборите в КС Срокът за обжалване на изборните..
Служебният премиер Димитър Главчев се надява да бъде сформирано редовно правителство, защото според него това е най-добрият вариант. Той направи коментара си в Долна Митрополия където участва в представянето на нова система за виртуално обучение на военни пилоти за F-16 Block 70 във Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски". Пред Главчев и..
Не стихват военните действия в Близкия Изток. Израелската армия продължава офанзивата си и на двата фронта - срещу "Хизбула" в Ливан и срещу "Хамас" в Ивицата Газа. Израелската армия е нанесла нов удар срещу цел на "Хизбула" в южен район на Бейрут. Малко преди това израелските военни са издали нареждане за евакуация. За последните 48 часа Израел е..
Към момента няма окончателен вариант за промени в Кодекса на труда, с които да бъде въведен нов механизъм за определяне на минималната работна заплата. Това съобщиха за БНР от Министерството на труда и социалната политика. От там уточняват, че разпратените до бизнеса и синдикатите текстове имат за цел да насърчат социалния диалог, така..
Висшият съдебен съвет прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд заради липса на постъпили кандидатури. Пленумът направи четвърти последен опит, но номинации не бяха издигнати. Така настоящият председател Георги Чолаков, чийто мандат изтича на 22 ноември, остава начело на ВАС до избора на нов титуляр, тъй като..
Близо една трета от лекарите у нас са на възраст над 60 години. В 13 области повече от половината от медиците са над тази възраст. Данните представи председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов по време на инициативата Здравен барометър, организирана от Центъра за правни инициативи. Ново проучване в рамките на инициативата..
Трябва да има държавна политика в областта на защитата на свободата на словото ! Това каза пред БНР проф. Росен Стоянов, преподавател в департамент "Медии и комуникация" в НБУ, като обясни: "Конюнктурната компетентност и експертиза на политиците трябва да бъде всекидневно подхранвана от изискване от медийните хора и гилдията, което постоянно..
Не мисля, че задача № 1 е как да се направи правителство с министър-председател Бойко Борисов. Това заяви пред БНР Румен Овчаров...
" Бойко Борисов трябва да докаже днес, че не е в страстна прегръдка с Делян Пеевски и че той не му шепти интимно на ухото с кого да говори, с кого да..
Не се мисли в посока на всяка цена да заработи Народното събрание. Самите партии си дават време за консултации, за да се види може ли да се оформи..