Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Гьоте - шедьоври, вдъхновени от шедьоври" - за първи път в България

Снимка: Здравка Маслянкова

В Художествена галерия "Борис Денев" във Велико Търново за първи път в България ще бъде представена уникалната изложба "Гьоте - шедьоври, вдъхновени от шедьоври". От днес до средата на септември се показват 89 оригинални литографии на четирима световни художници, посветени на творчеството на Гьоте и основно на неговата велика трагедия "Фауст". Творбите са от частната колекция на грузинската фамилия Кесаури. 

Изложбата предлага възможност на посетителите да се възхитят на уникалните и изключително редки графични портфолиа на едни от най-великите художници от 19-и и 20-и век, които илюстрират творбите на Гьоте. 

Йожен Дьолакроа, Салвадор Дали, Хенри Мур, Жан-Батист Мюре стават акцент в Художествената галерия "Борис Денев" във Велико Търново за летния сезон, поясни нейният директор Мартин Митев: 

"Освен творбите, които ще видите на стените, има много по-голям замисъл – всеки може да проследи връзката в разказите на Фауст, за това какво и как се случва, т.е. как конкретният автор е разгледал конкретен пример и как той го е пресъздал през своите очи".  


Френският художник Йожен Дьолакроа илюстрира "Фауст" от Гьоте от 1825 до 1827 година за първото френско издание на трагедията и критиците казват, че прави с отпечатъците си революция в техниката на литографията. Определят тези илюстрации, които зрителите могат да видят единствено у нас във великотърновската художествена галерия, като върхът на романтичната книжна илюстрация, разказа собственикът на колекцията и куратор на изложбата Василий Кесаури и пояснява за любопитен детайл по отпечатването им: 

"Използвани са камъни, които са били специално създадени от Дьолакроа за тази серия. Един от използваните камъни е бил супен по време на процеса. От вече отпечатана творба авторът успява да възстанови камъка и продължава да прави останалите. Ние имаме и показваме и преди счупването на камъка и след това творби".  


Изложбата представя и пълната серия, направена от Салвадор Дали през 1969 година на "Фауст". Във "Валпургиевата нощ", брилянтно илюстрирана от Дали, различните сцени се появяват в магически кръг, напомнящ за офортите на Рембранд. Алхимичните знаци, образувани от обърнатия подпис на Дали, добавят езотерично измерение към тази изключителна интерпретация на Гьотевата трагедия, разказа Александър Кесаури и сподели за изключителната художествена техника на твореца при изработването на литографиите, които са били първо гравирани с бурин, диамант и рубин върху медни плочи преди да бъдат отпечатани:  

"Дали е гравирал изображенията на Гьоте с диаманти и рубини, необичайно използване на материали за гравиране, рисувал е върху метал и после е отпечатвал върху хартия".  

В изложбата може да се види и синя керамична чиния с гравюра от 24-каратово злато по сцена от "Фауст", също направена от Салвадор Дали. 

Световноизвестният скулптор Хенри Мур също е илюстрирал Гьоте с цикъла "Прометей" и тези литографии, направени през 1949-1950 година, са включени в изложбата, посочи Василий Кесаури: 

"Тази серия, това портфолио е първият път, в който Хенри Мур прави литография за илюстрация на книга. Това е била специална поръчка и е издадена в 183 екземпляра".  

Илюстрациите са доста буквални интерпретации на сцени от епоса на Гьоте и типични за фигуративните образи на Мур от онова време. Има паралели с неговата скулптура от времето и по-специално в използването на драперии и стилизиране на формата на главата. 

Експозицията в художествената галерия "Борис Денев" във Велико Търново представя и литографиите на Жан-Батист Мюре по "Фауст" от 1924 година. 

Изложбата ще гостува във Велико Търново до 17 септември и няма да бъде представяна тази година в друг български град, посочиха от фамилията Кесаури, собственици на творбите. 

Снимки: Здравка Маслянкова

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30